Civilinė atsakomybė teisės konspektas


Civiline materialine teise konspektas. Profesinė civilinė atsakomybė.

Civilinė atsakomybė. Ca samprata, ypatumai, spec. Bruožai. Ca socializacija. Ca samprata. Ca ir kiti teisių gynimo būdai. Ca rūšys. Subsidiarinė atsakomybė. Atsakomybės formos. Žalos kompensavimo būdai (sistema). Atsakomybės sąlygos. Neteisėtumas. Kaltė. Žala. Iki sutartinė atsakomybė. Specialioji dalis. Profesinė civilinė atsakomybė.

Kai yra BA ir Administracinė atsakomybė, nei viena bauda nesumokama privačiam asmeniui, o valstybei.

Kai žala padaroma valstybei CTS-kiuose, ji reikalaus atlyginti žalą pagal CT.

Yra ir daugiau specifinių bruožų, kurie CA skiria nuo kitų TA-bių. Tai pvz. CA taikymo senaties terminai – per kokį terminą galima išreikalauti žalos atlyginimą – nuostolius pagal CK galima išsireikalauti per 3 m. Žala sveikatai gali būti ir pradelsus 3 m., bet bus kitas atvejis – pats asmuo turės kreiptis.

BA terminai yra visai skirtingi, nieko neturi bendro su CT ieškinio terminais. CA terminai gali būti pratęsiami ir pan., tai yra atnaujinami kitos šalies iniciatyva.

BA – BP tvarka taikoma, Ad. A – AP, materialinė atsakomybė pagal DT – DT ir CP tvarka.

1. Būtinas civilinis teisinis santykis (kol pagrindinis civilinės teisės *********** nepažeistas, negalima kalbėti apie CA).

Jei nebūtų pareigos perduoti daikto, tai nebūtų ir reikalavimo jį perduoti.

Tam tikrais atvejais gali nepakakti TS santykių pažeidimo, bet ir papildomų juridinių faktų, pvz. žalos, priežastinio ryšio juridinių faktų sudėties.

Kol nepadarytas pažeidimas, negalima taikyti CA. Dar nėra pažeidimo, bet pagal sutartį jau aišku, kad nebus įvykdyta prievolė (pvz. krovinys turi būti rytoj pristatytas, bet jis dar vis stovi uoste), tai jau galima naudotis, kad sutartis pažeista.

Taikant kitus gynimo būdus siekiama kt. tikslų nei CA, užkirsti kelią, pašalinti ginčytiną situaciją, labiau preventyvūs tikslai.

Kai kurie teisės gynimo būdai gali būti neturtinio pobūdžio reikalavimai, CA yra visada turtinė prievolė, tai procesinė teisė. CA yra visada turtinis reikalavimas.

CA ir gynimo būdų skirtingos sąlygos, CA reikia nustatyti juridinių faktų sudėtį.

Yra pakankamai tarptautinių sutarčių, reguliuojančių CA. Yra tarptautinių sutarčių, kurios skirtos tik CA reglamentavimui.

Prekybos laivybos įstatymas, nes dar nėra įsigalioję tarptautinės sutartys dėl krovinių gabenimo.

Teismų praktika (iš jos skaito CA sampratą. Mizaras sako, kad čia netiksliai apibūdino CA, nes tai, ką perskaitė, būdinga tik deliktinei atsakomybei, o CA gali būti taikoma ir sutartinei atsakomybei.

Teismų praktikoje CA sąvokoje nepažymėtas netesybų sumokėjimas (kylantis iš sutarčių), o minėjo tik žalą (nuostolius).

1) pagal Mizarą neteisinga, nes atsiranda sutarties pažeidimo pagrindu arba netinkamas sutarties sąlygos nevykdymas ar išvis nevykdymas.

2) delikto atveju, nėra sutartinės prievolės, todėl kažkas kitas pažeista, kas numatyta įstatymo (pvz. kokia nors bendro pobūdžio pareiga). Tai yra elgėsi negerai, kad kilo deliktinė CA.

Deliktinė CA gali atsirasti net esant sutarčiai. CK 6.245 str. 4 d. numato, kad įstatymas numato išimtis, kad žala gali būti atlyginama ir pagal deliktinę CA, nors yra sutartiniai santykiai (pvz. žala padaryta vartotojui dėl netinkamos kokybės produktų).

Turi didelę reikšmę kokią CA kitais atvejais taikyti. Vakarų Europoje taikant deliktinę CA yra nekaltumo prezumpcija, o sutartinę CA – kaltumo prezumpcija.

Vokietijoje gali būti taikoma deliktinė ir sutartinė CA, leidžiama pasirinkti, Prancūzijoje, jei med. paslaugos pagal sutartį, tai sutartinė CA.

LR ir sutartinė CA ir deliktinė CA taikoma kaltumo prezumpcija (CK 6.248 str. 1 d.). Skiriasi ieškinio senaties terminai.

Deliktinė CA – kai nėra sutartis ir atvejais, kai yra sutartis, bet įstatymas numato deliktinės CA taikymą.

  • Microsoft Word 77 KB
  • 2016 m.
  • 28 puslapiai (19578 žodžiai)
  • Universitetas
  • Civilinė atsakomybė teisės konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Civilinė atsakomybė teisės konspektas. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/civiline-atsakomybe-teises-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 15 d. 14:39
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo