Darbo teisės subjektai


Darbo teisės subjektai. Darbuotojas. Teisnumas ir veiksnumas. Darbuotojas. Išvados. Darbuotojų kolektyvas. Darbdavys. Atstovavimas. Darbuotojų atstovai. Profesinės sąjungos. Profesinė sąjunga. Darbo taryba. Darbuotojų atstovų teisės. Darbuotojų atstovai. Darbdavių atstovai. Trišalė taryba. Terminai. Terminų skaičiavimas. Terminų rūšys. Ieškinio senatis. Darbo stažas. LAT pozicija. Darbo stažo rūšys. Darbo stažo rūšys II. Dėkoju už dėmesį.


Dalyvaujantys individualiuose darbo santykiuose – darbuotojas ir darbdavys; Dalyvaujantys kolektyviniuose darbo santykiuose – darbuotojų ir darbdavių atstovai.

Atstovavimas esant kolektyviniams darbo santykiams vyksta be atskiro darbuotojo valios išreiškimo, priešingu atveju, atstovavimas būtų neproduktyvus ir užvilkintas.

Atstovavimas išplaukia iš asociacijų laisvės, t. y. teisės jungtis į susirinkimus, kt. organizacijas ir ginti savo interesus.

LR Konstitucija 50 str. numato, kad profesinės sąjungos kuriamos laisvai ir veikia savarankiškai, taip pat, kad jos turi lygias teises. DK 2 str. 1 d. 1p. asociacijų laisvė įvardijama, kaip vienas iš darbo teisės principų.

LR teisės aktuose labiau pabrėžiama darbuotojų asociacijos teisė, o darbdavių asociacijos teisė tiesiogiai neįtvirtinama.

Profesinė sąjungą laikoma įsteigta, kai: Susirinkime patvirtinami įstatai; Išrenkami vadovaujantys organai; Įregistruojami įstatai; priimamas sprendimas dėl buveinės.

Darbdavys negali būto PS nariu. Atleidžiant darbuotojų atstovą turi būti gautas darbuotojų atstovų organo sutikimas.

Sudaryti kolektyvines sutartis teisė vesti socialinį dialogą, užtikrinti konsultavimo ir informavimo teisės įgyvendinimą. Atstovavimas teismuose.

LR veikiančios darbdavių konfederacijos – Lietuvos pramoninkų konfederacija ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacija.

Terminas – tam tikras laiko tarpas, su kuriuo yra siejamas darbo teisinių santykių atsiradimas, pasibaigimas, pasikeitimas.

Bendrasis – įskaičiuojamas visose darbovietėse dirbtas laikas; specialusis – siejamas ne su bendra darbuotojo darbo patirtimi, o su jo patirtimi dirbant tam tikros profesijos, darbą, einant tam tikras pareigas, ar dirbant tam tikromis sąlygomis; darbo stažas tam tikroje įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje – skaičiuojami visi laikotarpiai, kuriuos darbuotojas dirbo toje pačioje įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje, nesvarbu darbas buvo atliekamas nenutrūkstamai ar su pertraukomis;.

  • Teisė Skaidrės
  • MS PowerPoint 178 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 54 puslapiai (1684 žodžiai)
  • Eimantė
  • Darbo teisės subjektai
    10 - 4 balsai (-ų)
Darbo teisės subjektai. (2016 m. Vasario 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-teises-subjektai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 10:13
×