Cukrinis diabetas (3)


Įvadas. Cukrinis diabetas – gliukozės apykaitos sutrikimas. Susirgimo priežastys. Kaip žinoti, kada sergu ? Ligos formos. Faktai apie cukrinį diabetą. Cukrinio diabeto gydymo būdai. Insulinas. Antidiabetiniai preparatai. Mityba. Fizinė veikla. Prevencinės priemonės. Sergamumas cukriniu diabetu Lietuvoje. Išvados. Literatūra.


Temos naujumas: Kiekvienais metais yra daroma pažanga diagnozuojant ir gydant cukriniu diabetu sergančius asmenis.

Apibūdinti cukrinio diabeto sampratą, simptomus, išvardinti susirgimų priežastis, ligos formas bei pateikti įdomių faktų apie ligą.

Apibendrinimas: Apžvelgsime cukrinio diabeto vystymąsi, ligos formas, gydymą bei apsisaugojimą.

Yra keli cukrinio diabeto tipai, tačiau iš jų dažniausi 1-as ir 2-as tipai.

Antro tipo diabetui būdinga slapta pradžia, jis dažnai esti besimptomis ir nediagnozuojamas daug metų. Pacientų organizmas vis dar gamina insuliną, bet nepakankamai, kad išlaikytų plazmos gliukozės (PG) koncentraciją siaurose normos ribose. Dažnai siejamas su tam tikro lygio atsparumu insulinui, kuomet gliukozės koncentracijai sumažinti insulino reikia daugiau nei sveikam asmeniui. Nauja problema, iškilusi 20 a. pabaigoje, tai vaikų sergamumo antro tipo diabetu augimas. Kartais susirgę žmonės pagerina savo sveikatą dieta ir mankšta, tačiau dažniausiai prireikia tablečių nuo diabeto ar insulino. Antro tipo diabetas vargina daugiau kaip 90 procentų visų pasaulyje sergančiųjų diabetu. 

Gali būti gydomi dieta, gyvenimo būdo pakeitimu, geriamaisiais hipoglikeminiais vaistais

Gydymas geriamaisiais antidiabetiniais vaistais skiriamas antro tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims ir pradedamas, kai vien gyvenimo būdo ir dietos korekcijos nepakanka gerai glikemijos kontrolei užtikrinti. Tinkamai palaikyti gyvenimo būdą yra svarbu per visą gydymo antidiabetiniais vaistais laikotarpį. Kiekvienu atveju, kai gydymas pradedamas ar didinama vartojamo preparato dozė, praėjus 2-6 mėn. reikia įvertinti tokios taktikos rezultatą.

Biguanidai – Vienintelis šios grupės atstovas metforminas pagerina gliukozės patekimą į ląsteles ir slopina gliukozės gamybą kepenyse. Tai pirmojo pasirinkimo ir dažniausiai vartojamas preparatas, kurį galima skirti tiek monoterapijai, tiek ir deriniuose praktiškai su visais kitais rinkoje esančiais antidiabetiniais preparatais. Šio vaisto negalima vartoti esant inkstų, kepenų pažeidimui ar širdies nepakankamumui.

Sulfonilurėjos preparatai – Šios grupės preparatai gliklazidas, glimepiridas, glipizidas, glikvidonas, glibenklamidas, mažina gliukozę kraujyje, skatindami kasos insulino sekreciją. Rekomenduojami vartoti naujos kartos prolonguoto veikimo preparatai. Pacientams sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, sulfonilšlapalo grupės vaistų reikėtų skirti atsargiai, o pacientams, kuriems yra inkstų nepakankamumas, galima skirti tik tų preparatų, kurie daugiausia išskiriami per kepenis.

Tiazolidinedionai – pioglitazonas, roziglitazonas, jų veikimas pagrįstas jautrumo insulinui įvairiuose audiniuose didinimu ir gliukozės organuose įsisavinimo pagerinimu ( ypač raumenyse ir riebaliniame audinyje). Tiazolidinedionų negalima skirti asmenims, turintiems širdies nepakankamumą.

Megalitinidai – Lietuvos rinkoje yra repaglinidas. Šios grupės preparatai mažina gliukozę kraujyje, skatindami kasos insulino sekreciją. Veikimas priklauso nuo gliukozės koncentracijos.

Alfa – gliukozidazes inhibitoriai. Akarbozė, veikia vietiškai žarnyne ir slopina fermentus, dalyvaujančius angliavandenių virškinime ir mažina angliavandenių rezorbciją iš žarnyno.

Kombinuoti preparatai – kai kuriais atvejais gamintojai išleidžia kelių skirtingų grupių preparatus vienoje tabletėje. Tokiais pavyzdžiais gali būti Competact ( pioglitazono ir metformino derinys), Avandamet ( rosiglitazono ir metformino derinys).

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2700 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gintas
  • Cukrinis diabetas (3)
    10 - 1 balsai (-ų)
Cukrinis diabetas (3). (2018 m. Sausio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/cukrinis-diabetas-3.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 19 d. 17:41
×