Darbo laiko nustatymo tvarka


Darbo laikas referatas. Darbo laiko nustatymas saugos ir sveikatos taisyklėse. Darbo ir poilsio laiko tvarkos aprašas. Kas yra poinstitučiai.

Įvadas. Darbo laikas. Viršvalandžiai. Darbo struktūra. Darbo laiko trukmė. Darbas naktį. Darbo laiko rėžimas. Poilsio laikas. Darbas švenčių dienomis. Atostogos. Išvados. Naudota literatūra.

Darbas - neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Jis padeda išgyventi, kurti gerovę, realizuoti save, savo idėjas ir mintis. Dirbantis asmuo visuomet buvo suinteresuotas dirbti kuo mažiau ir kuo trumpiau už kuo didesnį darbo užmokestį, o darbdavys – priešingai, siekė, kad būtų dirbama kuo ilgiau už kuo mažesnį atlyginimą. Tokios priešpriešos buvo viena pagrindinių priežasčių darbo teisės vystymuisi ir plėtrai, nes iki tol, labai ilgą laiką, darbo trukmė ir sąlygos nebuvo griežtai ribojamos. 1935 metais Tarptautinė darbo organizacija (TDO) priėmė konvenciją Nr. 47 – dėl darbo laiko sutrumpinimo iki 40 valandų per savaitę, ir taip įgyvendino seną darbuotojų siekį sumažinti darbo laiko trukmę. Šią konvenciją ratifikavo ir Lietuva. Teisinė reglamentacija būtina norint teisingai įvertinti priklausomą darbo matą ir nustatyti jo trukmę užtikrinant darbuotojui poilsio laiką skirtą prarastoms jėgoms atgauti. Darbo laiko trukmė, darbo pobūdis, fizinis bei protininis krūvis – tai bene svarbiausi kriterijai norint sudaryti geriausią bei priimtiniausią darbo laiko rėžimą, kuris butų tinkamas tiek darbdaviui, tiek darbuotojui. Teisę į poilsį, kaip vieną pagrindinių žmogaus teisių, nustato Lietuvos Respublikos Konstitucijos 49 straipsnis: Kiekvienas dirbantis žmogus turi teisę turėti poilsį ir laisvalaikį, taip pat kasmetines mokamas atostogas, tokiu būdu kartu preziumuojama ir darbo laiko trukmės teisinė reglamentacija, kuri realizuojama Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme, taip pat daugelyje Lietuvoje galiojančių teisės aktų, tarptautinių deklaracijų ir konvencijų, darbo įstatymų.

Darbo ir poilsio laikas yra vienas iš svarbiausių atskirų darbo teisės institutų. Jį sudaro du poinstitučiai – darbo laikas ir poilsio laikas. Savo darbe pabandysime plačiau paanalizuoti šiuos poinstitučius, jų sampratą, rūšis, trukmę ir nustatymo tvarką.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2011 m.
  • 16 puslapių (5547 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mona
  • Darbo laiko nustatymo tvarka
    10 - 1 balsai (-ų)
Darbo laiko nustatymo tvarka. (2011 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-laiko-nustatymo-tvarka.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 19 d. 18:02
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo