Civilinio proceso teisės principai


Civilinio proceso teisės principai. Civilinio proceso teisės principų samprata. Civilinio proceso teisės principų reikšmė. Civilinio proceso teisės principų sistema ir tarpusavio ryšys. Civilinio proceso teisės principų klasifikavimas. Teisminės gynybos prieinamumo ir universalumo principas. Atskirų civilinio proceso teisės principų turinys. asmens teisė į teisminę gynybą apima ne tik civilinės bylos iškėlimą teisme. kiekvienas civilinis ginčas turi būti sprendžiamas teisme. bylą gali nagrinėti tik įstatymo įsteigtas teismas. Teisingumą lietuvos respublikoje vykdo tik teismas. Teisės į teisingą (sąžiningą, tinkamą) teismo procesą. Teisėjų nepriklausomumo ir nešališkumo principas. Teismo proceso viešumo principas. Šalių procesinio lygiateisiškumo principas. Teismo proceso kalbos principas. Žodiškumo principas. Betarpiškumo principas. Bylos nagrinėjimo nepertraukiamumo ir teisėjų sudėties nekintamumo principas. Rungimosi principas. Dispozityvumo principas. Teismo sprendimo priėmimo slaptumo principas. Teisės būti išklausytam principas. Teisėjo vadovavimo procesui principas. Laisvo įrodymų vertinimo principas. Draudimo piktnaudžiauti procesu principas. Proceso koncentracijos (operatyvumo) principas. Proceso ekonomiškumo principas. Kooperacijos principas. Teismo sprendimo privalumumo principas. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos (vgtp) principas. Teismo pareigos aiškinti ir taikyti įstatymus vadovaujantis teisingumo, sąžiningumo ir protingumo kriterijais principas.

Teisingumas – universalus bendrasis teisės principas, reiškiantis moralinę žmogaus nuostatą ir kriterijų, pagal kurį vertinami visi asmenų poelgiai. Teismas, spręsdamas bylas, privalo siekti, kad jo sprendimai būtų ne tik teisėti, bet ir teisingi.

Protingumas – bendrasis teisės principas, reikalaujantis, kad asmuo elgtųsi apdairiai, rūpestingai, atidžiai ir sąžiningai. Protingumas reikalauja, kad asmuo domėtųsi savo teisėmis ir pareigomis. Asmuo, ignoruodamas įstatymus, nesidomėdamas savo teisėmis ir pareigomis, elgiasi neprotingai, todėl pasiteisinti nežinąs ar netinkamai juos suvokiąs.

Sąžiningumas – vertybinis žmogaus elgesio matas, nustatomas pagal du kriterijus – objektyvųjį ( toks žmogaus elgesys, kuris atitinka protingumo ir teisingumo principų reikalavimus) ir subjektyvųjį (nusako asmens psihikos būklę konkrečioje situacijoje). Sąžiningumas reikalauja atidumo, rūpestingumo, šalių kooperavimosi, viena kitos informavimo, atsižvelgimo į teisėtus ir pagrįstus kitos šalies interesus ir pan.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 46 KB
  • 2013 m.
  • 33 puslapiai (9665 žodžiai)
  • Civilinio proceso teisės principai
    10 - 2 balsai (-ų)
Civilinio proceso teisės principai. (2013 m. Birželio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/civilinio-proceso-teises-principai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 18:45
×