Dantų ėduonis skaidrės


Dantų ėduonis. Danties kietųjų audinių progresuojantis irimas sukeltas ant danties paviršiaus esančių rūgščių. Kariozinė dėmė. Paviršinis kariesas. Dantų ėduonies atsiradimo schema (Wilkins E. M. , 2005). Danties pažeidimo zonos. Danties vainikas turi. Dantų kariesas skirstomas atsižvelgiant į. Atsiradimo laiką Pirminis Antrinis Vietą Kramtomųjų. Proceso eigą Aktyvus (būdinga balta dėmė. Dantų ėduonis visame pasaulyje yra viena iš labiausiai paplitusių lėtinių ligų. Klaipėdos universiteto. Vilniaus Universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atliktoje Lietuvos vaikų burnos sveikatos analizėje. Tėvų vaidmuo vaiko ligų profilaktikoje. Išvados. Išplėsti dantų ėduonies. Literatūros sąrašas. Andriuškienė J. Burnos ligų epidemiologija ir profilaktika.

Danties vainikas turi penkis paviršius, kurie yra nevienodai pažeidžiami ėduonies, dėl jų morfologijos skirtumų. Kramtomojo paviršiaus vagelių ir įdubų sistema yra ypač palanki kariesui. Kontaktiniuose paviršiuose kaupiasi ir būna ilgą laiką nejudinamos dantų apnašos. Lūpinis ir liežuvinis paviršiai yra lengvai nuvalomi, todėl kariesui turėtų būti ne tokie imlūs ( A. Pūrienė, 2008).

Atsiradimo laiką: Pirminis; Antrinis. Vietą: Kramtomųjų paviršių (vagelių, duobelių); Sąlyčio paviršių; Lygiųjų paviršių; Danties kaklelio srities; Šakninis.

Proceso eigą: Aktyvus (būdinga balta dėmė, šiurkštus demineralizavęs paviršius ir paraudęs dantenų kraštas); Stabilizuotas(būdingos gelsvos, tamsiai rudos ar juodos dėmės, nutolusios 1 – 1,5 mm nuo dantenų krašto, lygios, blizgančio paviršiaus). Tam tikrų kietųjų audinių pažeidimą: Emalio; Dentino; Cemento. Remiantis pažeidimo intensyvumu: Pavieniai pažeidimai; Dauginiai; Sisteminiai.

Klaipėdos universiteto 2010 m. atliktame tyrime, apie 12-15 metų moksleivių burnos higieną ir ėduonies paplitimą, dalyvavo 253 moksleiviai iš Joniskio rajono mokyklų. Tarp tyriamųjų buvo 123 berniukai ir 130 mergaičių, 153 moksleiviai buvo iš miesto ir 100- iš kaimo vietovių. Tyrimo rezultatai parodė, kad ėduonies intensyvumas didėja su amžiumi, bei priklauso nuo lyties ir gyvenamosios vietos. Didžiausias ėduonies intensyvumas tarp 15 metų moksleivių, mažiausias 12 metų vaikų grupėje. Didesnis ėduonies intensyvumas stebėtas tarp berniukų bei moksleivių iš kaimo vietovių.

  • Medicina Skaidrės
  • MS PowerPoint 589 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (617 žodžiai)
  • Lina
  • Dantų ėduonis skaidrės
    10 - 6 balsai (-ų)
Dantų ėduonis skaidrės. (2015 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/dantu-eduonis-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 14:02
×