Daiktinių teisių valdymas, naudojimasis ir disponavimas


Įvadas. Sąvokų paaiškinimas. Daiktinės teisės įgijimas ir praradimas. Daiktinės teisės valdymas, naudojimasis ir disponavimas. Nuosavybės teisė. Turto patikėjimo teisė. Servitutas. Uzufruktas. Ilgalaikė nuoma. Hipoteka. Literatūros sąrašas.

Daiktinės teisės yra kelių rūšių: nuosavybės teisė, turto patikėjimo teisė, servitutas, uzufruktas, hipoteka.

Pati nuosavybė gali būti vieša, privati ir mišri. Vieša nuosavybė yra ta nuosavybė, kuri priklauso valstybei ir savivaldybėms ir yra valdomas, naudojamas ir disponuojamas viešam interesui. Privati nuosavybė gali priklausyti fiziniams ir juridiniams asmenims (įmonėms). Privačia nuosavybe gali būti bet koks turtas, kurį turėti leidžia privačios nuosavybės teisė. Bendra nuosavybe yra laikoma ta nuosavybė, į kurią teisę valdyti, naudotis ir disponuoti turi keli savininkai. Bendra nuosavybė gali būti dalinė, kai turto dalys visiems savininkams yra nustatytos, ir jungtinė nuosavybė, kai turto dalys nėra nustatytos. Bendroji dalinė nuosavybė yra valdoma, naudojama ir ja disponuojama, kai visi jos bendrataučiai tai daryti sutinka. Kiekvienas savininkas turi tokias teises į savo nuosavybę ir jos duodamas pajams pagal tai, kokią dalį nuosavybės jie valdo. Tačiau jie turi atlikti savo pareigas, kokios yra nurodytos sutartyje (pavyzdžiui atlygis tretiesiems asmenims už darbą ar priežiūrą, susijusią su nuosavybe). Be to, nuosavybės teisės gali būti įgijamos pagal sandorius, paveldimumą, pagaminant naują, dar neeksploatuotą daiktą, pasisavinant bešeimininkį daiktą. Santuoka sudaro prielaidas atsirasti bendrajai jungtinei nuosavybei. Nuo to momento, kai atsiranda santuoka, visas turtas, įgytas santuokos metu, yra bendras abiejų sutuoktinių. Kartais būna tuo pasinaudojama ir turtas, kuris buvo įgytas prieš santuoką, partneriams išsiskyrus, yra taip pat padalijamas. To išvengti galima pasirašant ikivedybinę sutartį, kurioje yra nurodoma, kuris partneris kokį turtą turėjo iki vedybų momento. Tuomet per turto dalybas galima atsižvelgti į šią sutartį ir turtą padalinti partneriams priklausančiomis dalimis.

Reikia nepamiršti, kad nuosavybės teise negali būti žmonės, o tik daiktai, gyvūnai ir kitas turtas. Tačiau turint bet kokį turtą reikia nepamiršti ir kitų įstatymų, reglamentuojančių to turto saugojimą ir priežiūrą. Taip nuosavybė yra apsisaugoma nuo vergovės, išnaudojimo ar sunaikinimo. Pavyzdžiui, negalima elgtis nehumaniškai su gyvūnais, kadangi tada nuosavybės teisė gali būti apribota.

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Ketvirtoji knyga. Daiktinė teisė. Daiktų sąvoka

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Ketvirtoji knyga. Daiktinė teisė4.31 Valdymo pabaiga

Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas. Ketvirtoji knyga. Daiktinė teisė4.64 Atlyginimas už daikto radimą

  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • 15 puslapių (2761 žodžiai)
  • Universitetas
  • Daiktinių teisių valdymas, naudojimasis ir disponavimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Daiktinių teisių valdymas, naudojimasis ir disponavimas. (2014 m. Birželio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/daiktiniu-teisiu-valdymas-naudojimasis-ir-disponavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 09:27
×