Darbo užmokesčio apskaita savarankiškas darbas


Įvadas. Darbo užmokestis ir iš jo atskaitomi mokesčiai. Darbo užmokesčio samprata. Išskaitomi mokesčiai iš darbo užmokesčio. Darbo užmokesčio apskaita. Mokėjimo už darbą būdai, rūšys ir sistemos. Vidutinis darbo užmokestis. Darbo laiko ir išdirbio apskaita. Atostoginių kaupimo apskaita. Atlyginimas už kasmetines atostogas. Atlyginimo už kasmetines atostogas apskaičiavimas. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Tarifiniai atlygiai nustatomi darbuotojo ir darbdavio susitarimu ir nurodomi darbo sutartyse. Tačiau teisės aktų nustatyta tvarka darbuotojams turi būti mokama pagal didesnius tarifinius atlygius, pavyzdžiui, pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą:

Darbuotojui apskaičiuotas darbo užmokestis nėra tapatus mokėtinam darbo užmokesčiui, t.y. sumai, kurią darbuotojas gauna, nes iš apskaičiuoto darbo užmokesčio teisės aktų nustatyta tvarka yra išskaitomi gyventojų pajamų mokestis bei socialinio ir sveikatos draudimo įmokos. Be to, darbuotojui apskaičiuotas darbo užmokestis nėra tapatus darbdavio (įmonės) išlaidoms, nes darbdavys papildomai už kiekvieną darbuotoją skaičiuoja ir moka valstybinio socialinio draudimo įmokas bei įmokas į Garantinį fondą.

Vienoje darbovietėje, pasirinktinai pagal gyventojo laisvos formos prašymą, gaunamos pajamos, susijusios su darbo santykiais, atskaičius iš jų neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) ir papildomą neapmokestinamąjį dydį (PNPD), apmokestinamos 15 % tarifu, t.y.:

pajamų mokestis nuo pagrindinėje darbovietėje per mėnesį gautų su darbo santykiais susijusių pajamų skaičiuojamas pagal formulę:

Pajamų mokestis nuo nepagrindinėje darbovietėje per mėnesį gautų su darbo santykiais susijusių pajamų skaičiuojamas:

Taigi darbuotojo nurodytas darbo užmokestis darbo sutartyje nėra toks, kokį jis gauna į rankas. Iš uždirbto atlyginimo yra išskaitomi minėtieji mokesčiai. Tai reiškia, jog kuo daugiau darbuotojas uždirba, tuo daugiau yra iš jo išskaitoma.

Taigi pati įmonė pasirenka kaip mokėti darbo užmokestį savo darbuotojams, t.y. pati pasirenka mokėjimo už darbą būdus. Darbuotojas su darbo apmokėjimo sistema gali susipažinti įmonėje, kurioje dirba.

Taigi VDU apskaičiavimas reikalingas išmokant išmokas darbuotojui už kasmetines atostogas, kompensaciją už nepanaudotas atostogas, t.y. kai išeina iš darbo darbuotojas, apskaičiuojant ligos pašalpą už dvi dienas.

Siekiant išsamaus žiniaraščio galima sudaryti neatvykimų į darbą suvestinę (nurodant dienų ir valandų skaičių, neatvykimo priežastį) ir pateikti ją žiniaraščio pabaigoje.

darbuotojas dalyvauja likviduojant stichinių nelaimių ar avarijų pasekmes arba kai jis buvo pašauktas įstatymų nustatytų valstybinių pareigų.

Atostogas pratęsus apmokėjimas už jas neperskaičiuojamas. Atostogos gali būti suteikiamos dalimis. Viena iš atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip 14 kalendorinių dienų. Darbuotojui sutikus, iš atostogų jis gali būti atšauktas. Kai darbuotojas atšaukiamas, o atostoginiai jau išmokėti, reikia atsižvelgti į tai, kada darbuotojas vėl galės pasinaudoti atostogomis. Jeigu jis galės atostogauti toliau tą patį mėnesį, tai apskaičiuotas vidutinis darbo užmokestis lieka tas pats. Jeigu atostogaus vėliau, o gautą atlyginimą į kasą grąžinti negali, tuomet jį galima užskaityti kaip avansinį atlyginimą už darbą. Už tą patį laiką jokiu būdu negali būti mokamas darbo užmokestis ir atostoginiai.

Atostogų trukmė nepriklauso nuo to ar darbuotojui darbovietė pagrindinė, ar ne. Įstatymas taip pat negarantuoja ilgesnės atostogų trukmės, jeigu darbuotojas toje pačioje įmonėje turi daugiau nei vieną etatą. Gali būti, kad darbuotojas toje pačioje darbovietėje eina kelias pareigas. Apmokėjimas už atostogas apskaičiuojamas atskirai pagal kiekvieną pareigybę. Atostogų laiku darbuotojui garantuojamas vidutinis darbo užmokestis.

Taigi kiekvienas darbdavys privalo išleisti savo darbuotojus atostogų numatytam laikui ir už tai dar sumokėti atostoginį atlyginimą. Darbuotojui tai puiki proga pailsėti nuo darbo ir atsiimti sau priklausantį atlyginimą už atostogas.

O. Gudaitienė (2002m.) teigia, kad apmokėjimas už atostogas apskaičiuojamas atskirai pagal kiekvieną pareigybę. Papildomas darbo užmokestis darbuotojams skaičiuojamas ir mokamas už teisės aktų nustatyta tvarka nedirbtą įmonėje laiką, pavyzdžiui, darbo užmokestis už kasmetines atostogas, kompensacijos už nepanaudotas atostogas, išeitinės kompensacijos.

  • Microsoft Word 102 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3294 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dovilė
  • Darbo užmokesčio apskaita savarankiškas darbas
    9.5 - 2 balsai (-ų)
Darbo užmokesčio apskaita savarankiškas darbas. (2016 m. Spalio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-uzmokescio-apskaita-savarankiskas-darbas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 22:57
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo