Darbo užmokesčio ir su juo susijusių atsiskaitymų apskaita


Įvadas. Naudojamos sąvokos. Teorinė dalis. Darbo užmokesčio samprata. Darbo užmokesčio funkcijos ir jį lemiantys veiksniai. Darbo užmokesčio formos ir rūšys. Darbo užmokesčio skaičiavimas. Minimalus darbo užmokestis. Darbo užmokesčio priskaitymai, mokesčiai ir išmokėjimai. Vidutinis darbo užmokestis. Kasmetinių atostogų apskaita. Praktinė dalis. Išvados. Literatūros sąrašas.


Galima sakyti, kad rinkos sąlygomis asmens darbo jėga yra ir perkama, ir parduodama. Remiantis šiuo teiginiu, darbo užmokestį galime įvardinti kaip materialų saviraiškos ir įdėtų pastangų įvertinimą. Žmogus, parduodamas savo sugebėjimus, užsitikrina pragyvenimo šaltinį. Taip išreikštas darbuotojų įdėtų pastangų matas tampa itin reikšmingas kiekvieno individo gyvenime, kadangi būtent gaunamos pajamos padeda užtikrinti asmens ar šeimos geresnę materialinę padėtį, suteikia žmogui pasitikėjimo savimi bei motyvuoja ugdyti ir tobulinti savo sugebėjimus.

Darbo tikslas – remiantis skirtinga moksline literatūra atskleisti darbo užmokesčio apskaitos temą ir remiantis teorinėmis žiniomis pateikti praktinį pavyzdį.

Darbo užmokestis - darbo, pastangų ir gebėjimų įvertinimas pinigais. Jį sudaro pareiginė alga, priemoka, priedai ir premijos. Tai darbuotojo pragyvenimo šaltinis ir pagrindinė pajamų dalis, kuri padeda išlaikyti savo ir šeimos materialinę padėtį, gerinti ją. Natūralu, kad kuo didesnę pajamų dalį sudaro darbo užmokestis, tuo labiau žmogus stengiasi išsaugoti savo darbo vietą ir užsitikrinti pastovias pajamas. Šiandieninėje visuomenėje darbo užmokestis yra svarbus ne tik gaunamų pinigų atžvilgiu, tačiau turi įtakos ir socialinei bei moralinei individo padėčiai. T.y. kuo didesnį atlyginimą žmogus gauna, tuo stabilesnis jaučiasi visuomenėje, yra labiau savimi patenkintas bei gali sau leisti prabangesnius gyvenimo malonumus. Tokia padėtis tiesiogiai veikia pripažinimą ne tik įmonėje, tačiau ir už jos ribų. Taip pat, gaunamas didesnis atlyginimas skatina siekti didesnių tikslų įgyvendinimo bei motyvuoja tobulinti savo įgūdžius, kurie gali nulemti dar didesnių pajamų gavimą. Taip asmuo įgauna pasitikėjimą ir yra skatinamas tobulėti. Vadinasi, darbo užmokestis yra samdomųjų darbuotojų kiekybinis reliatyviosios vertės matas. (Dagilienė L. Verslo įmonių apskaita, 2010)

Viena vertus, darbo užmokestis gali būti traktuojamas siaurąja prasme kaip atlyginimas, išmokamas darbuotojui už jo fizinės ir protinės darbo jėgos panaudojimą. Atlyginimas reiškia darbo užmokestį ar kitą atlyginimą, kuris gali būti sumokamas tiek pinigais, tiek natūra ir kurį darbuotojas tiesiogiai ar netiesiogiai gauna iš savo darbdavio.

Tačiau, darbo užmokestis gali būti traktuojamas ir kaip darbo jėgos kainos išraiška. Šiuo atveju jis nustatomas atsižvelgiant į pasiūlos ir paklausos santykį, taip pat pagrindinius parametrus, apibūdinančius darbo jėgos kokybę. Dažniausiai valstybės tarnautojams ir pareigūnams numatyti rodikliai nustatomi įstatymais ir kitais norminiai teisės aktais, o kitiems darbuotojams – kolektyvinėmis sutartimis arba vietiniais teisės aktais.

Būtent teisinis darbo užmokesčio socialinės – ekonominės kategorijos aspektas atspindi darbo santykių pobūdį. Teisine prasme darbo užmokestis apibūdinamas kaip darbo santykių elementas, t.y. atlygis už darbo sutartyje numatytas atlikti darbo funkcijas. Remiantis Lietuvos Respublikos darbo kodeksu, darbo sutartis yra darbuotojo ir darbdavio susitarimas. Būtent juo darbuotojas įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas. Darbdavys įsipareigoja suteikti darbuotojui sutartyje nustatytą darbą, mokėti darbuotojui darbo užmokestį ir užtikrinti darbo sąlygas, nustatytas įstatymuose. Taip pat sutartyje jau yra pateiktas sutartas darbo užmokestis, kuris nepriklauso nuo darbdavio pasiektų ekonominių rezultatų (pelno, nuostolių). (Lietuvos Darbo Kodeksas)

  • Microsoft Word 161 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (5659 žodžiai)
  • Universitetas
  • Toma
  • Darbo užmokesčio ir su juo susijusių atsiskaitymų apskaita
    10 - 1 balsai (-ų)
Darbo užmokesčio ir su juo susijusių atsiskaitymų apskaita. (2019 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-uzmokescio-ir-su-juo-susijusiu-atsiskaitymu-apskaita.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 14:16
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo