Dantų apnašos


Įvadas. Minkštas dantų apnašas. Įgytoji pelikulė. Baltoji medžiaga (materia alba). Maisto likučiai. Mikrobinis (bakterinis) apnašas. Apnašo susidarymas. Virš ir po dantenomis esančių apnašų palyginimas. Bakterinio apnašo atsiradimo veiksniai. Mineralizuotas apnašas – dantų konkrementai. Virš ir po dantenomis esančių konkrementų palyginimas. Dantų konkrementų formavimasis. Dantų konkrementų susidarymo faktoriai ir profilaktika. Išvados. Literatūra.


Įgytoji pelikulė tai – amorfinis, neląstelinis, organinis vientisas membraninis sluoksnis, dengiantis atvirus dantu, plombų, protezų paviršius (esančius sąlytyje su seilėmis).

Jos storis svyruoja tarp 0,1 – 0,8 mm, sluoksnis arčiau dantenų paprastai būna storesnis. Pelikulė formuojasi per kelias minutes po to, kai danties paviršius nuvalomas abrazyvu. Pelikulę sudaro seilių glikoproteinai, selektyviai adsorbuoti danties paviršiaus hidroksiapatitų. Absorbuota medžiaga tampa netirpiu apvalkalu.

paviršinė pelikulė (nepigmentuota) – švari, skaidri, netirpi, nematoma, nebent yra išryškinta dažomąja medžiaga. Tada ji atrodo plona, blyškios spalvos, kontrastuojanti su storiau, ryškiau nusidažiusiu bakteriniu apnašu.

paviršinė pelikulė (pigmentuota). Patekus išoriniams pigmentams, pelikulė gali tapti rudos, pilkšvos ar kitokios spalvos ir matoma plika akimi.

popaviršinė pelikulė – tai paviršinio sluoksnio tąsa, įsijungusi į danties struktūras, ypač kur danties paviršius ya demineralizuotas (gali įeiti į 1-3 mm gylio mikroskopinius emalio defektus).

Pelikulė apsaugo dantį sudarydama berjerą nuo aplinkos rūgščių. Pelikulė yra niša bakterijų adhezijai ir dalyvauja formuojantis mikrobiniam apnašui ir konkrementams.

Tai balkšvos ar pilkšvai baltos spalvos, minkšta, puri, aiškiai matoma (ir nenudažius) sankaupa ant dantų. Ji sudaryta iš gyvų ir negyvų bakterijų, deskvamavusio epitelio ląstelių, dezintegruotų leukocitų, seilių baltymų, maisto dalelių. Baltosios medžiagos bakterijos, kontaktuodamos su dantenomis, provokuoja uždegimą. Po baltąją medžiaga neretai stebima emalio demineralizacija ir dantų ėduonis. Baltoji medžiaga paprastai būna virš mikrobinio apnašo, ją galima pašalinti vandens ar oro srove, tuo tarpu bakterinis apnašas taip lengvai nepašalinamas.

Susikaupia kakleliniame danties trečdalyje, tarpdančiuose, ypač jei kontaktai yra atviri, dantys paslankūs, yra okliuzijos netikslumų. Dėl šių priežasčių maistas įspraudžiamas tarp dantų (vertikalus maisto įspaudimas). Maistas gali užsilaikyti facialiniuose ir lingvaliniuose įdubimuose – tai horizontalus (šoninis) maisto įspaudimas.

Tai kompleksinė mikrobinė bendruomenė, išsidėsčiusi polimeriniame matrikse ir glaudžiai susijusi su danties (ar kitu) paviršiumi. Terminas „mikrobinis apnašas“ yra tikslesnis nei „bakterinis apnašas“ , nes mikrobų sudėtyje be bakterijų aptinkami ir kiti mokroorganizmai: mikoplazmos, mieliagrybiai, pirmuonys, virusai.

Mikrobai negali prisitvirtinti prie švaraus emalio. Susidarius iš seilių glikoproteinų įgytai pelikulei, jie gali adhezuoti prie danties paviršiaus. Pelikulės ir mikrobų ypatumai nulemia adhezines sąveikas, leidžiančias įvairiems mikroorganizmams tvirtintis prie pelikulės.

Mikrobų prisitvirtinimo prie danties paviršiaus procese dalyvauja įvairios fizikocheminės sąveikos. Mikroorganizmus veikia traukiamosios ir stumiamosios neigiamą elektrostatinį krūvį (tarp organizmo ir paviršiaus) turinčios jėgos. Nusistovėjusi pusiausvyra ir lemia mikroorganizmo atstumą nuo danties.

Mikroorganizmų adhezijai padeda ir hidrofobinės sąveikos. Kai kurių bakterijų struktūros, vadinamos adhezinais, sąveikauja su specifinėmis receptorinėmis danties paviršiaus vietomis. Dažnai tai – bakterinio tipo ir/ar hidrofobiniai ligandai.

Bakterijų ląstelės sienelės sudėtyje yra įvairių polisacharidinių komponentų: Gr(+) – teichoinė, teichuzoninė, lipoteichoinė rūgštys; Gr(-) – lipopolisacharidai. Egzopolisacharidai, išoriškai asocijuoti su ląstelės sienele, suformuoja plona sluoksnį (kapsulę), dengiantį bakteriją. Polisacharidai ląstelės sienelės viduje ir išorėje įvairiai veikia skirtingų rūšių bakterijų gebėjimą tvirtintis prie paviršių.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2878 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gabrielė
  • Dantų apnašos
    10 - 2 balsai (-ų)
Dantų apnašos. (2017 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/dantu-apnasos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 20 d. 14:09
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo