Dalyviai pusdalyviai ir padalyviai


Padalyvių, pusdalyvių ir dalyvių vartojimas. Padalyvių vartojimas. PRISIMINKIME Padalyvis – veiksmažodžio forma. Prisiminkime padalyvis kaitomas tik laikais. Padalyviai visuomet taisyklingi beasmeniuose sakiniuose. Asmeniniuose sakiniuose padalyviai yra taisyklingi tik tada. Asmeniniuose sakiniuose padalyviai yra klaidingi. Būtojo kartinio laiko padalyvis klaidingai pavartojamas vietoj būtojo kartinio laiko veikiamojo dalyvio. Būtojo. Įsidėmėtina, kad padalyvio valdomas žodis negali sutapti su sakinio veiksniu ar papildiniu. Būtojo kartinio laiko padalyvis nevartotinas sąlygai reikšti su jungtuku jei(gu). Pusdalyvių vartojimas. Prisiminkime. PRISIMINKIME Pusdalyviai daromi iš bendraties kamieno. Pusdalyvis netinka nusakyti tokiam aplinkybės veiksmui. Pusdalyvis netinka nusakyti ir tokiam aplinkybės veiksmui. PRISIMINKIME Dalyvis – linksniuojamoji veiksmažodžio forma. PRISIMINKIME Reiškia daikto ypatybę šviečiantis langas (koks langas. Veikiamasis esamojo laiko dalyvis nevartotinas su veikėjo nereiškiančiais daiktavardžiais. Veikiamasis. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas reikšti savaiminei (t. Nusakant tam tikrų dalykų paskirtį vartojami neveikiamieji dalyviai.


Padalyviai visuomet taisyklingi beasmeniuose sakiniuose. Pvz.: Dirbant būtina susikaupti. Sergant reikia gulėti.

Įsidėmėtina, kad padalyvio valdomas žodis negali sutapti su sakinio veiksniu ar papildiniu. Pvz.: Jam išėjus, jis buvo sulaikytas. (═Išėjęs jis buvo sulaikytas.) Vežant jį į zoologijos sodą, žvėrelis paspruko. (═Vežamas į zoologijos sodą žvėrelis paspruko.).

Pusdalyvis netinka nusakyti tokiam aplinkybės veiksmui, kuris vyksta ne tuo pačiu metu kaip tarinio veiksmas. Pvz.: Jaunuolis įstojo į universitetą įgydamas gydytojo specialybę. (═ Jaunuolis įstojo į universitetą ir įgijo gydytojo specialybę.).

PRISIMINKIME Dalyvis – linksniuojamoji veiksmažodžio forma, turinti veiksmažodžio ir būdvardžio ypatybių. Yra veikiamosios ir neveikiamosios rūšies: važiavęs – važiuotas. Turi laikus: matąs, matęs, matydavęs, matysiąs; matomas, matytas, matysimas.

PRISIMINKIME Reiškia daikto ypatybę: šviečiantis langas (koks langas?), pasakyti žodžiai (kokie žodžiai?). Kaitomi giminėmis: matąs – matanti, skridęs – skridusi, bėgsiąs – bėgsianti. Kaitomi skaičiais: matęs – matę, mačiusi – mačiusios. Linksniuojami: matąs, mačiusio, mačiusiam, mačiusį... Gali būti įvardžiuotiniai: matantysis, mačiusioji.

3. Neveikiamasis būtojo laiko dalyvis nevartotinas reikšti savaiminei (t. y. be pašalinio poveikio, specialaus įsikišimo atsiradusiai) ypatybei. Pvz.: Ligonis skundžiasi apsunkintu (taisoma: pasunkėjusiu) rijimu. Odos paviršiuje matyti išplėstos (taisoma: išsiplėtusios) venos. Jam buvo nustatytas padidintas (taisoma: padidėjęs) skrandžio rūgštingumas.

Nusakant tam tikrų dalykų paskirtį vartojami neveikiamieji dalyviai. Pvz.: raminamieji vaistai, gydomosios žolelės, siuvamoji mažina.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 255 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (611 žodžiai)
  • Robertas
  • Dalyviai pusdalyviai ir padalyviai
    10 - 4 balsai (-ų)
Dalyviai pusdalyviai ir padalyviai. (2016 m. Balandžio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/dalyviai-pusdalyviai-ir-padalyviai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 14:06
×