Dantys konspektas


Kiekvieną kartą valgydami neapsieiname be dantų – jais kandame, kramtome, graužiame ir triname maistą. Dantimis maistą smulkiname, kad galėtume jį suvirškinti ir paversti energija. Dantis susideda iš trijų svarbiausių dalių: vainiko(dalies,esančios virš dantų), kaklelio (siauros juostelės prie dantenų) ir šaknies (ji yra žandikaulyje). Danties šaknį žandikaulyje įtvirtina cementu vadinama medžiaga. Dantį sudaro trys sluoksniai: gelsvai baltas emalis išorėje (kiečiausias organizmo audinys),po juo – dentinas ir viduje –pulpos pripildyta danties ertmė.

Pulpoje yra daug su žandikauliu sujungtų nervų. Yra keturios dantų grupės. Kiekviena jų turi skirtingą užduotį. Kalto formos kandžiai yra burnos priešakyje – jais atkandamas maistas. Ilgesni aštrųs iltiniai dantys – jais maistas atplėšiamas. Plokštesniais, plačiais kapliais ir krūminiais dantimis maistas smulkinamas, traiškomas ir trinamas. Gyvenime išdygsta du dantų komplektai – pieniniai vaikų dantys ir suaugusiujų nuolatiniai.

Kandžiai. Ploni,aštrūs kalto formos dantys labai tinka maistui atkąsti. Kandžiai turi tik vieną šaknį, giliai įsitvirtinusią žandikaulyje.

Krūminiai dantys. Krūminiai dantys turi vieną, dvi, tris, o kartais ir keturias šaknis, kuriomis jie patikimai įsitvirtinę žandikaulyje ir atlaiko didelį spaudimą kramtant kietą maistą. Pro mažas skylutes kiekvienos šaknies pagrinde įeina nervai ir kraujagyslės. Maistui kramtyti ir trinti šių dantų vainikas yra platus ir plokščias.

Iltys. Žvėrims dantys – ne tik maistui ėsti.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 4 KB
  • 2011 m.
  • 1 puslapis (259 žodžiai)
  • Dantys konspektas
    8 - 3 balsai (-ų)
Dantys konspektas. (2011 m. Liepos 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/dantys-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 14:10
×