Cukrinis diabetas savarankiškas darbas


Cukrinis diabetas yra lėtinė metabolinė liga, sukelta absoliutaus ar reliatyvaus insulino trūkumo. Dauguma vaikų serga I tipo cukriniu diabetu (I tipo CD) ir visam. Tipo cukrinis diabetas vaikams anksčiau nebuvo būdingas, tačiau pastaruoju metu juo sergančių vaikų skaičius didėja - šis reiškinys sietinas ir su nutukimo problemos didėjimu. Insulinas poveikis. Mažina gliukozės kiekį kraujyje skatindamas gliukozę pereiti į raumenų ir riebalų ląsteles bei virsti glikogenu. Slopina gliukozės išsiskyrimą iš glikogeno atsargų kepenyse ir lėtina riebalų skilimą į trigliceridus, laisvas riebalų rūgštis bei ketonus. Insulinas lėtina gliukozės gamybą skylant baltymams. Hiperglikemija (gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas > 5,6mmol/l) atsiranda insulino trūkumui sukėlus nekontroliuojamą gliukoneogenezę ir neleidžiant naudoti ir kaupti kraujyje cirkuliuojančios gliukozės. Ligos priežastys. Dauguma nuo insulino priklausomo cukrinio diabeto atvejų (95%) aplinkos bei genetinių veiksnių sąveikos rezultatas. Genetinės priežastys. Yra aiškių įrodymų, kad egzistuoja genetinis komponentas sirgti I tipo CD. Aplinkos veiksniai. Nėra nustatyta vieno veiksnio, tačiau infekcijos ir mityba yra laikomi dviem tikėtinomis priežastimis. Virusinės infekcijos gali būti svarbiausi aplinkos veiksniai, skatinantys I tipo CD išsivystymą, - galimas daiktas, kad jos inicijuoja ar modifikuoja autoimuninį procesą. Mitybos veiksniai taip pat svarbūs. Žindomų vaikų I tipo CD rizika yra mažesnė. Egzistuoja tiesioginis ryšys tarp karvės pienu maitinamų vaikų ir susirgimo I tipo CD kai kurie karvių pieno baltymai pasižymi panašiomis antigeninėmis savybėmis kaip ir kasos salelių antigenai. Kitos priežastys. Klinika. Anksčiausiai pastebimi hiperglikemijos, gliukozurijos ir ketoacidozės simptomai. Hiperglikemija vien tik hiperglikemija gali nesukelti įprastų simptomų, nors kai kurie vaikai ir gali skųstis bendru negalavimu, galvos skausmu ir silpnumu. Gliukozurija ši būklė sukelia dažną šlapinimąsi ir didesnį šlapimo kiekį (poliuriją), tai ypač problematiška naktį (nikturija), dažnai - enurezę tiems vaikams, kurie iki tol gerai kontroliavo šlapinimąsi. Polidipsija padidėjusį troškulį lemia osmotinės diurezės sukelta dehidratacija. Svorio netekimas insulino trūkumas sukelia nekontroliuojamą gliukoneogenezę - baltymų ir riebalų skilimą. Bendras negalavimas galimas ir prieš pasireiškiant hiperglikemijos simptomams, ir kaip hiperglikemijos simptomas, tačiau dažnai jis pastebimas tik retrospektyviai. Kineziterapija.

I tipo cukrinis diabetas - tai absoliutus insulino nepakankamumas.

Dauguma vaikų serga I tipo cukriniu diabetu (I tipo CD) ir visam ; gyvenimui yra priklausomi nuo egzogeninio insulino.

II

mažina gliukozės kiekį kraujyje skatindamas gliukozę pereiti į raumenų ir riebalų ląsteles bei virsti glikogenu.

slopina gliukozės išsiskyrimą iš glikogeno atsargų kepenyse ir lėtina riebalų skilimą į trigliceridus, laisvas riebalų rūgštis bei ketonus.

insulinas lėtina gliukozės gamybą skylant baltymams.

Hiperglikemija (gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas > 5,6mmol/l) atsiranda insulino trūkumui sukėlus nekontroliuojamą gliukoneogenezę ir neleidžiant naudoti ir kaupti kraujyje cirkuliuojančios gliukozės. Inkstai negali absorbuoti padidėjusio gliukozės kiekio, dėl to atsiranda glikozurija, osmozinė diurezė, troškulys ir dehidratacija. Padidėjęs riebalų i ir baltymų skilimas sukelia ketonų gamybą ir svorio netekimą.

Dauguma nuo insulino priklausomo cukrinio diabeto atvejų (95%) aplinkos bei genetinių veiksnių sąveikos rezultatas. Ši sąveika skatina autoimuninės ligos vystymąsi: insuliną gaminančios kasos salelių ląstelės palaipsniui ardomos - paprastai insulino trūkumas pasireiškia irus apie 90% kasos salelių ląstelių.

  • Medicina Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 11 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (933 žodžiai)
  • Aivaras
  • Cukrinis diabetas savarankiškas darbas
    10 - 8 balsai (-ų)
Cukrinis diabetas savarankiškas darbas. (2015 m. Gruodžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/cukrinis-diabetas-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 11:55
×