Cukriniai runkeliai (2)


Cukrinių runkelių poreikis augimo sąlygoms. Cukrinių runkelių sėja. Cukrinių runkelių tręšimas. Cukrinių runkelių laukai Augalų apsauga. Cukrinių runkelių derliaus nuėmimas.


Cukrinis runkelis priklauso magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriui, magnolijainių (Magnoliopsida) klasei, gvazdikažiedžių (Caryophyllidae) poklasiui, gvazdikiečių (Caryophyllales) eilei. Cukrinis runkelis – burnotinių (Amaranthaceae)šeimos augalas, gautas iš sukryžmintų lapinių ir šakniavaisinių runkelių. Tai paprastojo runkelio varietetas (Beta vulgaris L. var. saccharifera). Cukrinių runkelių protėviais laikomi vienamečiai lapiniai runkeliai, kurių laukinės formos irdabar auga Viduržemio, Kaspijos, Juodosios jūros pakraščiais Dabartiniai cukriniai runkeliai – ilgadieniai dvimečiai augalai. Pirmais metais išaugina lapų skrotelę ir šakniavaisius, o antrais – 1,2–1,8 m. aukščio stiebus,žiedynus, vaisius ir sėklas. Šaknų sistema liemeninė, sudaryta iš pagrindinės šaknies ir šoninių kuokštinių šaknelių. Cukriniai runkeliai vidutiniškai reiklūs šilumai. Sėkloms dygti minimali temperatūra yra 2–4 °C. Tačiau esant tokiai temperatūrai sėklos sudygsta per 18-20 dienų. Dygimas vyksta greičiau, kai dirva šiltesnė. Optimali temperatūra 14–18 °C. Cukriniams runkeliams dygstant žemoje temperatūroje, šaknys auga lėtai ir šio proceso nepagreitins nei tręšimas, nei kitos agrotechninės priemonės. Trumpalaikės šalnos iki – 5 °C nekenkia sėklų dygimui, tačiau cukrinių runkelių jauni daigai, dirvos paviršiuje pasirodžius skilčialapiams ir iki dviejų tikrųjų lapelių porų tarpsnio, yra jautrūs šalnoms. Šalnos iki – 3 °C yra nepavojingos. Naktimis atšalus daugiau kaip iki – 4 – 6 °C, daigai nukenčia iš dalies, o esant – 8 °C – visiškai žūva. Vasarą labai aukštos temperatūros mažina fotosintezės intensyvumą, sumažėja derlius ir šakniavaisių cukringumas. Saulėtos dienos nuo birželio iki rugsėjo, pakankamas drėgmės kiekis bei optimali augimui temperatūra (16–20 °C) teigiamai veikia sausųjų medžiagų susidarymą ir didina derlingumą. Debesuoti orai neveikia maisto medžiagų pasisavinimo iš dirvos, tačiau išsklaidyta šviesa neužtikrina tinkamos asimiliacijos. Trūkstant energijos, nesusidaro stambiamolekuliniai junginiai, šakniavaisių technologinė kokybė blogėja. Rudenį cukriniai runkeliai atlaiko net iki – 5 °C šalčius. Toliau mažėjant temperatūrai šakniavaisiai sušąla, tačiau cukraus kiekis juose nekinta. Po atšilimo šakniavaisių cukringumas greitai mažėja, nes sacharozė invertuojasi, pereina į monosacharidą. Tai mažina cukraus išeigą, todėl cukrinių runkelių šakniavaisius reikia saugoti nuo apšalimo.

Vieta sėjomainoje. Cukriniams runkeliams auginti tinkamos priesmėlio ir priemolio lygios, derlingos, nepiktžolėtos dirvos. Augalus tame pačiame lauke reikia kaitalioti, kad nebūtų kasmet su augalais iš dirvos išnešamos tos pačios maisto medžiagos, kad mažiau plistų ligos, kenkėjai ir piktžolės. Tvarkingai naudojant žemę reikia parinkti priešsėlius ir sudaryti tinkamą augalų kaitą (sėjomainos rotaciją). Joje augalai turi augti vienas po kito taip, kad kiekvienam jų tektų kuo geresni priešsėliai ir toje rotacijoje būtų patogu įgyvendinti visą agronominių priemonių sistemą. Cukrinius runkelius į tą pačią vietą patartina sėti ne anksčiau kaip po 3–4 metų. Geriausi priešsėliai cukriniams runkeliams yra žieminiai kviečiai, pasėti po daugiamečių arba vienamečių žolių. Auginant juos po žiemkenčių, gaunamas ne tik geras derlius, bet ir geros kokybės šakniavaisiai. Žiemkenčiai gerai stelbia pikt- žoles, neįveisia dirvoje runkeliams pavojingų ligų pradų ir kenkėjų. Žiemkenčiuose rudenį ir pavasarį piktžolės naikinamos dar ir cheminėmis priemonėmis. Runkeliai neblogai auga ir po kukurūzų, mišinių žaliam pašarui, ankstyvų bulvių, auginamų užimtame pūdyme, žieminių rapsų. Tačiau jei dirvoje yra runkelinės nematodos (Heterodera schachtii Schmidt.) užkrato, cukrinių runkelių sėjomainos rotacijoje reikėtų vengti kryžmadulkių šeimos augalų, nes šie augalai yra nematodos platintojai. Nereiktų cukrinių runkelių sėti ir po dobilų, nes runkelių šakniavaisiuose susikaupia daug azoto, todėl mažesnė cukraus išeiga. Patys cukriniai runkeliai yra geras priešsėlis daugeliui vasarinių augalų. Po jų lieka mažai piktžolėtos dirvos, posėliniai augalai randa daugiau maisto medžiagų ir geriau dera nei po kitų pasėlių.

  • Microsoft Word 237 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (3501 žodžiai)
  • Kolegija
  • Valentinas
  • Cukriniai runkeliai (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Cukriniai runkeliai (2). (2017 m. Gruodžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/cukriniai-runkeliai-2.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 26 d. 19:10
×