Civilinis kodeksas


Vokietijos civilinis kodeksas. Austrijos civilinis kodeksas.

Vokietija. Baudžiamosios teisės rinkiniai. Vokietijos civilinis kodeksas. Prūsija. Prūsų žemės teisynas. Austrija. Baudžiamosios teisės rinkiniai. Austrijos civilinis kodeksas. Šveicarija. Šveicarijos civilinis kodeksas.

Parengti projektą 1874 metais buvo įpareigota pirmoji komisija, kurios vedantieji buvo pandektinės teisės mokslininkai. 1887 metais visuomenei buvo pateiktas pirmasis projektas, kuris buvo kritikuojamas už pernelyg doktrinierišką išorinę formą, plačiai orientuotą į pandektinės teisės mokslo abstrakčius terminus, visuomenei tolimą teisinę doktriniją, kuri atsisakė vaizdingumo ir aiškumo, ir už pernelyg komplikuotą blanketinių normų techniką.

Prie 1890 metais sudarytos antrosios komisijos prisidėjo kai kurie neteisininkai. Komisija atliko kalbinę teksto korektūrą, įtraukė kai kurių socialinių elementų. Antrasis projektas buvo pateiktas 1895 metais ir su kai kuriais pakeitimais 1896 metais buvo priimtas. Asmeniniu imperatoriaus pageidavimu įsigaliojimo terminas buvo nustatytas 1900 metų sausio 1 dieną.

Pagal kalbą ir techniką, struktūrą ir sąvokų formavimą civilinis kodeksas yra vokiečių pandektinio mokslo ir tikslios ir kartu abstrakčios erudicijos rezultatas. Vokietijos CK yra skirtas ne piliečiui, o teisės ekspertui. Jis buvo parengtas ir sudarytas su nė vienai ankstesnei įstatymų leidybai nebūdingu preciziškumu. Speciali kalba buvo išplėtota ir vartojama nuosekliai, o teisinės sąvokos buvo apibrėžtos ir toliau visur vienodai vartojamos. Visose vietose konkreti ir aiški kazuistika yra pakeičiama abstrakčia teisine terminija. Pasikartojimų išvengiama tuo, jog kodekse iš vienos vietos dažnai papildomai nukreipiama į kitą. Vokietijos CK pasižymėjo tam tikru kodifikaciniu išbaigtumu, o sistematika buvo reikli, sunkiai įkandama ir pedantiška.

Pagal išorinį suskirstymą kodeksas seka pandektinio mokslo išplėtotu padalijimu į penkias dalykines santykių grupes, kurių kiekvienai yra paskirta po knygą. Prieš keturias knygas apie prievolinę teisę, daiktinę teisę, šeimos teisę ir paveldėjimo teisę įdėta penktoji knyga - "Bendroji dalis", su kuria CK įtvirtino ypač diskutuotiną pandektinės jurisprudencijos paveldą.

Kodeksas be esminių pertvarkymų ištvėrė naujesniosios Vokietijos istorijos politines ekonomines ir socialines krizes bei perversmus. Nepaisant visų ūkinių ir socialinių pasikeitimų, CK ir šiandien iš esmės yra toks pat kaip ir prieš 100 metų. Tai aiškinama tuo, kad kai kurios ypač greitai besirutuliojančios sritys už civilinio kodekso ribų tapo savarankiškos ir gyvena savo gyvenimą.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2016 m.
  • 4 puslapiai (1663 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaidas
  • Civilinis kodeksas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Civilinis kodeksas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/civilinis-kodeksas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 22 d. 16:20
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo