Darbo migracija


Dabartinė situacija darbo rinkoje. Pereinamasis laikotarpis. Darbo jėgos migracija. Teoriniai darbo jėgos migracijos aspektai. Mobilumo mastai. Apklausos apie darbo jėgos mobilumo motyvus rezultatai (%). Asmenų migracijos ES ir Lietuvoje perspektyvos.


Žemė yra visiškai nemobili. Kapitalas mobilus, nes ES panaikino visus kapitalo judėjimo barjerus Sąjungos viduje. 1994 metais ES Komisija atliko apklausą. Jos rezultatai parodė, kad 44 proc. ES gyventojų pasirengę dirbti kitoje ES šalyje (vyrų - 51 proc., moterų – 37 proc.). Mobiliausi yra portugalai, italai, ispanai ir britai, mažiausiai mobilūs vokiečiai (C. Hafer, 1999m.)

Pastaruoju metu migracija tarp ES šalių, taip pat iš kaimo į miestus sumažėjo. Daugiausia buvo migruojama praėjusio amžiaus septintąjį dešimtmetį, po to migracija mažėjo. Tai lėmė ES šalių darbo rinkos sąlygų (ypač darbo užmokesčio ) supanašėjimas.

Apie ketvirtį migrantų grįžta į tėvynę. Priežastis gali būti ta, jog tai judėjimas internacionalinės įmonės viduje. Taip pat dažniau grįžtama į gimtinę iš toli esančių šalių, nes yra labai dideli kultūros skirtumai, taip pat sunkiau surinkti informaciją apie tikslinę šalį, dėl to dažniau padaromas klaidingas apsisprendimas emigruoti ( C. Hafner, 1999)

ES gyventojai labai nemobilūs, todėl vargu ar galima kalbėti apie darbo užmokesčio ir ribinio produktyvumo greitą išsilyginimą kai kuriose šalyse.

Tačiau manoma, kad migracija didės, netgi gali visai išnykti nacionalinės ES šalių ribos. Vis dėlto didės tik aukštos kvalifikacijos asmenų migracija, nes didės šios darbo jėgos paklausa, o žemos kvalifikacijos – mažės. Lietuvoje atliekamų sociologinių tyrimų duomenimis, dauguma aukščiausio išsilavinimo žmonių (palyginti su žemesnio išsilavinimo) nori išvykti į užsienį. Be to, šie asmenys turi geriausių galimybių įgyvendinti šiuos norus: jie moka užsienio kalbas, šios darbo jėgos paklausa didžiausia, taip pat jie lankščiausiai prisitaiko prie pokyčių ir turi plačiausią migracijos būdų pasirinkimo galimybę.

Kai kurie mokslininkai pesimistiškesni: jie nurodo didelius darbo užmokesčio regioninius skirtumus ir nelankstumą, didelius mokesčių ir valstybių transferų skirtumus. Socioalinės sistemos ir išsilavinimo suderinimas nesukels didelio mobilumo, nes vis dar svarbūs kultūros ir kalbos barjerai. Didės aukštos kvalifikacjos asmenų migracija dėl įmonių internacionalizavimo ir globalizacijos, jie judės įmonės viduje. Taip pat turėtų didėti mokinių, studentų, praktininkų ir vykstančiųjų į komandiruotes mobilumas. Gali didėti ir asmenų skaičius, gyvenančių vienoje, o dirbančių kitoje šalyje. Tokių asmenų skaičius 1998 -1992 metais padidėjo praktiškai visose šalyse, ypač Didžiojoje Britanijoje.

Darbo rinkoje taip pat vyksta globalizacija ir todėl darbo rinkos praras nacionalinius bruožus. 1970-1980 metais parodė, kad atviros šalys greičiau sisudoroja su struktūriniais pokyčiais nei uždaros. Kita vertus, tobulėjančios ryšių technologijos ir mažėjantys transporto kaštai mažina atstumus ir teritorinį mobilumą.

Tiek teoriniai apmąstymai, tiek statistikos duomenys rodo, kad daugiausia linkę emigruoti aukštos kvalifikacijos ir išsilavinimo asmenys. Deja, Lietuva susiduria su „protų nutekėjimo“ problema. Jau dabar Lietuvoje jaučiamas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Padidėjus šių asmenų emigracijai, gali didėti kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas, o nekvalifikuotos darbo jėgos perteklius. Ši problema gali dar labiau paaštrėti tapus Europos Sąjungos nare, nes įvairios šalys mielai priima aukštos kvalifikacijos techninio profilio specialistus (programuotojus, elektronikos specialistus). Taigi Lietuva patirs nuostolių, praradusi investicijas, įdėjus į šių asmenų žmogaus kapitalą. Taip pat šiuo atveju mažėja darbo jėgos kvalifikacinis vidurkis ir tai silpnina šalies ekonominio augimo potencialą. Jeigu šie asmenys kitose šalyse dirba žemos kvalifikacijos darbus, jie praranda dalį turėto žmogaus kapitalo, t. y. žinių ir gebėjimų.

  • Microsoft Word 578 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2787 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ilona
  • Darbo migracija
    10 - 3 balsai (-ų)
Darbo migracija. (2016 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-migracija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 12:46
×