Darbingo amžiaus žmonių streso valdymas


Įvadas. Streso sąvoka. Darbingo amžiaus Lietuvos gyventojų streso valdymo svarba. Streso požymiai. Streso pasekmės. Pagrindiniai stresogeniniai veiksniai darbo aplinkoje ir kasdieniniame gyvenime. Stresoriai kasdieniniame gyvenime. Stresoriai darbe. Asmenų su fizine negalia psichosocialinė įtampa darbe. Lietuvos gyventojų streso ir savyžudybių skaičiaus ryšys. Streso valdymas. Mąstimo pakeitimas. Fizinė veikla. Sveikos mityba. Poilsis ir atsipalaidavimas. Laiko planavimas. Apibendrinimas. Programos tikslai ir uždaviniai. Priemonės ir jų aprašymas. Priemonės ir jų vykdytojai. Programos vykdymo etapai. Darbų atlikimo grafikas. Programos rengėjai. Biudžetas. Literatūros sąrašas.


Gera psichinė sveikata yra neatsiejama nuo žmogaus gyvenimo kokybės ir jo kasdieninės veiklos- darbo, poilsio, mokslo. Šiuolaikiniame pasaulyje su stresu susiduriama bene kasdien. Tad stresas yra neatskiriama, natūrali kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Didėjantis gyvenimo tempas , kompetencijos reikalavimai , besikeičiančios aplinkos bei darbo sąlygos, vis didėjanti atsakomybė ir trumpėjantis laikas svarbiems sprendimams priimti didina įtampą ir net gi gali sukelti stresą.

Stresas – tai sąvoka, kurią galėtume laikyti tiek sena tiek ir nauja. Pirmasis šį terminą dar praeito šimtmečio ketvirtajame dešimtmetyje pavartojo gydytojas biochemikas Hansas Selye, kuris stresą įvardijo kaip tam tikras organizmo reakcijas, nespecifinį atsaką į bet kokį pateiktą reikalavimą. Jis teigė, kad stresas tai procesas, kurio dinamika yra gyvenimo dinamika. Savo darbuose jis pripažino , kad stresas nėra vien negatyvus reiškinys, bet būtina gyvų organizmų funkcionavimo sąlyga.

Šis žodis kilęs iš anglų kalbos žodžio ,,strees“, kuris reiškia spaudimą, įtampą ir yra žodžio ,,disstres“ reiškiančio , ,, sielojimąsi, rūpestį“, sutrumpinta forma. Panašios yra ir lotynų kalbos žodžių reikšmės: ,,distringere“- ,,reikalauti“, ,,Varžyti“, ,,stringere“- ,,įtempti“. Jie atspindi santykių painumą, gebėjimą sukelti įtampą ir atsipalaiduoti.

Kasdieniniame gyvenime mes tai pat dažnai vartojame streso sąvoką, bet kiekvienas ją supranta skirtingai, nes kiekvienas žmogus yra skirtingas, ir jo patiriamo streso lygis tai pat. Bet stresas yra neišvengiamas jį sąlygoja visuomeninio gyvenimo ypatumai bei, ekonominio gyvenimo problemos. Žinoma retas ir trumpalaikis stresas nekenkia žmogaus sveikatai, bet dažnai ir ilgai patiriamas stresas yra žalingas, sekina organizmą, gali sukelti įvairius sutrikimus ar net ligas. Didelė ir ilga emocinė įtampa žaloja visą organizmą, ypač nervų sistemą.

Darbingo amžiaus žmonės pagal naujausius duomenis laikomi nuo 16 iki maždaug 60 metų. Nuo 30 iki 60 metų amžiaus žmonės patiria daugiausiai stresiniu situacijų, nes kurdami savo gyvenimą, šeimą, turi susidurti su daug iššūkių, iš savęs daug daugiau reikalauja, mažai ilsisi, nuolat jaučia įtampą ir laiko trūkumą. O įtampa dažnai iššaukia stresą, kuris neretai tampa depresija, kurią ne visi sugeba tinkamai įveikti, daugelis bando atsipalaiduoti vartodami alkoholi, ar kitas psichotropines medžiagas.

Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų patiria stresą darbe. Daugiausiai su stresu susiduria tie darbuotojai, kurių darbas susyjąs su kasdieniu bendravimu su žmonėmis, kur sprendimai turi būti priimami greitai ir apgalvotai. Tai tokių profesijų atstovai kaip apsaugos darbuotojai, policininkai, mokytojai, medicinos darbuotojai, teisininkai ir daugelis kitų. Bėje kas trečias bet kurios srities specialistas stresą linkęs malšinti alkoholiu, o tai gali sukelti sunkesnes pasekmes, tokias kaip alkoholizmas. Ir tai ne vienintele problema, kurią gali sukelti stresas. Nustatyta ir nemažai sutrikimų atsirandančių pastoviai patiriant stresą, tai ne tik įvairūs psichologiniai negalavimai, vidinė įtampa, bet pasireiškiai ir daugybė fiziologinių negalavimų, susijusių su kraujotakos, virškinimo, kvėpavimo, imuninės sistemos funkcijų sutrikimais. Mokslininkų tyrimų duomenimis, dėl streso gali padidėti ir vėžinių susirgimų rizika. Taip pat sutrinka endokrininių, prakaito liaukų veikla. Dėl streso įvyksta daugiau nelaimingų atsitikimų, savižudybių. O kaip žinoma savižudybių skaičiumi Lietuva gerokai lenkia kitas Europos Sąjungos šalis.

  • Microsoft Word 107 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (5460 žodžiai)
  • Kolegija
  • Diana
  • Darbingo amžiaus žmonių streso valdymas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Darbingo amžiaus žmonių streso valdymas. (2017 m. Gegužės 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbingo-amziaus-zmoniu-streso-valdymas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 14 d. 16:42
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo