Daugiamečių gėlių auginimas


Įvadas. Daugiamečių gėlių dauginimas. Daugiamečių gėlių priežiūra. Daugiamečių gėlių charakteristika. Išvados. Informacijos šaltiniai.


Skiriami du augalų dauginimo būdai: sėklomis ir vegetatyvinis. Kiekvienas jų turi privalumų ir trūkumų. Sparčiau galime padauginti sėklomis, tačiau iš sėklų kai kurios gėlės vystosi ilgai - sužysta tik trečiaisiais ketvirtaisiais metais ir ne visada perduoda motininio augalo požymius.

Sukryžminti augalai duoda naujas genų kombinacijas, tuo sudarydami pagrindą naujoms gėlių veislėms kurti.

Vegetatyviškai dauginamų augalų paveldimumo genai yra somatinėse ląstelėse, kurios išsidėsčiusios po visą augalą. Daugeliu atvejų somatinės ląstelės perduoda motininio augalo požymius, tačiau šiuo būdu negalima iš kero išauginti gausaus naujų augalų skaičiaus. Plinta mikroklonalinis vegetatyvinio dauginimo būdas - kai nauji augalai išdaiginami iš motininių augalų dalių.

Kietosios brandos sėklų daigumui pagerinti ir pagreitinti taikoma stratifikacija. Paprastai stratifikuojamos sėklos sumaišomos arba susluoksniuojamos su sudrėkintu smėliu ir laikomos palaipsniui kaitaliojant žemą ir aukštesnę temperatūrą. (Žliobienė, 1985) nurodo, kad bijūnų sėklos greičiau sudygsta, jei šaknų dygimo ir daigų vystymosi laikotarpiu palaikoma skirtinga temperatūra. Sėklomis dauginanti rūšiniai bijūnai, o veislės taip dauginamos selekciniams tikslams, nes veislinių savybių neperduoda. Tokių gėlių sėklos sėjamos iš rudens į dėžutes ir pridengtos lapais ar durpėmis laikomos per žiemą lauke. Pavasarį jos dygsta vienodžiau.

Gerai dygstančių daugiamečių gėlių sėklos sėjamos pavasarį į inspektus ar tiesiog į daigynines lysves. Smulkios sėklos į žemę įspaudžiamos lentele, o stambesnės užžeriamos 1 - 3 cm žemės sluoksniu. Viršutinio žemės sluoksnio suspaudimas skatina drėgmės kilimą dirvožemio kapiliarais į dirvos paviršių ir susidarius didesnės drėgmės mikrosąlygoms sėklos gerai sudygsta. Negalima uždžiovinti išbrandintų sėklų. Tik nuolat laistomos sėklos gerai sudygsta. Kai kurių daugiamečių gėlių daigeliai vystosi lėtai. Pirmaisiais metais išsivysto tik skilčialapiai, kurie gana greitai nunyksta. Tokie jauni augalėliai labai jautrūs, todėl sėjos vietą reikia pažymėti ir žemės nejudinti. Tik antraisiais metais išaugina tikruosius lapelius, o į nuolatinę vietą sodinami po 3 - 4 metų. Greitai augančių gėlių daigeliai į nuolatinę vietą sodinami jau pirmųjų metų rudenį arba antrųjų metų pavasarį. Verta nepamiršti, kad kai kurios jautrios persodinimui daugiametės gėlės sėjamos į nuolatinę vietą ir praretinamos reikiamais atstumais arba pikuojamos jaunais daigeliais.

Pelningas daugiamečių gėlių sėklininkystės verslas. Gausiam sėklų derliui išauginti būtina tinkama agrotechnika. Dirva sėkliniams augalams įdirbama iš rudens ir tręšiama kompostu (60 t/ha) arba panašiu gerai perpuvusio mėšlo kiekiu. Dirvos pH daugumai daugiamečių gėlių turi būti 6,5 - 7,5. Pavasarį dirva dar tręšiama mineralinėmis trąšomis (N60,P80,K75).

Sėkliniai augalai sodinami dvieilėmis juostomis (70 cm tarp juostų ir 30 cm tarp eilučių), kad būtų galima mechanizuotai purenti tarpus tarp augalų. Tarpai tarp juostų nuolat purenami per visą vegetaciją, tarp eilučių tik pavasarį, kad vėlesni purenimai nepažeistų paviršinių šaknų. Augalai eilutėse sodinami 25 - 30 cm atstumais po 80 tūkst/ha augalų. Į nuolatinę vietą sėjami greitai bręstantys augalai arba liemenšakniniai persodinimo nemėgstantys augalai. Kiti augalai sodinami daigais. Kryžmadulkėms gėlėms erdvinė izoliacija 200 - 500m.

  • Microsoft Word 2764 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4024 žodžiai)
  • Kolegija
  • Iievaja
  • Daugiamečių gėlių auginimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Daugiamečių gėlių auginimas. (2018 m. Balandžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/daugiameciu-geliu-auginimas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 29 d. 00:18
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo