Dalelyčių rašyba


Nebe rašyba. Nė rašyba. Kur kas rašyba. Nejaugi rašyba. Dalelytės ne rašyba. Dalelyciu rasymas. Dalelytės ne rašymas. Dalelyčių rašyba testas. Dalelytės rašyba. Bet kada rasyba.

Dalelyčių rašyba. Ne, nebe. Nė, nei. Gi. Vis. Tegu, tegul, te. Per. Bet, kai, kaži(n), nors. Ir, jau, pat, tik(tai), sau, tau, čia, ten. Be. Te, tebe. Su daiktavardžiais, veiksmažodžiais ir jų formomis, būdvardžiais ir būdvardinias prieveiksmiais neigiamosios dalelytės gali būti rašomos ir drauge, ir skyrium. Jei dalelytė ne arba nebe suteikia žodžiui priešingą reikšmę, ji rašoma drauge, t. Y. Virsta priešdėliu. Jei dalelytė ne arba nebe rodo prieštaravimą, ji nuo kitų žodžių rašoma skyrium. Kam ir ko morfologinė klasė nustatoma tik iš konteksto: tikslo ir priežasties aplinkybės reikšmę turintys vienskiemeniai prieveiksmiai kam ir ko su gi rašomi kartu, o įvardžio kas kilmininkas ir naudininkas – atskirai. Žodžio visgi geriau visai nevartoti. Jo vietoje vartokime vis dėlto. Vienu žodžiu rašomas pieveiksmis tuojau ir dalelytės nejau, nejaugi.

Su daiktavardžiais, veiksmažodžiais ir jų formomis, būdvardžiais ir būdvardinias prieveiksmiais neigiamosios dalelytės gali būti rašomos ir drauge, ir skyrium.

Jei dalelytė ne arba nebe suteikia žodžiui priešingą reikšmę, ji rašoma drauge, Virsta priešdėliu: laimė – nelaimė, tvarka – netvarka; dirba – nedirba, nebedirba; girdėjęs – negirdėjęs, nebegirdėjęs; naujas – nenaujas, nebenaujas; gerai – negerai, nžodžiai su dalelyte ne arba nebe, reiškiančia prieštaravimą, sakinyje tariami pabrėžiamai, tarytum laukiant atsakymo į klausimą o kas? O ko? O kam? Ir T. Žodžiai su priešdėliu nuo kitų kalbos dalių (skaitvardžių, įvardžių, kai kurių prieveiksmių (įvardinių, skaitvardinių, sudurtinių, sudėtinių, kai kurių daiktavardinių ir neaiškios kilmės) dalelytės ne ir nebe rašomos skyrium: ne aš, ne tu, ne mes, ne mano, ne tas, ne toks, ne koks, ne kiekvienas, ne vienas, ne dešimt, ne pirmas, ne visada, ne visados, ne visai, ne visur, ne kitur, ne tiek, ne taip, ne kitaip, ne ten, ne čia, ne dviese, ne trise, ne vienaip, ne antraip, ne laiku, ne namie, na namo, ne vakar, ne dabar, ne itin, ne nuolat, ne staiga, ne veltui, ne visuomet, ne tuomet, ne todėl, ne paeiliui, ne pakeliui, ne tuojau, ne kasdien, ne šiemet, ne šiandien, ne šįryt, ne dukart, ne bet kaip, ne iš lėto, ne be reikalo, ne per daug.

Pastaba. Kai suteikia naują reikšmę, neiginys ne kartu rašomas net su įvardžiais ir įvardiniais prieveiksmiais: koks – nekoks (prastas), savas – nesavas (keistas), kaip – nekaip (prastai).

Neigiamosios dalelytės taip pat skyrius rašomos nuo prielinksnių ir kitų dalelyčių (ne prie lango, ne pas auklėtoją, ne dėl tavęs, ne tik, ne vien. ).

įsidėmėtinas ne rašymas įvardžiuose ir prieveiksmiuose kas ne kas, kuris ne kuris, kur ne kur, kada ne kada, vos ne vos ir pan. Su skaitvardžiais, įvardžiais, prielinksniais, jungtukais ir daugeliu prieveiksmių bei dalelyčių neiginys ne paprastai tik priešpriešos ar neigimo reikšme ir tevartojamas.

Kartu su veiksmažodžiais, būdvardžiais, daugeliu daiktavardžių, kai kuriais įvardžiais, prieveiksmiais, dalelytėmis, jungtukais, kai sudaro kitos, dažniausiai priešingos, reikšmės žodžius.

Pastabos. Neiginio ne rašymas su būdvardžiais kartu ar skyrium nelaikytinas klaida tais atvejais, kai jis su būdvardžiu gali arba sudaryti priešingos reikšmės žodį (pvz. , amžinas – neamžinas trumpalaikis, neilgai trunkantis ), arba paneigti paties būdvardžio reikšmę (pvz. : naudokis proga – ji neamžina / ne amžina. Ne alkani / nealkani ir jie buvo.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2011 m.
  • 7 puslapiai (2369 žodžiai)
  • Mokykla
  • Domi
  • Dalelyčių rašyba
    10 - 3 balsai (-ų)
Dalelyčių rašyba. (2011 m. Sausio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/dalelyciu-rasyba.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 07 d. 10:42
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo