Darbo ir civilinė sauga kursinis darbas


Įvadas. Gaisrų kilimo priežastys. Priešgaisrinės saugos įstatymas. Bendrosios priešgaisrinės saugos taisyklės. Instruktavimas, mokymas ir atestavimas priešgaisrinės saugos klausimais. LR valstybinės priešgaisrinės priežiūros darbo organizavimo instrukcija. Priedas. Priešgaisrinė profilaktika,gesinimo priemonės. Išvados. Literatūra.


Jau pirmykščiai žmonės mokėjo naudotis ugnimi, kurią uždegdavo žaibas, išsiveržęs ugnikalnis ir pan. Patyrę, kad ugnis šildo, šviečia, pagardina maistą, atbaido plėšrius žvėris žmonės ir patys išmoko yžiebti bei saugoti ją.

Taisyklės, įstatymai, instruktavimas ir.t.t parašyti šiame darbe pades žmogui sužinoti apie saugumą ir galbūt žmonės labiau pradės paisyti šių reikalavimų, ir taip išvengsime nelaimingų atsitikimų kurie vis dažniau netikėtai užplūsta mus.

Oksidatoriai gali būti: deguonis, chloras, bromas. Jungdamosios su deguonimi, medžiagos dega. Oksidacija gali būti ir be deguonies. Pavyzdžiui, metalai dega reaguodami su chloru, o suslėgtas acetilenas (be deguonies) sprogsta.

Greičiausiai medžiagos dega gryname deguonyje, o lėčiausiai tada, kai ore yra 14-15 % deguonies.

Degimo procesui būtini trys veiksniai: degi medžiaga, oksidatorius ir uždegimo šaltinis (impulsas). Jei nėra vieno šių veiksnių, degimo procesas neįvyksta.

Savaiminis įkaitimas ir užsidegimas – medžiaga užsidega be išorinio impulso. Kai joje vyksta fizikiniai, cheminiai arba biocheminiai procesai, dėl kurių išsiskirianti šiluma neišsisklaido į aplinką, kaupiasi, pagreitėja oksidacijos procesai ir medžiaga savaime pavojingesnė.

Šiai grupei priskiriami nepakankamai išdžiovinti produktai – šienas, šiaudai, pjuvenos, kuriose iki 60-70oC vyksta biologiniai procesai, pereinantys į cheminės oksidacijos procesus. Dėl oksidacijos medžiagos labai įkaista ir gali savaime užsidegti.

Medžiagų užsiliepsnojimas – medžiagų užsidegimas su liepsna. Šiai grupei priskiriamos cheminės medžiagos, užsiliepsnojančios dėl sąveikos su oru. Iš jų pavojingiausias yra baltasis fosforas, kurio lydimosi temperatūra yra +45oC. Ore fosforas ir jo garai greitai įkaista, todėl turi būti laikomas uždaruose metaliniuose ar stikliniuose induose, vandenyje.

Aliuminio ir cinko milteliai (dulkės) oksiduojasi ir kaista, kai yra drėgna. Aliuminio ir magnio pudra su oru sudaro sprogiuosius mišinius. Todėl šių metalų milteliai gaminami įnertinių dujų aplinkoje.

Medžiagų grupei, užsiliepsnojančiai dėl vandens poveikio, priskiriami šarminiai metalai, kalcio karbidas, magnio silicidas ir kt. Kai šios medžiagos reaguoja su vandeniu, išsiskiria degiosios dujos (fosforo vandenilis ir vandenilis), kurios lengvai užsiliepsnoja ir dažnai sprogsta, nes, vykstant reakcijai, išsiskiria daug šilumos.

Pliūpsnis. Degiųjų skysčių, garų ir oro mšiniai užsiliepsnoja nuo atviro uždegimo impulso (liepsnos ar įkaitinto kūno) daug žemesnėje temperatūroje (pliūpsnio temperatūroje), negu šie skysčiai užsidega.

Pliūpsnio temperatūra yra labai svarbus rodiklis, kai tenka nustatyti, ar degieji skysčiai pavojingi per gaisrą bei sprogimą. Pvz:, draudžiama alyvomis, kurių žema pliūpsnio temperatūra tepti kompresorius, pripildyti transformatorius ir t. t.

Sprogimas – labai greitas medžiagos degimo ar skilimo procesas, kurio metu išsiskiria labai daug staiga įkaitusių ir išsiplečiančių dujų, sukeliančių aplinkoje didelio slėgio ir smūgio bangą. Šios bangos plitimo greitis siekia apie 3000 m/s, o kartais ir daugiau. Degiųjų dujų, garų ir oro mišiniai greitai dega ir sprogsta tik esant tam tikroms koncentracijoms, vadinamoms ribinėmis sprogimo koncentracijomis.

Kietų medžiagų degimas. Kietosios medžiagos gali degti be liepsnos (koksas, suodžiai) ir su liepsna (mediena, durpės). Degančių su liepsna degimo greitis priklauso nuo temperatūros, slėgio, medžiagos specifinio paviršiaus, oksidacijos reakcijos greičio.

  • Sauga Kursinis darbas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3002 žodžiai)
  • Universitetas
  • Arunas
  • Darbo ir civilinė sauga kursinis darbas
    10 - 10 balsai (-ų)
Darbo ir civilinė sauga kursinis darbas. (2016 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-ir-civiline-sauga-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 19:47
×