Dailės referatas


Islamo architektura. Referatas apie daile. Dailes referatas gotika. Musulmonų dailė. Islamo menas referatas. Gotika daile. Gotika daile referatas. Gotika referatas. Bizantijos menas referatas. Gotikos menas dailės referatas.

Turinys. Islamo šalių menas. Bizantijos menas. Architektūra ir dailė. Senovės romos menas. Ikona. Svarbiausias įvykis musulmonų istorijoje įvyko VII amžiaus pradžioje, kai vienam gyventojui, vardu Mahometas, apsireiškė Dievas. Žmonės gerbė jį ne tik kaip garsų religijos vadovą, bet ir kaip valstybės vyrą. Nuo VII a. pradėjo plisti islamo menas. Jis pirmiausia plito arabų ir jų užkariautuose kraštuose. Išliko apie 3000 islamo architektūros paminklų: mečečių, medresių, mauzoliejų, tvirtovių, pirčių, bibliotekų, tiltų, drėkinimo įrenginių, visuomeninių pastatų ir kt. Statyta iš molio, plytų, akmens. Islamo architektūra: Musulmonų architektūros raida Musulmonų meno raidos pradžia galima laikyti 622 metus, kai pranašas Mahometas Medinoje įkūrė mažą bendruomenę. Praėjus dviems metams po pranašo mirties, 632 metais karinė arabų ekspansija išplito už Arabijos ribų ir per labai trumpą laiką musulmonai užėmė didžiules teritorijas, pasiekdami Viduržemio jūros pakrantes ir įsiverždami į Pirėnų pusiasalį. Pirmasis ekspansijos etapas vyko nuo VII iki IX a. ir apėmė didelę dalį senojo pasaulio: Mesopotamiją, Iraną, Siriją, Egiptą, Šiaurės Afriką, Ispaniją. Iš pradžių kalifato centras buvo Medinoje, po to Damaske, vėliau - Bagdade. X a. prasidėjus antrajam etapui atsiranda konkuruojantys kalifatai (Kordoba, Kairas). Tai buvo įvairių menų klestėjimo metas. Trečiuoju laikotarpiu nuo XIII iki XVa. jau nebeliko tarpusavyje kovojančių kalifatų.

Svarbiausias įvykis musulmonų istorijoje įvyko vii amžiaus pradžioje, kai vienam gyventojui, vardu mahometas, apsireiškė dievas. Nuo vii a. Pradėjo plisti islamo menas. Statyta iš molio, plytų, akmens. Ir apėmė didelę dalį senojo pasaulio: mesopotamiją, iraną, siriją, egiptą, šiaurės afriką, ispaniją. X a. Trečiuoju laikotarpiu nuo xiii iki xva. Pamažu mažėjant teritorijai, kurioje dominuoja islamas, išlieka nedidelės monarchinės valdos, kuriose menas vis dar klesti bei išsaugo tikrąjį savo originalumą. Ilgas istorinis laikotarpis, didžiulė teritorija ir daugybė ankstesnių kultūrų, kurios pateko į islamo įtaką, reiškia, kad į islamo meną reikia žvelgti tik kaip į įvairovių visumą. Kiekvienoje užkariautoje teritorijoje vyko sava meno ir architektūros raida, į kurią įsipindavo islamiškasis komponentas, niekada nesugriaudamas esamos kultūros ir neprimesdamas vieno urbanistinio modelio. Nuo pat islamo eros pradžios mečetė buvo tas pastato tipas, kuris padėjo skleisti vienybės idėją visoje islamo erdvėje, nepaisydamas regioninių skirtumų. Pavadinimas kilęs iš arabiško žodžio mayid , kuris reiškia vietą, kur parklumpama ant kelių prieš dievą. Būsimos mečetės prototipu galima laikyti mahometo namus medinoje. Prie namo buvo didelis kvadratinio plano kiemas, šiaurinėje ir pietinėje pusėse - dvi dengtos zonos. Pavėsingą erdvę suformavo eilės palmių kamienų, uždengtų šiaudiniu stogu. Taip atsitiktinai atsirado pirmasis mečetės modelis. Prie mečečių yra minaretai. Minaretas - tai bokštas, nuo kurio tikintieji šaukiami maldai. Pirmasis minaretas buvo prie damasko mečetės, - tam panaudota krikščionių bažnyčios varpinė. Minareto formos įvairios: pavyzdžiui, kordobos minaretas yra kvadratinės formos, samaros - spiralinės, irano ir indijos - cilindrinės. Neabejojama, kad minaretai savo išsiskiriančiu aukščiu skelbia islamo buvimą. Laikui bėgant prie mečečių atsirado pastatai korano mokymui - medresės, o netoli jos pradėta statyti prekeiviams skirtus užvažiuojamuosius namus - karavansarajus, kapines, mauzoliejus, skirtus šventiesiems žmonėms - musulmonų vienuoliams. P330 metų gegužės vienuoliktą romos imperijos diduomenė iškilmingai šventė naujo miesto atsiradimą vakariniame, kalvotame bosforo krante.

Prieš šešerius metus iki šio įvykio vienvaldžiu valdovu tapo konstantinas. Iš pradžių jis mėgino imperijos sostinę perkelti į vokietijos miestą trirą, paskui į milaną, salonikus, netinišą. Pagaliau nutarė pastatyti visiškai naują miestą ir pavadinti naująja roma.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (1387 žodžiai)
  • Dovydas
  • Dailės referatas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Dailės referatas. (2011 m. Sausio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/dailes-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 08:06
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo