Danties audiniai


Šaknis, radix dentis, yra žandikaulio alveolėje įsitvirtinusi danties dalis. Dentinas dentinum. Cementas, cementum, plonu sluoksniu dengia danties šaknį. Orientacinė terminija. Aprašant danties morfologines detales taikomi specialūs orientaciniai terminai. Mezialiniu vidiniu. Dantų žymėjimo sistema. Kandžių, dentes incisivi, vainikas yra plokštėjantis. Ilčių, dentes canini, vainikas esti maždaug kūgio formos. Kaplių, dentes premolares, vainikas yra masyvesnis ir sudėtingesnės sandaros. Krūminių dantų. Dantų dygimas. Dantų dygimas pasižymi nemažomis individualiomis variacijomis. Dantų lankas ir sąkandis. Dantų lankų, arcus dentalis superior et inferior.

Šaknis, radix dentis, yra žandikaulio alveolėje įsitvirtinusi danties dalis. Paprastai šaknis visada yra ilgesnė už vainiką. Pagal danties rūšį jis gali turėti nuo vienos iki trijų šaknų. Šaknies jungtis su alveolės sienele vadinama įkalu, gomphosis. Visas jungiamųjų audinių kompleksas alveolėje apie danties šaknį — antkaulis, raiščiai ir kt. - vadinamas apydančiu, periodontium. Daugumos dantų šaknys alveolėse yra nukrypusios distaline kryptimi, t. y. danties vainiko išilginė ašis nesutampa su šaknies išilgine ašimi, pagal tai galima nustatyti, kurios pusės yra dantis — dešinysis ar kairysis. Kaklas, cervix dentis, — tai siaura juosta tarp vainiko ir šaknies, paprastai dengiama dantenų. Šioje vietoje būna emalio ir cemento riba Danties vainiko viduje yra ertmė, cavitas dentis, kurią užpildo purus jungiamasis audinys, kraujagyslės, nervai ir kt., kartu vadinami danties minkštimu, pulpa dentis. Ertmė toliau pereina į danties šaknies kanalą, canalis radicis dentis, o šis baigiasi šaknies viršūnės anga, foramen apicis radicis dentis. Danties išilginiame pjūvyje net ir makroskopiškai matomi dantį sudarantys audiniai: dentinas, emalis ir cementas.

Dentinas, dentinum, - pagrindinę, didžiausią, danties dalį sudarantis audinys, labai kietas, savo sandara panašus į kaulinį audinį, formuoja vainiką, kuriuo apsupa pulpos ertmę, ir šaknis. Būna gelsvos spalvos, apie 70 proc. dentino masės sudaro neorganinės medžiagos, apie 20 proc. - organinės, likusi dalis, apie 10 proc, tenka vandeniui.

  • MS PowerPoint 1389 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (1620 žodžiai)
  • Universitetas
  • Saulė
  • Danties audiniai
    10 - 4 balsai (-ų)
Danties audiniai. (2015 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/danties-audiniai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 10:06
×