Cukrūs gyvuose organizmuose


Cukrūs. Tai angliavandeniai, kuriuos gamina chlorofilą turintys augalai asimiliacijos procese. Visi tie junginiai, atliekantys gyvuose organizmuose įvairias funkcijas. Kosmetikoje naudojami ekstraktai iš glandų. Pektinai. Tai augaliniai angliavandeniai. Remiantis dietologų patarimais. Gleivės. Dažnai būna augalų ląstelėse drauge su pektinais. Odą gleivės minkština. Kosmetikoje plačiai naudojamos gleivės ir pektinai. Raugai. Tai augalinės kilmės daugiahidroksiliai junginiai. Kosmetikoje rauginės žaliavos naudojamos plaukų (ąžuolo žievė.


Tai angliavandeniai, kuriuos gamina chlorofilą turintys augalai asimiliacijos procese. Pirmiausia iš anglies dioksido ir vandens fotosintezės metu susidaro paprastieji cukrūs, tarp kurių svarbiausi yra gliukozė ir fruktozė, vėliau jie jungiasi po du, sudarydami disacharidus, iš kurių labiausiai paplitusi sacharozė arba cukrus, kuriuo saldiname maisto produktus. Gyvų organizmų metabolizmo procesų metu susidaro įvairūs polisacharidai, susijungę iš daugelio, netgi keliolikos tūkstančių monosacharidų, neretai turintys prijungtas taip pat ir kitas medžiagas, pvz., riebalus (liposacharidai), baltymus (peptidosacharidai), gleivės (mukopolisacharidai) bei kt.

Visi tie junginiai, atliekantys gyvuose organizmuose įvairias funkcijas, priskiriami prie angliavandenių. Tai labai didelė biologiškai aktyvių junginių grupė, nepaprastai svarbi žmogui, ne tik kaip vienas iš trijų pagrindinių maisto sudėtinių dalių (greta baltymų ir riebalų) bet neretai ir kaip gydomoji medžiaga. Kosmetikoje sacharidai mažiau svarbūs už riebalus, nepaisant to, kai kurie iš jų įeina į maitinančių, atjauninančių kremų bei kitų panašaus tipo kūno priežiūrai skirtų preparatų sudėtį. Pastaruoju metu pripažinimą pelnė kai kurie polisacharidai, sudaryti ne vien tik iš paprastųjų sacharidų, kaip gliukozė, fruktozė ar galaktozė, bet ir iš aminocukrų (gliukozamino, galaktozamino), urono rūgščių, išsiskiriančių iš cukrų (glukurono, galakturono rūgštys) bei polipeptidų.

Kosmetikoje naudojami ekstraktai iš glandų, pasižymintys atsparumą didinančiu poveikiu, o taip pat vandeninis ekstraktas iš alijošiaus su tokiomis pat savybėmis.

  • MS PowerPoint 83 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1030 žodžiai)
  • Mokykla
  • Agnė
  • Cukrūs gyvuose organizmuose
    10 - 1 balsai (-ų)
Cukrūs gyvuose organizmuose . (2017 m. Spalio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/cukrus-gyvuose-organizmuose.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 25 d. 14:38
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo