Darbuotojų paaukštinimo, perkėlimo, pažeminimo bei atleidimo iš pareigų samprata ir procedūros


Įvadas. Paaukštinimas pareigose. Perkėlimas pareigose. Pažeminimas pareigose. Atleidimas iš darbo. Išvados.


Kursinio darbo tikslas: Išsiaiškinti įmonės darbuotojų kaitos procedūrų svarbą organizacijos mastu ir pačių procedūrų detalią charakteristiką.

Vis dažniau paaukštinimu pareigose pagrindu tampa kompetetingumas, o ne darbo stažas, nors daugelyje organizacijų dėl įvairių suvaržymų (pavyzdžiui, reikalavimų valstybinių įstaigų tarnautojams) darbuotojai su didesniu darbo stažu vis dar tebeturi pranašumą. Nagrinėjant mūsų šalies situaciją, mes vis labiau susiduriame su europos specifiniu požiūriu į tai kaip darbdavys atsižvelgia į darbuotojo pradirbtų metų kiekį įmonėjė ir į darbuotojo kompetetingumą. Europa seniai jau pradėjo mėgautis kapitalizmo vaisiais ir suteikia pirmenybę gebėjimams negu stažui. Įstojus Lietuvai į ES, mes palaipsniui perimame tokį “sveiką” požiūrį į potencialius ir esamus darbuotojus. Todėl darbuotojų įvertinimo sistema kiekvienoje įmonėje savaime keičiasi norint pasiekti geresnį rezultatą. Aišku, jei paaukštinimo pagrindu pasirinktumėte kompetentingumą, tai kaip jį išmatuotumėme? Šiuo pagrindu dažniausiai yra sukeliamos diskusijos arba ginčai, nes vadovas turi vadovautis rezultatais, kuriuos galima paskaičiuot arba įvertinti, atliekant vienokį ar kitokį veiksmą, o ne vadovautis spėliojimais. Paprastai gana nesunku įvertinti ankstesnės veiklos rezultatus; tačiau daugelis darbdavių taip pat taiko įvairius testus ir pasitelkia vertinimo centrus (bet atsižvelgia į ankstesnės veiklos rezultatus) spręsdami, kurį iš darbuotojų paaukštinti. Taip pat svarbu nuspręsti, ar kompanijoje bus įvesta formali laisvų darbo vietų ir paaukštinimo pareigose viešo paskelbimo procedūra, kad esamiems darbuotojams būtų sudarytos geriausios sąlygos kandidatuoti į atsiradusias laisvas darbo vietas. Dabar, kai vis daugiau įmonių mažina darbuotojų skaičių, o organizacinę valdymo struktūrą daro vis „plokštesnę“, „paaukštinimas pareigose“ dažnai reiškia darbuotojo perkėlimą arba „horizontalų“ judėjimą. Tokiose situacijose paaukštinimas tik rodo galimybę imtis naujų pareigų (tačiau jo paties lygio), pavyzdžiui, kai pardavimo agentas perkeliamas į personalo tarnybą arba tame pačiame darbe suteikiama daugiau galimybių savarankiškai priimti sprendimus.

Taigi, paaukštinimas daro labai didelę įtaką darbuotojo elgsenai, dirbamam darbui. Paaukštinimas didiną darbuotojų pasitenkinimą darbu, stiprina darbuotojų įsipareigojimą organizacijai ir mažina ketinimą išeiti, didina darbuotojų pasitenkinimą galimybėmis būti dar paaukštintiems.

Perkėlimas - tai perėjimas iš vieno darbo į kitą paprastai nekeičiant atlyginimo ar kategorijos. Darbuotojai gali labai norėti būti perkelti ne vien tik dėl paaukštinimo, bet dėl karjera nesusijusių priežasčių, pavyzdžiui, dėl patogesnio darbo laiko, darbovietės geografinės padėties (kas pas mus yra praktikuojama žymiai rečiau nei užsienyje) ir pan. Gana populiarus klausimas, ar perkėlimai iš vienos geografinės vietovės į kitą neturi neigiamos įtakos darbuotojo šeimyniniam gyvenimui. Vis daugiau darbuotojų atsisako perkėlimų, kadangi tai sukelia papildomų nepatogomų, finansinių išlaidų, dažniausiai nenori keltis su šeimomis ar rizikuoti sutuoktinio karjera. Tačiau tyrimų rezultatai rodo, jog „klajoklės“ šeimos yra ne kiek ne mažiau patenkintos savo gyvenimu nei „sėslios“, tai galima paaiškinti taip, kad visi žmonės skiriasi ir taipogi egzistuoja grupė žmonių turinčių potraukį visalaiką keliauti, vietoje daugeliui taip artimo sėdėjimo vienoje pėlėsiai apaugusioje kėdėje. Tačiau maždaug 50 procentų aukščiausiųjų vadovų nenoriai persikelia kitur dirbti ir gyventi.

Darbuotojų sudrausminimas yra teigiamas dalykas. Taip bent jau turėtų būti, kai viskas daroma deramai. Sudrausminimas gali būti įvairus - nuo paprasto žodinio perspėjimo iki atleidimo iš darbo. Vienas iš tokių metodų yra pažeminimas pareigose. Sudrausmindamas vadovas atkreipia pavaldinio dėmesį į sunkumus, taigi darbuotojai turi padėtį pataisyti prieš tiems sunkumams tampant didelėmis problemomis. Svarbiausias sudrausminimo tikslas yra ne nubausti darbuotojus, o padėti jiems gerai dirbti. Žinoma, kartais tai bus padaryti neįmanoma, ir jums neliks nieko kito, kaip atleisti darbuotojus, kurie negali dirbti pakankamai gerai.

  • Vadyba Kursinis darbas
  • Microsoft Word 175 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3450 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aistė
  • Darbuotojų paaukštinimo, perkėlimo, pažeminimo bei atleidimo iš pareigų samprata ir procedūros
    10 - 10 balsai (-ų)
Darbuotojų paaukštinimo, perkėlimo, pažeminimo bei atleidimo iš pareigų samprata ir procedūros. (2016 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbuotoju-paaukstinimo-perkelimo-pazeminimo-bei-atleidimo-is-pareigu-samprata-ir-proceduros.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 01:26
×