Darbo užmokesčio apskaitos ypatybės


Įvadas. Naudojamos sąvokos. Teorinė dalis. Darbo užmokesčio samprata. Darbo užmokesčio funkcijos ir jį lemiantys veiksniai. Darbo užmokesčio formos ir rūšys. Darbo užmokesčio skaičiavimas. Minimalus darbo užmokestis. Darbo užmokesčio priskaitymai, mokesčiai ir išmokėjimai. Vidutinis darbo užmokestis. Kasmetinių atostogų apskaita. Praktinė dalis. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąršas.


Galima sakyti, kad rinkos sąlygomis asmens darbo jėga yra ir perkama, ir parduodama. Remiantis šiuo teiginiu, darbo užmokestį galime įvardinti kaip materialų saviraiškos ir įdėtų pastangų įvertinimą. Žmogus, parduodamas savo sugebėjimus, užsitikrina pragyvenimo šaltinį. Taip išreikštas darbuotojų įdėtų pastangų matas tampa itin reikšmingas kiekvieno individo gyvenime, kadangi būtent gaunamos pajamos padeda užtikrinti asmens ar šeimos geresnę materialinę padėtį, suteikia žmogui pasitikėjimo savimi bei motyvuoja ugdyti ir tobulinti savo sugebėjimus.

Darbo užmokesčio apskaita visada buvo labai svarbi visos apskaitos kontekste, o dar aktualesnė ji yra finansinėje apskaitoje. Kadangi dauguma įmonių turi samdomų darbuotojų, tai darbo užmokesčio ir su juo susijusių mokesčių apskaitos klausimai yra ypač aktualūs. Darbo užmokestį galime suprasti ir kaip santykius, išreikštus pinigine verte, tarp darbuotojo ir darbdavio. Tačiau kad būtų pasiektas abipusis susitarimas ir nebūtų pažeistos tiek vienos, tiek kitos pusės teisės yra itin svarbu suprasti darbo užmokesčio esmę, jo skaičiavimo metodiką ir struktūrą. Tik įgyvendinus šiuos punktus įmanomas teisingas darbo užmokesčio ir mokesčių, susijusių su juo, apskaičiavimas ir išmokėjimas. Taigi, teisingas darbo užmokesčio apskaitos tvarkymas užtikrina tvarius ir ilgalaikius santykius tarp darbuotojo ir darbdavio, apsaugo įmonę nuo nemalonumų ir didesnių rūpesčių.

Darbo tikslas – remiantis skirtinga moksline literatūra atskleisti darbo užmokesčio apskaitos temą ir remiantis teorinėmis žiniomis pateikti praktinį pavyzdį.

Darbo užmokestis – darbo įvertinimas pinigais. Tai gali būti pareiginė alga (mėnesinė alga), laikinis, vienetinis darbo užmokestis, premijos, priemokos, priedai .

Darbo sutartis - darbuotojo ir darbdavio susitarimas, kuriuo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas, paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui sulygtą darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas.

Priedai – skatinamojo pobūdžio išmokos už darbuotojo profesionalumą, darbo stažą, tiesiogiai susijusį su darbu, didelį atsakomybės laipsnį.

Tarifinis atlygis – tai fiksuotas pinigų kiekis už darbą per valandą arba mėnesį, esant normalioms darbo sąlygoms.

Minimalus darbo užmokestis – minimali alga (atlyginimas už darbą), nustatytas valstybės ir (arba) darbdavių bei profsąjungų susitarimu, už kurį legaliai leidžiama samdyti darbuotoją. Minimalus užmokestis paprastai skaičiuojamas darbo valandai.

Vidutinis darbo užmokestis – ekonominis rodiklis; darbuotojo ir valstybės tarnautojo vidutinio darbo užmokesčio dydis, kai darbuotojui apmokama už kasmetines atostogas, laiką, kai darbuotojas įstatymų numatytais atvejais yra atitraukiamas nuo darbo.

Neapmokestinamų pajamų dydis – asmens uždirbamų pajamų dalis, kuri yra neapmokestinama Gyventojų pajamų mokesčiu. Konkretus taikytinas NPD yra nustatomas atsižvelgiant į gyventojo apmokestinamąsias pajamas, vadovaujantis principu, kad didėjant pajamoms, taikomas vis mažesnis NPD, o pasiekus tam tikrą pajamų lygį, NPD yra nebetaikomas.

Gyventojų pajamų mokestis – mokestis, kurį turi mokėti nuolatiniai Lietuvos gyventojai, nenuolatiniai Lietuvos gyventojai, GPM mokantys nuo pajamų, kurių šaltinis yra Lietuvoje. Šiuo metu šis mokestis sudaro 15 proc.

  • Microsoft Word 70 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (5646 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ineta
  • Darbo užmokesčio apskaitos ypatybės
    10 - 3 balsai (-ų)
Darbo užmokesčio apskaitos ypatybės. (2020 m. Kovo 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-uzmokescio-apskaitos-ypatybes.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 16:42
×
115 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo