Dalelytė projektas


Dalelytė. Dalelytė yra nekaitoma. Dažniausiai vartojamos šios dalelytės antai. Pagal reikšmę dalelytės skirstomos į klausiamąsias. Klausiamosios bei abejojamosios dalelytės. Ar, argi, bene, gal, kažin, negi, nejau, nejaugi. Jos vartojamos klausiamuosiuose sakiniuose. Neigiamosios dalelytės. Ne, nebe, nė, nei. Jomis neigiame ir atskiras sąvokas. Tvirtinamosios dalelytės. Taip, taigi Jomis tvirtinama pasakytoji mintis. Pabrėžiamosios dalelytės. Gi, juk, dar, net, juo, pat, ypač. Tikslinamosios dalelytės. Beveik, dar, jau, juk, ko, kone, kuo. Išskiriamosios dalelytės. Bent, ypač, ir, nebent, net, nors, tiktai, vien ir kt. Parodomosios dalelytės. Ana, antai, aure, štai, šitai, šit, va. Lyginamosios dalelytės. Lyg, tarsi, tartum, tarytum ir kt. Geidžiamosios ir skatinamosios. Geidžiamosios – te. Jei dalelytė ne arba nebe suteikia žodžiui priešingą reikšmę. Ne, nebe. Jei dalelytė ne arba nebe rodo prieštaravimą. Prieštaravimas   Susitarėme ne žaisti. Priešinga reikšmė              Susitarėme šiandien nežaisti. Nuo kitų kalbos. Ne aš, ne toks , ne kiekvienas. Nuo kitų kalbos dalių kitų dalelyčių samplaikose dalelytės ne ir nebe rašomos skyrium. Kas ne kas, kuris ne kuris. Nė, nei. Dalelytės nė, nei rašomos atskirai nuo kitų žodžių. Gi. Rašoma drauge su vienskiemeniais nekaitomais argi, čiagi, dargi, negi, netgi, kaipgi, vėlgi. Vis. Dalelytė vis visada rašoma skyrium vis dirba. Tegu, tegul, te. Dalelytės te, tebe rašomos kartu su veiksmažodžiais. Pastaba. Dalelytė te nuo veiksmažodžių gali būti atskirta kitų žodžių.


Prieštaravimas   Susitarėme ne žaisti, o padirbėti sode. (...nežaisti, o ką daryti?)        Nuo kitų kalbos dalių kitų dalelyčių samplaikose dalelytės ne ir nebe rašomos skyrium.

Rašoma drauge su vienskiemeniais nekaitomais argi, čiagi, dargi, negi, netgi, kaipgi, vėlgi.

  • MS PowerPoint 168 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 31 puslapis (899 žodžiai)
  • Mokykla
  • Dominyka
  • Dalelytė projektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Dalelytė projektas. (2017 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/dalelyte-projektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 22 d. 03:46
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo