Darbo su kompiuteriu įtaka žmogaus organizmui


Įvadas. Darbo tikslai. Darbo aplinka. Darbo stalas. Kėdė. Monitorius. Pelė. Dažniausi sveikatos sutrikimai. Karpalinio tunelio sindromas. Nugaros skausmai. Kaklo ir pečių juostos skausmai. Regos sutrikimai. Galvos skausmas. Stresas. Fiziniai veiksniai sukeliantys stresą. Psichosocialiniai veiksniai. Streso ir protinio nuovargio profilaktika. Tinkama dabo poza. Pratimai gerinantys dirbančiojo kompiuteriu sveikatą. Pratimai akims. Pratimai rankoms. Pratimai kaklui. Pratimai nugarai. Pratimai kojoms. Išvados. Priedai. Literatūra.

DARBO TIKSLAI

Plačiau susipažinti su kompiuterio keliamu pavoju žmogaus sveikatai.

Išsiaiškinti, kaip galima sumažinti daromą kompiuterio žalą organizmui.

Išsiaiškinti ergonomiškiausias pozas dirbant kompiuteriu.

Darbo stalas turi būti pakankamai didelis, nes ant jo reikia išdėstyti dokumentus, nešiojamą kompiuterį ar stacionaraus kompiuterio vaizduoklį, klaviatūrą ir kitus darbui būtinus daiktus. Pageidautina, kad stalas būtų reguliuojamo dydžio, nes darbuotojų ūgis, kūno sudėjimas ir atliekamos funkcijos prie stalo gali skirtis. Reguliuojamas stalas apsaugo darbuotojus nuo netinkamos laikysenos sėdint, išsaugo rekomenduojamą atstumą nuo vaizduoklio. Geriausias yra matinis stalo paviršius, jo dėka akys mažiau pavargsta nuo šviesos atspindžių.

Kompiuterio stalas turėtų turėti du lygius, kiekvieno jų aukštis turi būti reguliuojamas atskirai. Viename lygije turi būti monitorius, o kitame- klaviatūra ir pelė. Patogi pelės ir klaviatūros padėtis leidžia patogiai atsisėsti ir mažina neigiamą kompiuterio poveikį sveikatai. Yra rekomenduojama, kad stalo aukštis atitiktų kėdės aukštį: atstumas turėtų būti toks, kad dirbantysis laisvai galėtų užkelti koją ant kojos, taip pat monitorių pakeltų į akių lygį.

Karpalinio tunelio sindromas – dažniausiai pasitaikantis sveikatos sutrikimas. Karpaliniu tuneliu vadinamas siauras plyšys, kuriuo nervai ir sausgyslės jungiasi su pirštų raumenimis ateinančiais iš dilbio. Daugelis mokslininkų mano, kad karpalinio tunelio sindromą sukelia kartotinis rankų bei pirštų judėjimas spausdinant kompiuteriu, esant netinkamao riešų padėčiai. Jei spausdinant plaštaka nėra vienoje linijoje su ranka, prasiplėtę raiščiai spaudžia medialinį (centrinį) nervą ir sukelia rankų tvilkčiojimą, tirpimą bei skausmą. Sindromas pasireiškia tada, kai sutrikdoma nervo kraujo apytaka ir sumažėja laidumas. Iš rankos į riešą kylantys nervai kartais gali būti užspaudžiami ir sužnybiami. Šių nervų užspaudimas gali sukelti bendrą virpėjimą, skausmą ar deginimo pojūtį ir rieše, ir visoje rankoje. Kai karpalinis tunelio sindromas tampa labai skaudus, simptomai juntami ir dienos metu. Šiam sindromui būdingi simptomai: įtampa, nepatogumo jausmas, skausmingumas, deginimo jausmas rankoje, rieše, pirštuose, dilbiuose ar alkūnėje, dilgčiojimas, rankos tirpimas, jėgos netekimas, rankų nerangumas, skausmas viršutinėje nugaros dalyje, pečiuose, ar kakle, susijęs su kompiuterio naudojimu.

Tinkama spausdinimo metodika ir kūno laikysena, tinkama įranga, geri darbo įpročiai padeda išvengti šio sindromo. Spausdinant riešas neturėtų būti palinkęs aukštyn, žemyn ar į šoną. Nustojus spausdinti, rankoms reikia leisti pailsėti – pasidėti ant kelių, o ne ant klaviatūros. Kad išvengtų šio sindromo, dirbantieji su kompiuteriu turėtų dažnai daryti pertraukėles, atlikti tempiamuosius pratimus, dėvėti įtvarus, padedančius išlaikyti tiesų riešą, taip pat taisyklingai sėdėti ir laikyti riešus. Ankstyvomis ligos stadijomis neretai padeda rankos įtvėrimas, medikamentai nuo uždegimo. Ligai progresuojant ir minėtosioms priemonėms nepadedant, reikia operacijos – perpjauti raištį, sudarantį riešo kanalo viršų, ir tokiu būdu išlaisvinti spaudžiamą nervą.

  • Microsoft Word 433 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2351 žodžiai)
  • Viktorija
  • Darbo su kompiuteriu įtaka žmogaus organizmui
    10 - 6 balsai (-ų)
Darbo su kompiuteriu įtaka žmogaus organizmui. (2015 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-su-kompiuteriu-itaka-zmogaus-organizmui.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 23 d. 07:43
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo