Darnus švietimas namų darbas


Ekonomikos namų darbas.

Įvadas. Darnaus vystymosi švietimo sąvokos interpretacijos. Darnaus vystymosi švietimo pasaulyje ir Lietuvoje statistiniai duomenys ir rodikliai. Darnų vystymosi švietimą reglamentuojantys dokumentai. Darnaus vystymo priemonių įgyvendinimas švietime. Darnaus vystymo priemonių įgyvendinimas švietime praktiškai. Problemos ir iššūkiai įgyvendinant darnų vystymąsi švietime es ir. nacionaliniu lygmeniu. Išvados ir siūlymai. Literatūra.


Visuomenėje galima išgirsti dažnai vartojamą sąvoką darnus vystymas, subalansuota plėtra, darni plėtra ir kitas panašias sąvokas. Tačiau paskutiniais metais ypatingai švietimas didelį dėmesį skiria darnaus vystymosi atskiriems komponentams. Šiandien labai svarbu teisingas šių sąvokų vartojimo reikšmės suvokimas ir prasmė ne tik politiniu, moksliniu aspektu, bet ir gebėjimas individualiai interpretuoti. Dauguma šalių susiduria su lingvistiniais sunkumais ieškant termino “sustainable” atitikmens nacionalinėje kalboje. Kadangi lietuvių kalboje nemažai skirtingų sinonimų, terminą „sustainable“ į lietuvių kalbą verčiame: subalansuotas, tvarus, tausojantis, tolydus, darnus, harmoningas. (Nacionalinės darnaus vystymosi strategijos projektas, 2003, p. 5).

Tuo tarpu, Lietuvoje kilo problemos dėl termino “development“. Visose kitose šalyse naudojamas tiesioginis šio žodžio vertimas – “vystymasis”, o Lietuvių kalboje: vystymas (-sis), plėtra, raida. Anglų - lietuvių kalbų žodynai terminą „development“ verčia: plėtojimas(is), plėtra, plėtotė, augimas, plėtimas(is); vystymas(is), iš(si)vystymas, raida, evoliucija, gerinimas, tobulinimas, (su)kūrimas. Kadangi sąvoka “sustainable development” daugeliu atveju orientuojasi ne į kiekybinius, o kokybinius pokyčius, tai žodžio plėtra (plėtimasis, ekspansija) esmė visiškai neatitinka šios sąvokos koncepcijos.

H. Daly teigimu:”... žodis „vystymasis“ nurodo fizinių atsargų struktūros bei naudojimo pokyčių kokybę, tobulėjant mūsų žinioms ir ekonomikai, plečiantis bei realizavus savo potencialą (t.y. pamažu siekiant geresnės būklės).

Užsienio literatūra pateikia skirtingas darnaus vystymosi švietimo sąvokas. O tai įrodo, kad kontekstas, kuris apibūdina švietimą ir jo integravimą į darnų vystymąsi arba darnaus vystymosi pasitelkiant švietimą siekimas, yra labai svarbus. Žemiau pateikiami darnaus vystymosi švietimo anglų kalba terminai:

Apibendrinant galima teigti, kad darnaus vystymosi švietimas – tai bendrasis visuomenės raidos dėsningumas švietimo sistemoje. Darnus vystymasis suvokiamas tik konkrečiame kontekste susiejant į visumą įvairius švietimo uždavinius, pažymint naujus jo kokybės tobulinimo etapus. Švietimas – tai galingas įrankis, padedantis siekti visuomenės sąmoningumo ilgalaikio darnaus vystymosi tikslais ir išlaikyti nuolatinę globalią darną, bei suvokti, kad tik švietimas gali padėti įgyvendinti darnų vystymąsi įvairiose srityse.

2.DARNAUS VYSTYMOSI ŠVIETIMO PASAULYJE IR LIETUVOJE STATISTINIAI DUOMENYS IR RODIKLIAI

Nacionalinė darnaus vystymosi strategija (2009) akcentuoja, kad visuomenės švietimas ir pozityvaus gyvenimo būdo skatinimas yra svarbiausi darnaus vystymosi prioritetai. Statistiniai duomenys informuoja, kad 20–24 metų amžiaus jaunimo mokymosi aprėpties lygis paskutinius keletą metų mažėja. 2014 m. mokėsi kas antras 20–24 metų amžiaus asmuo ir 94,2 procentų 15–19 metų amžiaus asmenų.

Iki 2015 m. mažėjęs mokymosi visą gyvenimą lygis paskutinius metus vėl truputį padidėjo. Besimokančių 25–64 metų amžiaus moterų dalis gerokai didesnė nei vyrų, miesto gyventojų daugiau kaip du kartus didesnė nei kaimo. Lietuvoje mokymosi visą gyvenimą lygis beveik du kartus mažesnis lyginant su ES vidurkiu.

Švietimas gali padėti siekti darnaus vystymosi plėtros, o tai padaryti gali tik išugdyti, nuo vizijos iki realijų pereiti gebantys asmenys. Yra siekiama jaunimo elgsenos pokyčių, įmonių aplinkos ir socialinės atsakomybės per teisingą švietimą. Daugelyje šalių švietimas akcentuojamas kaip mokymosi visą gyvenimą nenutrūkstamas procesas, ateityje galintis nulemti visos žmonijos egzistavimą.

Atlikus mokslinės literatūros analizę, galima pateikti sekančių užsienio ir Lietuvos dokumentų, reglamentuojančių darnaus vystymosi švietimą, raidą:

 • Ekonomika Namų darbai
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Inga
 • 17 puslapių (3158 žodžiai)
 • Universitetas
 • Ekonomikos namų darbai
 • Microsoft Word 110 KB
 • Darnus švietimas namų darbas
  10 - 2 balsai (-ų)
Darnus švietimas namų darbas. (2017 m. Liepos 04 d.). http://www.mokslobaze.lt/darnus-svietimas-namu-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 06:18