Darbo sutarties sudarymas



Pagrindinis įstatymas, kuris reglamentuoja darbo santykius Lietuvoje yra LR DK (Lietuvos Respublikos darbo kodeksas). 1991 m. lapkričio 7d. priimtas Darbo sutarties įstatymas darbo sutartis reglamentavo iki 2002. gruodžio 31 dienos. Nuo 2003 m. sausio 1 d. darbo sutarties institut1 reglamentuoja naujasis DK.
Parėžtina, kad darbo sutarties sąlygos, jos turinys neturi prieštarauti įstatymams, t.y.pagal savo turinį darbo sutartis turi atitikti įstatymų reikalavimus, o darbo sutarties išdėstymo forma turėtų būti laisva. Tarkime, darbuotojas prašo priimti į darbą, kuriame išdėsto, kur norėtų dirbti ir kokias atlikti darbo funkcijas ar eiti tam tikras pareigas bei gauti tam tikro dydžio dabo užmokestį. Darbdavys, gavęs tokį prašymą, parašo įsakymą, kuriame pareiškia, jog sutinka priimti tą darbuotoją į darbą, ir kt. Taigi tokiu atveju faktiškai darbo sutartis yra sudaryta, nors ji ir neįforminta pagal pavyzdinę formą. Turinio atžvilgiu paisomavisų reikalavimų ir jie įstatymams neprieštarauja, o kadangi šis faktas yra svarbiausias, tai manytina nesvarbu, kad darbo sutartis ir neįforminta pagal pavyzdinę formą, ir darbdavys tokiu atveju neturėtų būti baudžiamas.
Pagal DK 99 straipsnio pirmąją dalį darbo sutaris laikoma sudaryta nuo tada, kai šalys susitarė dėl sutarties sąlygų, numatytų DK 95 straipsnyje: