Danijos politika, kultūra, ekonomika


Įvadas. Pagrindiniai faktai. Danijos karalystė. Administracinis suskirstymas. Geografija. Gyventojai. Politinė sistema. Valstybės valdymo struktūra. Piliečių pozicija. Danija ir Lietuva. Ekonimika. Danijos ekonomikos sektoriai. Pramonės ir paslaugų sektorius. Žemės ūkis. Biudžetas ir finansavimas. Mokesčių sistema. Finansavimas iš Europos Sąjungos. Socialinio gyvenimo ypatumai. Socialinės politikos modelis. Pagrindinės vertybės. Flexicurity modelis. Verslo kultūros ypatumai. Verslas Danijoje. Verslo etiketas. Dabarties optimizmas ir vertybių ekonomika. Kultūra. Kalba. Religija. Valstybinės šventės. Turizmas. Išvados. Šaltiniai.


Danija – tai ypač moderni bei lanksti naujovėms šalis. Aukštas valstybės pragyvenimo lygis traukia imigrantus, todėl dėka pastarųjų šalies gyventojų skaičius vis didėja. Danai yra viena iš ilgiausiai gyvenančių tautų pasaulyje, taip pat jie yra pripažinti kaip laimingiausia tauta pasaulyje, dažnai vadinama dviratininkų tauta. Todėl neveltui danai pirmauja tokiose srityse kaip: aplinkos kokybės gerinimas, pilietinis dalyvavimas, švietimas, įgūdžiai, darbo vietos, darbo užmokestis, gerovė, asmens saugumas ir socialiniai ryšiai. Todėl šio rašto darbo tikslas: atskleisti Danijos socialinio gyvenimo ypatumus, ekonominius rodiklius, politinę struktūrą ir kultūrą, esmines danų tautybės gyventojų savybes, apžvelgti jų gyvenimo būdą, darbo bei verslo ypatumus, charakterio bruožus, taip pat aptarti visuomenės sudėtį. Taip pat, visų pirma, svarbu išanalizuoti esminius faktus apie Daniją.

Danijoje vyrauja sudėtinga gyventojų pajamų mokesčio sistema, kuri apima darbo rinkos indėlį - 8% visų gyventojų pajamų:

savivaldybių mokestis - mokamas vienodo tarifo, kuris priklauso nuo gyvenamosios vietos (vidutinis savivaldybės mokestis: 24.913%);

Be to, bendra sumokamų mokesčių suma vienam asmeniui negali viršyti 51,95% nacionalinių ir savivaldybių mokesčių.

Bendros ES išlaidos Danijoje sudaro 0,56 % šalies bendrųjų nacionalinių pajamų (BNP);

2016 metų pabaigoje Danijos kultūros ministerija suorganizavo nacionalinio masto balsavimą, siekdama išsiaiškinti pagrindines danų vertybes. Įvertinus daugiau kaip 300 tūkstančių piliečių nuomones, pagrindinių šalies vertybių dešimtuką tautiečiai išsirikiavo taip:

Kalbėdami apie Danijos darbo rinką, žmonės dažnai naudoja terminą Flexicurity. Šis terminas aprašo modelį, kuris sėkmingai valdo globalizacijos iššūkius ir užtikrina stabilų ekonomikos augimą ir užimtumą. Tyrimai rodo, kad danai teigiamai atsiliepia apie globalizaciją ir nebijo prarasti savo darbo vietų, paprastai jie linkę siekti naujų ir geresnių. Tai iš dalies apibūdina Flexicurity modelis, kuris skatina gebėjimą prisitaikyti tiek darbuotojams, tiek ir įmonėms.

Flexicurity modelį parengė šios suinteresuotos šalys: socialiniai partneriai (profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai, vykdančių socialinio dialogo) ir vyriausybė. Danijos Flexicurity modelis sujungia liberalią tradiciją – menką darbo vietų apsaugą, kurios šaknys siekia 1900-ųjų pradžią, su dosnia nedarbo pašalpų sistema, kuri buvo sukurta 1960-ųjų pabaigoje ir 1970-ųjų pradžioje, taip pat aktyvios darbo rinkos politiką, kuri buvo sukurta 1994 m., kaip Danijos darbo rinkos reforma.

Flexicurity yra lankstumo ir saugumo junginys. Danijos modelis turi ir trečią elementą - aktyvią darbo rinkos politiką - ir kartu šie elementai sudaro Flexicurity auksinį trikampį. Viena pusė trikampio yra lanksčios taisyklės dėl darbuotojų priėmimo ir atleidimo, kurios padeda darbdaviams atleisti darbuotojus nuosmukio laikotarpiais ir samdyti naujus darbuotojus, kai viskas pagerėja. Apie 25% Danijos privataus sektoriaus darbuotojų keičia darbą kiekvienais metais. Antroji pusė trikampio yra nedarbo garantijos, turint teisiškai nustatytą ir santykinai aukšto lygio garantijos išmoką - iki 90% mažiausiai apmokamiems darbuotojams. Trečioji trikampio pusė yra aktyvi darbo rinkos politika. Veiksminga sistema yra vietoje pasiūlyti gaires, darbą ar mokslą į visų bedarbių. Flexicurity tikslas yra skatinti užimtumą per darbo saugumą. Modelis turi du privalumus: užtikrina darbdaviams lanksčią darbo jėgą, o darbuotojams leidžia mėgautis nedarbo išmokų sistema ir aktyvia užimtumo politika. Danijos Flexicurity modelis remiasi ilga socialinio dialogo tradicija bei derybomis tarp socialinių partnerių. Darbo rinkos plėtra remiasi Danijos kolektyviniu modeliu, kuris užtikrina didelę darbuotojų apsaugą, atsižvelgiant į kintančias gamybos ir rinkos sąlygas. 2007 m. Europos Vadovų Taryba priėmė išvadas susijusias su šiuo modeliu, kuriose – pateikti bendrieji principai galintys padėti ES valstybėms narėms įgyvendinti reformas, siekiant patenkinti Lisabonos strategijos ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo tikslus.

  • Microsoft Word 187 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3594 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Danijos politika, kultūra, ekonomika
    10 - 3 balsai (-ų)
Danijos politika, kultūra, ekonomika. (2017 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/danijos-politika-kultura-ekonomika.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 11:46
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo