Civilinė teisė


Įgaliojimo rūšys. Komercinio atstovavimo samprata. Komercinis atstovavimas samprata ir rūšys. Civiline teise igaliojimo rusys.

Įgaliojimas. Įgaliojimo rūšys. Perįgaliojimas. Įgaliojimo pasibaigimas. Komercinis atstovavimas. Komercinio atstovavimo samprata. Prekybos agentas. Prokūra. Įgaliojimas yra atstovui suteiktų teisių išraiška, t. Y. Rašytinis dokumentas, kuris patvirtina, kad atstovui suteiktos teisės veikti atstovaujamojo vardu nustatant ir palaikant santykius su trečiaisiais asmenimis, taip pat apibrėžia suteiktų teisių apimtį ir turinį, jeigu įgaliojime teisės nėra apibrėžtos, tai nereiškia, kad įgaliojimas negalioja, atstovas, kurio teisės įgaliojime nėra apibrėžtos, turi teisę atlikti tik tuos veiksmus, kurie reikalingi atstovaujamojo turtui ir turtiniams interesams apsaugoti ir turto priežiūrai vykdyti, tačiau atstovas negali tokiais atvejais disponuoti atstovaujamojo turtu. Čia reikėtų apibrėžti tam tikras sąvokas, kaip įgaliotojas ir įgaliotinis. Atstovaujamasis, išdavęs įgaliojimą, vadinamas įgaliotoju, jo atstovas – įgaliotiniu. Įgaliojimas yra svarbus tretiesiems asmenims, su kuriais atstovauti nustatant ir palaikant santykius įgaliojimas yra išduotas. Todėl atstovas arba atstovaujamasis turi pateikti įgaliojimą tiesiogiai tretiesiems asmenims, taip pat notarui, jeigu sandoris, kurį atstovaujamojo vardu sudaro atstovas, tvirtinamas notariškai, o tretieji asmenys, su kuriuo atstovaujamasis sudaro sandorį, turi teisę reikalauti, kad atstovas pateiktų savo įgaliojimą ir jo kopiją.

Vienkartiniai - išduodami vienam konkrečiam veiksmui atlikti ar konkrečiam sandoriui sudaryti (pavyzdžiui, nuomos sutarčiai sudaryti, siuntiniui gauti).

Specialieji - išduodami keliems teisiniams tam tikros srities veiksmams atlikti ar vienarūšiams sandoriams sudaryti (pavyzdžiui, atstovauti teisme).

Komercinio atstovavimo negalima atskirti nuo bendrojo civilinio atstovavimo pagrindų. Todėl šiame darbe trumpai aprašiau atstovavimo sampratą, ypatybes.

Komercinis atstovavimas įteisinamas įgaliojimu, įstatymu, teisės subjekto steigimo dokumentais, darbo sutartimi, agentine sutartimi, komiso sutartimi ir kt.

Komercinis atstovavimas visose teisinėse sistemuose yra socialiai reglamentuojamas. Jis peržengia Civilinio kodekso ribas ir todėl regulioujamas dar ir įstatymais, skirtais teisės subjektų veiklai reglamentuoti. Lietuvos Respublikoje komercinį atstovavimą reguliuoja CK II knyga XII skyrius, Akcinių bendrovių įstatymas, Ūkinių bendrijų įstatymas, Žemės ūkio bendrovių įstatymas, Bankroto įstatumas, Viešųjų įstaigų įstatymas ir kiti teisės aktai. Civilinės tesės normos komercinio atstovavimo atveju taikomos tik tiek, kiek šio instituto nereglamentuoja specialūs norminiai aktai.

Teisės subjektams ir jiems priklausančioms įmonėms atstovauja jų darbuotojai, vadovaudamiesi ir įgalioti steigimo dokumentais, vykdydami darbo sutarties sąlygas ar savininko suteiktus specialius įgaliojimus.

Prekybos agentas, atstovaudamas atstovaujamojo interesams, privalo atlikti šiuos veiksmus (pagal LR CK 2,156 str.):

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2016 m.
  • 6 puslapiai (2732 žodžiai)
  • Universitetas
  • Egva
  • Civilinė teisė
    10 - 3 balsai (-ų)
Civilinė teisė. (2011 m. Balandžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/civiline-teise.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 10:12
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo