Dainuojamoji tautosaka (2)


Darbo dainuojamoji tautosaka rasyniai. Lietuvi7 tautosaka pateiktys. Dainuojamoji tautosaka apie maluna.

Dainuojamoji tautosaka. Daina - vienas seniausių kūrinių. Lietuvių tauta nėra sukūrusi herojinio epo, todėl manoma, kad lietuvių liaudies dainos galėtų būti savotiška herojinio epo atmaina ; juk dainose atsiskleidžia seniausia tautos dvasinė patirtis, žmonių buitis, papročiai, senojo tikėjimo ženklai, pasaulėjauta. Daina - tai dvasinės kultūros atrama, taurių idealų reiškėja.

Daina - vienas seniausių kūrinių. Lietuvių tauta nėra sukūrusi herojinio epo, todėl manoma, kad Lietuvių liaudies dainos galėtų būti savotiška herojinio epo atmaina ; juk dainose atsiskleidžia seniausia tautos dvasinė patirtis, žmonių buitis, papročiai, senojo tikėjimo ženklai, pasaulėjauta. Daina - tai dvasinės kul Lietuvių liaudies dainoms būdinga formos kultūra. Dainų pasaulis skaidrus ir erdvus. Jose vyrauja tikroviški vaizdai, bet įterpiami ir idealizuoti, fantastiški regėjimai. Dainose buities ar gamtos vaizdai dažnaiusiai lakoniški, grkštūs, giedri, o svarbiausi dainų simboliai yra lyg dieviškos šviesos nutvieksti. Lietuvių tautai būdinga intymi, švelni dainų nuotaika; dainų kalba krikštolinio skambėji Lietuvių liaudies dainų lobynas milžiniškas. Rinkti ir užrašinėti dainos pradėtos 19 a. , stiprėjant tautiniam sąjūdžiui, kuomet į l. L. Dainas imta žiūrėti kaip į esminę tautos dvasinio turto dalį, tautos prigimties reiškimosi būdą. 1825 m. L. Rėza išleidžia pirmąjį rinkinį.

Lietuvių liaudies dainų melodijoms būdingas lyriškumas ir meniškumas. Melodijai daugiausia įtakos turėjo dainų tekstai; ji priklauso nuo dainos žodžių, o tuo paąiu - ir nuo dainų tipo. Mergvakario, karo, advento dainų melodija liūdna. Šiose dainose kalbama apie mergelės sunkią dalią, apie bernelį, negrįžtantį iš karo, apie antgamtiškų jėgų paslaptingą įtaką žmonių pasauliui ir jo tvarkai. O jaunimo, darbo ,kai kurios darbo dainos yra linksmesnės, jose apdainuojama meilė, šventės, darbo džiaugsmas.

  • Microsoft Word 9 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (855 žodžiai)
  • Mokykla
  • Juozapas
  • Dainuojamoji tautosaka (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Dainuojamoji tautosaka (2). (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/dainuojamoji-tautosaka-2.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 03:34
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo