Darbo tarybos ir darbo teisės subjektai


Įžanga. Samprata ir klasifikacija teisės subjekto. Darbuotojas teisės subjektas. Darbdavys teisės subjektas. Darbuotojų kolektyvas teisės subjektas. Asociacijos laisvė. Subjektų atstovavimas. Darbuotojų atstovai darbo taryba. Darbuotojų atstovų teisės. Darbdavių atstovavimas. Išvados. Literatūra.

Atskleisti darbuotojų teisinį statusą. Darbdavių teisės subjektų forma ir struktūra, veiksnumas ,teisnumas ir pagrindinės savybės, ir jos tiesioginis taikymas. Asociacijų laisvė, kaip ją suprantame pozityviai ir negatyviai. Subjektų atstovavimas, įgaliojimai, interesai ir jų grupės. Darbo tarybos kaip darbuotojų atstovų funkcijos, teisės ir skirtumai nuo profesinių sąjungų.

Pagrindinės sąvokos: rūšys, teisės, pareigos, teisinis statusas, forma , struktūra, veiksnumas, teisnumas, pagrindinės savybės, tiesioginis taikymas, laisvė kaip ją suprantame, įgaliojimai interesai, grupės, funkcijos, skirtumai nuo profesinių sąjungų.

Jį sudaro visi konkretaus darbdavio darbuotojai, fiziniai asmenys, turintys darbinį teisnumą ir veiksnumą, dirbantys pagal darbo sutartis, sudarytas su darbdaviu, ir gaunantys darbo užmokestį už darbą, atliktą pagal tokias darbo sutartis. Darbuotojų kolektyvui, kaip darbo teisės subjektui, yra suteiktos tam tikros teisės ir patikėta įgyvendinti tam tikras funkcijas, taigi jis turi savo, kaip subjekto,teisnumąirveiksnumą.

Jo pagrindus nustato DK 24 straipsnis. Siekiant užtikrinti ir įgyvendinti socialinę partnerystę (DK 40 str.), darbdaviai, kaip ir darbuotojai, gali būti atstovaujami tiek esant individualiems darbo santykiams, tiek ir kolektyviniams darbo santykiams. Darbdaviui (t. y. įmonei, įstaigai, organizacijai ar kitai organizacinei struktūrai) atstovauja to darbdavio vadovas. Tai reiškia, kad darbdavio vadovas turi teisę atlikti veiksmus, sukuriančius, pakeičiančius ar panaikinančius darbo teisinius santykius. Darbdavius esant darbo teisiniams santykiams taip pat gali atstovauti ir kiti asmenys. Pagrindas, kuriuo šie asmenys atstovauja darbdaviui, gali būti numatytas tam tikrame įstatyme, darbdavio veiklos dokumentuose. Pažymėtina, kad darbdavio vadovas ir kiti administracijos pareigūnai, atstovaudami darbdaviui darbo teisiniuose santykiuose, ne tik privalo nepažeisti savo kompetencijos, bet ir darbdavio teisinio subjektiškumo, apibrėžto atitinkamuose įstatymuose ir darbdavio veiklos dokumentuose. Darbdavio vadovas turi teisę perduoti įgaliojimus tik nepažeisdamas savo kompetencijos. Vadinasi, negali būti perduodama daugiau įgaliojimų, negu jų patikėta vadovui. Kai perduodami įgaliojimai atstovauti esant individualiems darbo teisiniams santykiams, fizinių ir juridinių asmenų, kuriems yra perduodami įgaliojimai, teisnumas ir veiksnumasyranustatomaspagalCKnormas. Darbdavių teisė jungtis į jų interesus ginančias organizacijas yra numanoma ir iš to, kad darbdaviai turi teisę būti atstovaujami kitų juridinių asmenų. Be to, darbdaviams taip pat yra taikomas konstitucinis ir tarptautinis laisvės jungtis į organizacijas principas. Darbdavių teisė jungtis į organizacijas ir būti jų atstovaujamiems kolektyviniuose darbo teisiniuose santykiuose yra grindžiama DK įtvirtintu socialinės partnerystės siekiu (DK 39-44 str.).

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 53 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4809 žodžiai)
  • Universitetas
  • Daiva
  • Darbo tarybos ir darbo teisės subjektai
    10 - 5 balsai (-ų)
Darbo tarybos ir darbo teisės subjektai. (2015 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-tarybos-ir-darbo-teises-subjektai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 06:35
×