Daiktavardžių kirčiavimas


Daiktavardžių kirčiavimo pagrindai. Pirmoji kirčiuotė. Antroji kirčiuotė. Trečioji kirčiuotė. Ketvirtoji kirčiuotė. Tarptautinių žodžių kirčiavimas. Priešpaskutinio skiemens taisyklė.

(!) Skaitmeniu 1 pažymėtų žodžių kirtis nešokinėja, nesvarbu, ar jie dviskiemeniai, ar daugiaskiemeniai, t. y. kirtis visada išlieka tame pačiame skiemenyje.

Dviskiemenių daiktavardžių kirčiuotas antrasis nuo galo skiemuo, ir priegaidė tvirtapradė (žr. ræšis), nes čia neveikia priešpaskutinio skiemens taisyklė.

Daugiaskiemeniuose daiktavardžiuose tolesnio nuo galo skiemens priegaidė gali būti ir tvirtagalė. Skaitmeniu 1 pažymėta žodynuose todėl, kad išlaiko kirtį tame pačiame skiemenyje (žr. mģdžiaga).

Skaitmuo 2 rodo, kad šis žodis priklauso antrajai kirčiuotei ir kirtis yra nepastovus, t. y. vienaskaitos įnagininke ir daugiskaitos galininke (taip pat ir moteriškos giminės žodžiuose, kurie baigiasi -a, vardininkas ir vietininkas gali turėti kirtį gale, ir tolesniame nuo galo skiemenyje).

Prie šios kirčiuotės žodžių žodynuose randame parašytus skaitmenis: 3, 3a, 34a, 3b ir 34b.

Skaičius 3 reiškia, kad kirčiuotas antrasis nuo galo skiemuo turi tvirtapradę priegaidę. Kirtis šokinėja.

b) ir labai nedaug daugiaskiemenių (ådresas 3b, te»minas 3b; vietovardžiai: Anykščia¤, Kaišiadórys).

Skaitmuo 3a rašomas prie tų trečiosios kirčiuotės žodžių, kurių kirtis gali būti paskutiniame ir trečiame nuo galo skiemenyje. Raidė a reiškia, kad trečiojo nuo galo skiemens priegaidė tvirtapradė: dóbilas, dóbilo, dóbilui, dóbilą, dóbilu, dobilê, (dobiluosê).

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2013 m.
  • 6 puslapiai (1068 žodžiai)
  • Rokas
  • Daiktavardžių kirčiavimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Daiktavardžių kirčiavimas. (2013 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/daiktavardziu-kirciavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 16:57
×