Civilinės teisės istorinės raidos apžvalga


Visoje lietuvoje nebuvo vieningos sistemos. A. Pb didžiąją dali, nemuno puse pasiėmė rusiją, o kitą prusija. Pagrindinėje lt dalyje, rusijos imperijos, ct įsigaliojo ne iš karo, galiojo. Lt statutas. , tačiau kartu buvo išleidžiami carinės rusijos įstatymai, kurie keitė ir taikė lt galiojusias vietines normas. A. Pr prijungtose prie rusijos žemėse, buvusioje ldk teritorijoje buvo atsiradusi galimybė užfiksuoti čia galiojusią teisę vieningame akte.

18 a. Pagrindinėje lt dalyje, rusijos imperijos, ct įsigaliojo ne iš karo, galiojo 1588 lt statutas. 19 a.

M. Speranskis caro pavedimu vadovavęs rusijos imp įstatymų tvarkyme, neplanavo įtarukti į rusijos imp rengiamą įstatymų sąvadą vakarų gubernijose likusiu veikti vietinių įstatymų. 1833 buvo parengtas pirmasis sąvado projektas ir išverstas į rusų kalbą, galutinai jis buvo parengtas 1837 metais, taip išstumiant vietinę teisę, kurios sąvade liko tik nedidelė dalis. Sąvado paragrafe buvo nustatyta, kad vietiniais įstatymais laikomi ne tam tikrose teritorijose galioję istoriniai tų teritorijų teisės aktai, bet nukrypimai nuo bendrų imperinių įstatymų, ir kurie reguliavo tik atskiras sritis, luomų santykius (bajorijos, miestiečių, kaimo gyv. ), civilinius santykius ir civilinį procesą.

Luomai reguliuojami pirmoje sąvado knygoje, civiliniai įstatymai- 2-oje: reglamentuojami asmeniniai ir turtiniai sutuoktinių santykiai, globa, daiktinė ir prievolinė teisė.

  • Microsoft Word 5 KB
  • 2012 m.
  • 1 puslapis (571 žodžiai)
  • Universitetas
  • Civilinės teisės istorinės raidos apžvalga
    10 - 3 balsai (-ų)
Civilinės teisės istorinės raidos apžvalga. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/civilines-teises-istorines-raidos-apzvalga.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 28 d. 10:21
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo