Darbas lietuvių literatūroje


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Jaunosios kartos atstovo Napalio Šešiavilkio paveikslas piešiamas šviesiomis, lyrinėmis spalvomis ir gerokai romantizuojamas. Svarbiausias darbo tikslas , dėl kurio žmogus skiria didžiąją savo laiko dalį darbui yra noras prasimaitinti ir turėti ant stalo duonos, kuri nėra tik maistas , bet ir lietuvio šventa ir puoselėjama tradicija, jeigu ant stalo nėra duonos, sakoma ,kad šeimoje badas. Retai pas mus kvepėdavo ragaišis, Retai nuo pečiaus dvelkė šiluma. Lietuvių literatūroje dauguma rašytojų, tarp jų ir Juozas Tumas – Vaižgantas, Vincas Krėvė, Kristijonas Donelaitis bei Justinas Marcinkevičius aprašė darbo svarbą žmogui, idealizavo darbštų ir kruopštų kaimo gyventoją, kuris viską susikurdavo savomis rankomis. Šaltiniai.


Donelaitis poemoje „Metai“ rašė apie kaimo žmonių gyvenimą, smerkė ponus dėl jų šykštumo, žiaurumo ir apsirijimo. Poetas smerkia moteris, kurios nešioja pirktus, o ne pačių austus drabužius, liepia iš kitų pasimokyti taupumo, darbštumo. Donelaitis iškelia darbo grožį ir pašiepia baudžiavinį darbą kaip sunkią naštą. Gamta būrą skatina dirbti ir jos pasaulis yra artimi būrams. Jis nuo jos priklauso, nes nuo gamtos permainų priklauso jo darbai, gyvenimo būdas. Teigiami „Metų“ veikėjai sąžiningai atlieka savo pareigas, klauso valdžios, eina į bažnyčią. Jie tartum skruzdėlės visada skuba, dirba, bet ir po sunkių darbų neužmiršta Dievo. Tokie teigiami herojai yra Pričkus, Selmas, Krizas. Savyje jie yra sukaupę geriausius, autoriaus nuomone, būdo bruožus.

Svarbiausias darbo tikslas , dėl kurio žmogus skiria didžiąją savo laiko dalį darbui yra noras prasimaitinti ir turėti ant stalo duonos, kuri nėra tik maistas , bet ir lietuvio šventa ir puoselėjama tradicija, jeigu ant stalo nėra duonos, sakoma ,kad šeimoje badas . Poetas J. Marcinkevičius ją puikiai apibūdina savo kūrinyje “Šventoji duona” .

Lietuvių literatūroje dauguma rašytojų, tarp jų ir Juozas Tumas – Vaižgantas, Vincas Krėvė, Kristijonas Donelaitis bei Justinas Marcinkevičius aprašė darbo svarbą žmogui, idealizavo darbštų ir kruopštų kaimo gyventoją, kuris viską susikurdavo savomis rankomis. Šie rašytojai darbą pabrėžė kaip dorybę, kurios žmogus turėjo laikytis ir niekada neapleisti. Savo kūriniais šie rašytojai norėjo skatinti ir tuometines ir ateinančias kartas nepamiršti kokia svarbi yra buitis ir kasdieniai darbai.

Darbas lietuvių literatūroje. (2016 m. Balandžio 07 d.). http://www.mokslobaze.lt/darbas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:21