Darnios plėtros kliūtys


Įvadas. Kas yra darni plėtra. Darnios plėtros kliūtys. Socialinės darnios plėtros kliūtys. Ekonominės darnios plėtros kliūtys. Aplinkosauginės darnios plėtros kliūtys. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darnios plėtros reikšmė šiuolaikinėje visuomenėje nuolatos auga. Žmonės stengiasi būti kiek galima šiuolaikiškesni, bandyti naujas technologijas, savo vieta žinių visuomenėje atranda ir naujas mąstymas. Deja, su naujomis technologijomis kartu ateina ir nauji pavojai. Šiuolaikinės technologijos, jų gamyba ir naudojimas labai žaloja gamtą. Žmonių noras gyventi patogiau, turtingiau labai prisideda prie didėjančio vartotojiškumo bei didėjančios gamtos taršos. Pirmiausiai šias problemas pastebėjo labiausiai išsivysčiusios šalys, ypač Skandinavijos šalys, kuriose pradėjo didėti sąmoningumas, kad reikia imtis kažkokių veiksmų ir priemonių, kad gamtos teikiamas gėrybes, tarp jų ir švarų orą, reikia būtinai išsaugoti ateities kartoms. Dėl šių pirmiausia aplinkosauginių idėjų, pradėjo plisti platesnė – darnos sąvoka, kuri apima platesnį gyvenimo sąlygų, veiklos ir gamtos tausojimo reikalavimų sąrašą. Neilgai trukus, šios idėjos buvo pradėtos taikyti ir nekilnojamojo turto, ir net stambiuose miestų plėtros projektuose.

Darnios plėtros idėjos buvo teigiamas poslinkis sveikesnės visuomenės, gražesnės ir saugesnės aplinkos link, tačiau kaip dažniausiai būna, visiems teigiamiems įgyvendinti veiksmams trukdo tam tikros kliūtys. Šiame darbe būtent ir bus pristatomos minėtos darnios plėtros kliūtys, kurios neleidžia pasiekti užsibrėžtų tikslų. Kadangi darnios plėtros sąvoka sudaryta iš trijų dimensijų, tai yra socialinės, ekonominės ir aplinkosauginės, todėl darbe taip pat buvo nagrinėjamos darnios kliūtys ne tik bendrai, bet ir kiekviena dimensija atskirai.

Šiuolaikinėje literatūroje pabrėžiama, kad darna kol kas dažniausiai siejama su ekologinėmis aplinkos problemomis, nors šis teiginys yra teisingas, tai deja per siauras požiūris. Kadangi galiausiai viskas yra veikiama ir priklauso nuo žmogaus poelgių ir veiksmų, vertinant darną, turėtų būti paisoma individualaus ir kolektyvinio žmogaus elgesio vaidmens ekologinėje darnoje, į kurią neatsižvelgiama pasirinkus technologinius darnos problemų sprendimus. Tačiau prieš vertinant darną mūsų kasdieniniame gyvenime, reikia įvardinti kaip ji atsirado.

Poreikį įvertinti darną pastebėjo kanadiečių ekologas Wiliam Rees ir kartu su Mathis Wackernagel 1990 m. sukūrė darną įvertinančio įrankio koncepciją, pavadintą „Ekologinis Pėdsakas“ (Heinberg 2010). Šis metodas apibrėžia, kiek vandens ir žemės teritorijos hipotetiškai reikia žmonijai, kad galėtų pasigaminti išteklius, reikalingus pasirūpinti savimi ir pašalinti šios gamybos atliekas. Svarbiausia, kad siekiant darnos, žmonijos paliekamas „pėdsakas“ turėtų būti mažesnis nei visa Žemėje esanti sausuma ir vandenimis padengta teritorija. Tikrovėje šis pėdsakas pagal dabar paskaičiuotus duomenis, yra 23 % didesnis negu planeta gali atstatyti, ir tai rodo, jog žmonija iki šiol vartoja per daug išteklių ir gyvena nedarniai. (Heinberg 2010). Tokie duomenys verčia susimastyti ir keisti ne tik vartojimo įpročius, tačiau ir patį kasdieninį gyvenimą, stengiantis rūpintis ir tausoti gamtą, ateities kartoms palikti sveiką gyvenimą užtikrinančias sąlygas. Tai pasiekti sunkiausia labiausiai urbanizuotose miestų teritorijose, todėl svarbu miestuose vykdyti darnią plėtrą.

Daug užsienio mokslininkų bandė suformuluoti darnaus miesto apibrėžimus, pateikdami platų darnaus miesto suvokimą, apimantį įvairias gyvenimo sritis, tuo tarpu kiti darną tapatina tik su ekologija. Pateikiamos dvi skirtingos darnaus miesto sąvokos: pasak Stokie (1999) darnus miestas – tai smagus miestas žmonėms gyventi, dirbti, turistams lankyti, kuris išsaugo ir padidina biologinę įvairovę, ekologinį vientisumą ir natūralius gamtos turtus, o Mander, Brebia ir Tiezzi (2006) teigia, kad darnus miestas – tai toks miestas, kuris suteikia galimybę visiems miesto gyventojams patenkinti savo poreikius ir padidina jų gerovę, nebloginant kitų žmonių natūralaus pasaulio dabar arba ateityje. Pastarasis apibrėžimas sulaukė daugiau pritarimo ir naudojamas dažniau.

  • Microsoft Word 80 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4954 žodžiai)
  • Universitetas
  • Janina
  • Darnios plėtros kliūtys
    10 - 8 balsai (-ų)
Darnios plėtros kliūtys. (2016 m. Vasario 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/darnios-pletros-kliutys.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 21:35
×