Darbo teisė


Sutarciu teise senoves romoje. Versalio sistema referatas. Nelegalaus darbo referatas. Versalio sutartis darbo teise. Nelegalus darbas referatai.

Teisės referatas. Dt objektas, dalykas, sistema. Verslo liudijimo pažymos reikšmė. Savarankiškas darbas. Darbo teisės santykiai su administraciniais (ypač valstybės tarnybos santykiais). Aptarėme pagrindinius darbo santykius siaurąja prasme. O ką dar reguliuoja d teisė be darbo santykių siaurąja prasme (iš darbo sutarčių atsirandantys santykiai)? Darbo teisės reguliavimo metodas. Darbo teisės principai. Darbo teisės šaltiniai. Jurisdikcijų kolizija – tarptautinio pobūdžio darbo santykiai – tarptautinė privatinė teisė. Individualūs darbo teisės subjektai. Darbdavys. Kolektyvinio atst subjektai darbdavių pusėje. Socialinė partnerystė. Kolektyvinės derybos ir kolektyvinių sutarčių sudarymas. Kolketyviniai darbo ginčai. Užimtumo problemos. Nevalstybinė užimtumo sistema. Darbo sutartis. Darbo sutarties turinys. Konfidencialios informacijos apsauga. Nekonkuravimo susitarimai darbo santykiuose. Darbo sutarties forma. Darbo sutarties sudarymo tvarka. Nelegalus darbas. Darbo sutarčių rūšys. Sezoninis darbas. Darbo sutarties sąlygų keitimas. Pereiname į darbo ir poilsio laiko institutus.


Darbo teisės atsiradimas pastebimas Senovės Romoje kaip atskira sutarties rūšis. Darbo teisė suprantam kaip teisės normos, reglamentuojančios visuomeninius santykius. Šių normų Senovės Romoje įžvelgti negalima. Viduramžiais nėra žinių apie tai, reguliavimas nulinis, teigiama, kad darbo teisė neegzistavo. Darbas buvo pagrįstas nuosavybės turėjimu. Dirbantis asmuo dažniausiai priklausydavo kažkam nuosavybės teise. Įvykus pramoninei revoliucijai atsirado darbo sutartis. Tai 17-18 a., samdos sutartis, reiškianti visiškai civilinę sutartį, be jokių imperatyvų iš valstybės pusių. Šalys laisvos susitarti, kaip vienas asmuo kitam asmeniui atliks tam tikrą darbą. Sutarties laisvė reiškė neribotą šalių galimybę susitarti. Tačiau realiai tai buvo nevadinama sutartimi, nes nebuvo derybų. Teisingiau tai būtų vadinti prisijungimo sutartimi, vienašaliu aktu. Sutarties kvalifikavimas kodeksuose buvo visiškai civilistinis. Napoleono, Vokietijos kodeksai šią sutartį vertino kaip civilinę paslaugų teikimo sutartį. Ir dabar daugelyje valstybių yra darbo sutarties pagrindai įtvirtinti civiliniame kodekse. Toliau – neramumai  didžiulės alkanų, bedarbių, luošių grupės konfliktuoja su darbdaviais. Didžiulė socialinė įtampa valstybėje. Tai nenaudinga pačiai valstybei, taip pat darbdaviams. Atsiranda švelninimo priemonės – korekcijos sutarties laisvės principo. Tai valstybės įsikišimas ribojant šalių sutarties laisvę. Pirmieji įstatymai buvo nukreipti į įsidarbinančio asmens amžiaus reguliavimą, darbo dienos trukmę, elementarūs darbų saugos reikalavimai. Kelios fragmentinės nuostatos, bet tai jau yra teisė. Susiduriama su sindikalizmu. Ką daryti kai spaudžia darbdavys? Susirandam vienodai mąstančius ir iškeliam bendrai reikalavimus darbdaviui. Iškyla socialinis klausimas. Reikia spręsti socialinio pobūdžio problemas, kurias sukelia darbo teisės normų nebuvimas. Problemas siūloma spręsti įvairiai. 1870 m bandymai tarptautiniu lygiu kalbėtis apie darbuotojų padėties gerinimą ir pan. Šie dalykai vedė prie to, kad stiprėjo darbo teisės įstatymų kūrimas valstybėse, taip pat tarptautinio lygio sprendimai. Po I pasaulinio karo šio etapo pabaiga. Versalio sutartyje atskiras skirsnis tarptautinei darbo organizacijos sukūrimui. Socialinei įtampai neutralizuoti skirti darbo teisės standartai bei normos. Socialinis klausimas pradeda nykti ir jis transformuojasi į socialinę politiką.

  • Teisė Referatai
  • 2012 m.
  • 107 puslapiai
  • Teisės referatai
  • Microsoft Word 264 KB
  • Darbo teisė
    10 - 1 balsai (-ų)
Darbo teisė. (2012 m. Rugpjūčio 22 d.). http://www.mokslobaze.lt/darbo-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 18:02