Darbuotojų mokymas ir kvalifikacijos kėlimas - teoriniai aspektai


Įvadas. Darbuotojų mokymas ir kvalifikacijos kėlimas - teoriniai aspektai. Darbuotojų mokymo ir ugdymo sąvokų įvairovė. Darbuotojų mokymo samprata. Darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo sistemos Uab „Aviva Lietuva“ analizė. Uab „Aviva Lietuva“ charakteristika. Uab „Aviva Lietuva“ darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo sistemos tyrimas. Uab „Aviva Lietuva“ darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo sistemos tobulinimo galimybės. Išvados ir pasiūlymai. Literatūros sąrašas. Priedai.


Temos aktualumas. Darbe analizuojama įmonė UAB „Aviva Lietuva“ priklauso tarptautinei „Aviva“ grupei, kuri yra viena pirmaujančių gyvybės draudimo bei pensijų fondų grupių Europoje. Grupė „Aviva“ yra penkta didžiausia pasaulyje ir pirma Europoje gyvybės draudimo ir pensijų fondų grupių. UAB „Aviva Lietuva“ Lietuvoje pradėjo veikti 2001 metais ir šiandien yra viena iš gyvybės draudimo ir pensijų kaupimo rinkos lyderių Lietuvoje.

UAB „Aviva Lietuva“ dirba daug darbuotojų, nuo kurių kvalifikacijos ir sugebėjimų tiesiogiai priklauso įmonės sėkmė. Kadangi draudimo rinka yra dinamiška ir nuolat kinta, darbuotojai turi žinoti naujausias draudimo tendencijas, todėl būtina nuolat kelti jų kvalifikaciją, organizuoti jų apmokymus, t.y. nuolat rūpintis darbuotojų ugdymu.

Darbo objektas – UAB „Aviva Lietuva“ personalo ugdymas.

Darbo tikslas – atlikti personalo ugdymo sistemos UAB „Aviva Lietuva“ analizę ir pateikti pasiūlymus jo tobulinimui.

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo teorinius aspektus.

Atlikti įmonės darbuotojų anketinę apklausą apie UAB „Aviva Lietuva“ naudojamus darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo metodus.

Pateikti pasiūlymus UAB „Aviva Lietuva“ darbuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo sistemos tobulinimui.

DARBUOTOJŲ MOKYMAS IR KVALIFIKACIJOS KĖLIMAS - TEORINIAI ASPEKTAI

personalo mokymas (angl. training) – tai personalo valdymo veikla, reiškianti reikalingos darbuotojui kompetencijos suteikimą pareigoms, kurias eiti organizacija jį pasamdė;

personalo tobulinimas (angl. development) – reiškia reikalingos darbuotojui kompetencijos suteikimą pareigoms, kurias organizacija numato jam skirti. (Bakanauskienė I., 2008)

Šiuo metu Lietuvoje dažniausiai vartojamas terminas „personalo ugdymas“, kurio sudedamosios dalys yra personalo mokymas ir personalo tobulinimas.

Galima rasti ir kitokių šių terminų sampratų.

Mokymas (angl. training) – darbuotojo parengimas vykdyti tam tikrą užduotį arba užduočių grupę. Mokymo sritis gana siaura ir tiksliai apibrėžta; mokymo metu suteikiami konkretūs įgūdžiai arba konkreti siauros srities kompetencija, reikalinga einamoms darbuotojo pareigoms tuo metu ir ateityje.

Vystymas (angl. development) – darbuotojo asmenybės profesinis augimas ir pokyčiai. Tai tiesiog asmenybės profesinis tobulėjimas, nebūtinas einamoms pareigoms ir neprivalantis kelti konkrečių tikslų, nesiejamas su konkrečiais organizacijos poreikiais ateityje, su darbuotojo karjeros planais.

Personalo ugdymas – suteikimas darbuotojams kvalifikacijos, reikalingos jų ateities darbams atlikti. (Bakanauskienė I., 2008)

Personalo valdymo literatūroje pateikiamos ir nuodugnesnės diskusijos šiais klausimais, išskiriami ir lyginami šie terminai: išmokimas (angl. learning), žmonių išteklių tobulinimas (angl. HRD – Hiuman resources development), strateginis mokymas, darbuotojų tobulinimas. Nagrinėjami tokie išmokimo tipai: neorganizuotas išmokimas, dezorganizuotas išmokimas, organizuotas išmokimas ir organizacinis mokymas. Arba išskiriama: supratimas, refleksinis išmokimas, elgsenos (pažiūrų) tobulinimas, atminties lavinimas, procedūrų išmokimas. (Bakanauskienė I., 2008)

Edukologijoje terminas mokymas vartojamas įvairesnėmis prasmėmis. Pavyzdžiui, teigiama, kad žmonės nesuvokia, jog paprasti gyvenimo nutikimai taip pat moko. Dažniau sakoma, kad mes mokomės ir išmokstame iš savo patirties. Taip atsiranda du terminai: mokymas ir mokymasis. Mokymas vyksta tuomet, kai yra kas pamoko, pavyzdžiui, veikla, dėstytojai, tyrimas, kolegos, knygos ar gamta. Tada žmogus sutinka būti mokomas ir tobulėja sąmoningai bei kryptingai. Vadinasi, mokymas yra mokymosi palengvinimo priemonė, nes gali sudaryti besimokantiems gerokai lengvesnes mokymosi sąlygas.

  • Microsoft Word 36 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3069 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ana
  • Darbuotojų mokymas ir kvalifikacijos kėlimas - teoriniai aspektai
    10 - 7 balsai (-ų)
Darbuotojų mokymas ir kvalifikacijos kėlimas - teoriniai aspektai. (2016 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbuotoju-mokymas-ir-kvalifikacijos-kelimas-teoriniai-aspektai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 07 d. 11:24
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo