Daugiašalės diplomatijos evoliucija ir protokolas


Įvadas. Daugiašalė diplomatija xx a. Daugiašalės diplomatijos prielaidos ir raida. Jungtinių Tautų Organizacija. Daugiašalės diplomatijos iššūkiai ir problemos. Daugiašalė diplomatija ir protokolas. Išvados. Literatūros sąrašas.

1815 m. Vienos kongresą galime laikyti lūžio tašku pasaulinėje diplomatijos evoliucijoje. Šiame rašto darbe bus aptariama dviejų svarbiausių su 1815 m. Vienos kongresu susijusių šiuolaikinės diplomatijos aspektų sąveika: daugiašalės diplomatijos ir diplomatinio protokolo. Kongreso metu ne tik apibrėžti diplomatinio protokolo principai, bet ir pradėjo formuotis XX a. suklestėjusi daugiašalės diplomatijos tradicija. Vienas esminių šios tradicijos bruožų yra tai, kad ji neapsiribojo į Vienos ar Berlyno konferencijas panašiais susirinkimais. Susiformavo visiškai naujas fenomenas – konferencijų diplomatija tapo struktūrizuota, ji grindžiama nuolatos veikiančių organizacijų reguliariais susitikimais, o konferencijas aptarnauja ne šalių narių vyriausybių atstovai ir net ne tos šalies, kurioje vyksta konferencija, vyriausybės atstovai, o nepriklausomas tarptautinis personalas, dirbantis pačiai tarptautinei organizacijai.

Pirmasis tokios nuolatinės institucijos pavyzdys, ko gero, buvo Pasaulinė pašto sąjunga. Tačiau pastaroji organizacija buvo tarptautinis forumas, skirtas techniniams klausimams aptarti, neįtraukiant politinių klausimų. Kalbant apie politinių klausimų svarstymą, XIX a. nebuvo jokio judėjimo link nuolatinės organizacijos sukūrimo. Tuo metu tiesiog buvo numanoma, kad Europos reikalus, nuo kurios praktiškai priklausė pasaulio taikos ir karo klausimai, sėkmingai turėtų reguliuoti Europos koncertas ir imperinės galios. Ši prielaida, vis dėlto, patyrė keletą stiprių smūgių, pavyzdžiui, anglų – prancūzų konfrontacija 1898 m. Tarptautinės organizacijos, kuri padėtų užtikrinti taiką pasaulyje, koncepcija bene pirmą kartą buvo realizuota 1899 m. pirmojoje Hagos konferencijoje, kuomet buvo įkurtas Nuolatinis arbitražo teismas. Tačiau 1914 m. nusistovėjęs galios balansas sugriuvo, sukeldamas I Pasaulinį karą.

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 12 KB
  • 2014 m.
  • 9 puslapiai (1453 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dove
  • Daugiašalės diplomatijos evoliucija ir protokolas
    10 - 2 balsai (-ų)
Daugiašalės diplomatijos evoliucija ir protokolas. (2014 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/daugiasales-diplomatijos-evoliucija-ir-protokolas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 18:33
×