Darbuotojų dalyvavimas organizacijos valdyme kursinis darbas


Įvadas. Terminologija. Darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme formos. Netiesioginis dalyvavimas įmonės valdyme. Tiesioginis darbuotojų dalyvavimas. Finansinis darbuotojų dalyvavimas. 10. Darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme vystimosi raida, teisinis reglamentavimas, tendencijos. Darbuotojų dalyvavimas įgyvendinant darbuotojų saugos ir sveikatos priemones. Darbuotojų dalyvavimas įmonės valdyme Europos Sąjungoje. 16. Išvados ir siūlymai. Summery. Literatūros sąrašas. Įvadas. Darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme vystimosi raida, teisinis reglamentavimas, tendencijos. Darbuotojų dalyvavimas įgyvendinant darbuotojų saugos ir sveikatos priemones. Literatūros sąrašas.


Jau daug metų nepavyksta rasti visoms šalims priimtino požiūrio dėl darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme. Darbuotojų dalyvavimas valdyme gali pasireikšti daugeliu formų (komitetai, kolektyvinės derybos, dalyvavimas Valdyboje ir t.t.). “Daugiausiai politinių problemų Europos Sąjungos Tarybai kelia būtent darbuotojų dalyvavimo ir vaidmens valdybose klausimas. Šis dalykas yra dėl to, kad darbuotojų dalyvavimas valdyboje gali lemti ne vien socialinius, bet ir ekonominius sprendimus. “Iki šios dar nesukurtas universalus, visoms Europos šalims tinkantis darbuotojų dalyvavimo valdyme modelis. Kai kuriose šalyse darbuotojų dalyvavimas valdyme visiškai nepriklauso Įmonių įstatymo įtakos zonai (D.Britanija, Airija.) Tuo tarpu Vokietijoje ir Olandijoje, kur darbuotojai valdyme atstovaujami plačiausiai, jis yra neatskiriama įmonės teisinės aplinkos dalis. Prancūzija užima tarpinę padėtį tarp šių dviejų polių. Daugiausiai lėmė politinės ir istorinės priežastys tai, kad iki šiol nėra pasiektas bendras susitarimas dėl darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme modelio. “Dabartinę tokio dalyvavimo modelių raidą daugiausiai lemia istorinės bei kultūrinės prielaidos. Kadangi kultūrinės prielaidos yra mažiausiai tirtos, jos turėtų būti tolimesnių tyrimų dalykas.

Darbe nagrinėjama darbuotojų dalyvavimo kompanijos valdyme problema pasižymi žymiu Europos Sąjungos šalių požiūrių diversifikuotumu. Jau beveik trisdešimt metų nepavyksta rasti visoms šalims priimtino požiūrio, dėl to lieka nepriimta dalis ES teisinių aktų. Ypač Europos Kompanijos statutas, kuris leistų įsteigti kompaniją ES lygiu. Šis atvejis yra beprecedentis Europos integracijos nesėkmės pavyzdys.

Pagrindiniai tikslai, kurių siekiama kursiniame darbe, yra: susipažinti su darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme formomis, darbuotojų dalyvavimu įgyvendinime saugos ir sveikatos priemonių įmonėje, išsiaiškinti bendro šalių sutarimo dėl darbuotojų dalyvavimo valdyme nebuvimo priežastis; įvardinti konflikto zonas ir šalių pozicijas jose.

Atsižvelgiant į Vakarų Europoje susiklėsčiusią praktiką, išskiriamos šios darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme formos:

Žemiau pateikiu išsamesnę informaciją apie kiekvieną darbuotojų dalyvavimo įmonės valdyme formą.

Darbuotojai gali realizuoti teisę dalyvauti įmonės valdyme savo atstovų pagalba. Šio dalyvavimo formą galima skirstyti į du pagrindinius tipus:

Pirmasis netiesioginio darbuotojų dalyvavimo įmones valdyme tipas priklauso nuo įmonės rūšies. Europoje yra dvi bendrovių rūšys. Pavyzdžiui Vokietijoje, Austrijoje, Olandijoje įmonės valdyme naudojama dviejų pakopų struktūra, kai valdymo organai (valdyba) egzistuoja šalia priežiūros organo. Tuo tarpu Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje naudojama vienos pakopos struktūra, kai įmonėje yra bendras valdymo organas, sudarantis direktorių valdybą.

Užsienio šalyse darbuotojų atstovų dalyvavimas įmonės valdymo ar priežiūros organuose suteikia nevienodas teises. Pirmiausia, darbuotojų atstovams gali būti suteikiama teisė stebėti ir patvirtinti svarbiausius įmonės sprendimus, kai darbdavių ir darbuotojų atstovai dalyvauja lygiais pagrindais. Pavyzdžiui, Vokietija yra vienintelė šalis, kurioje tam tikrais atvejais (ūkio subjektuose, kuriuose dirba daugiau nei 2.000 darbuotojų) įmonės priežiūros organuose galimas paritetinis atstovavimas kartu su darbdaviais ir akcininkais. Tačiau darbuotojų atstovai gali būti informuojami ir įtraukiami į sprendimų priėmimo procedūrą, kai darbuotojų atstovavimas grindžiamas mažuma. Pavyzdžiui, Austrijoje, Skandinavijos šalyse, Danijoje, Liuksemburge, Norvegijoje bendrame susirinkime, kuris renka direktorių valdybą ir priima sprendimus dėl investicijų, darbuotojų atstovai sudaro trečdalį.

Lietuvos Respublikos teisės aktai neįpareigoja darbdavių įtraukti darbuotojų atstovus nei į sprendimo priėmimo procesą nei į bendrovės valdymo, nei į priežiūros organus. Todėl galima teigti, kad Lietuvoje darbuotojų dalyvavimas įmonės valdyme yra deklaratyviausia nuostata, numatanti ne darbdavio pareigą, o teisę įtraukti darbuotojus į įmonės valdymo organų veiklą.

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (5046 žodžiai)
  • Universitetas
  • Natalija
  • Darbuotojų dalyvavimas organizacijos valdyme kursinis darbas
    10 - 2 balsai (-ų)
Darbuotojų dalyvavimas organizacijos valdyme kursinis darbas. (2017 m. Liepos 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbuotoju-dalyvavimas-organizacijos-valdyme-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 19 d. 14:05
×