Daugiaveidis dramos gyvenimas teatre


Teatro riterio. Išsilavinusio skeptiko. Išmintingo klausytojo. Teatrai yra dvejopi - lauko kartais sakoma „ laisvos erdvės " ir patalpų. Scena arena. Atviroji scena. Uždanga ir avanscena. Režisūra - sąmoningos pastangos siekti spektaklio meninės vienybės ir aktorių vaidybos ansambliškumo. Pirmasis lietuviškas mėgėjų vaidinimas - Keturakio komedija „ Amerika pirtyje ". Spektaklio programėlės. Teatrą einame susikaupti , pamąstyti ir išgyventi. Ji ne stebi , o dalyvauja scenos įvykiuose , savo vaizduotėje juos papildydama , pratęsdama ir įvertindama.

išsilavinusio skeptiko, kuris Teatre, kaip ir visoje žmogaus būtyje bei pasaulyje, visų pirma mato prieštaravimų, nenuoseklumų ir atsitiktinumų grandinę.

išmintingo klausytojo, retkarčiais įsiterpiančio į pirmųjų dviejų balsų pokalbį, prašant kai ką priminti ar paaiškinti.

antrasis balsas. Norėčiau pokalbį pradėti nuo to, kas svarbu šiandien žmogui gyvenančiam atomo, kosmoso, televizijos ir nuolatinių sukrėtimų amžiuje. Klausinėdamas tikiuosi lengvai Tave suriesti į ožio ragą.

pirmasis balsas. Pradėk. Tik savo mintis formuluok konkrečiai ir aiškiai.

antrasis balsas. Gerai. Ar reikalingas teatras dabar, kai gyvename įvairiausių margaspalvių technikos stebuklų pasaulyje? Juk viską, ko tik norime, galime gauti į namus - net ir teatro spektaklių įrašus. Tai kuriam galui reikia pašvęsti teatrui ištisą vakarą, gražiai apsirengti ir kiekvieną kartą pirkti nepigiai kainuojantį bilietą? Be to, sėdint toliau nuo scenos, prastai matyti ir ne viską girdėti.

pirmasis balsas. Prieš atsakydamas Tavęs taip pat noriu paklausti: o kodėl sportui, diskotekai, kavinei ar svečiams lengvai paskiri ne tik vakarą, bet ištisą pusdienį ar net visą naktį, daug nesvarstydamas apie sugaištą laiką ir išlaidas?

antrasis balsas. Bet juk tai skirtingi dalykai! Tu kalbi apie emocijas, atsipalaidavimą, susitikimus su draugais, vaišes ir kitokius malonumus.

pirmasis balsas. Teatras irgi kelia emocijas, leidžia susitikti su bičiuliais bei palepinti gomurį kavos puodeliu ar vyno taure teatro bufete, -taigi jis taip pat yra pramoga ir poilsis. Bet juk pats pripažinai, kad teatras kitoks nei kiti renginiai. Todėl nesunku atsakyti į Tavo klausimą, ar reikalingas teatras dabar.

Taip, teatras buvo, yra ir bus reikalingas visada, nes jo paskirtis -ypatinga. Kad būtų įtikinamiau, priminsiu keleto žinomų žmonijos protų nuomonę.

Pirmasis graikų komediografas Aristofanas teatrą laikė Gyvenimo Mokykla, darančia žmones protingesniais ir geresniais. Taip galvojo ne jis vienas ir ne tik prieš pustrečio tūkstančio metų!

„Don Kichoto" autoriaus Cervanteso (Servanteso) nuomone, teatras yra žmonių gyvenimo veidrodis ir papročių pavyzdys. Voltaireas (Volteras) sakė, kad niekas taip artimai nesuburia žmonių kaip teatras. Vokiečių poetas ir dramaturgas F. Schilleris (Šileris) buvo įsitikinęs, jog iš teatro eina tiesiausias kelias į žmogaus protą ir širdį...

antrasis balsas. Užteks užteks! Aš taip pat galiu pratęsti liaupses teatrui: tas pavadino teatrą šventove, anas - tribūna, iš kurios pasauliui galima pasakyti daug gera, dar kitam teatras atrodo paslaptis, mistika ir kas tik nori.

pirmasis balsas. Na, ironizuoti nebūtina. Jeigu jau žinai, kuo teatrą laiko žymūs rašytojai, režisieriai ar kultūros istorikai, tai turėtum sutikti, kad visi jie pirmiausia akcentuoja dorovinę, visuomeninę ir pažintinę teatro paskirtį.

antrasis balsas. Pažintinę?! Teatrą kaip gyvenimo veidrodį? Bet toks veidrodis yra ir kinas, tik daug konkretesnis, vaizdingesnis ir įtakingesnis nei teatras. Apie televiziją nė nekalbu, - be jos jau sunkiai įsivaizduojame savo buitį.

antrasis balsas. Ir jo lemtis. Juk teatro spektaklis yra vienkartinis, neilgaamžis, greitai išnykstantis (nebent spektaklį kas specialiai filmuotų). O kino juosta išlieka visiems laikams, ateičiai, kaip praeities liudytoja, kaip jos veidrodis, jeigu jau pavartojom šį žodį.

pirmasis balsas. Kreivas veidrodis. Prisimink, kokius filmus mums rodo: nesuskaičiuojami serialai visokių marijonų, mari marų, atogrąžų karščių, marijų mersedes, plėšrūnų kovų, detektyvų, pilnų erotikos ir siaubo. Dabarties kinas, pasirodo, skirtas visų pirma akiai, žiūrėjimui, efektingiems reginiams, kaip ir kiti pramoginiai šou.

antrasis balsas. Palauk. Argi teatras atsisako pramoginių elementų? Jis tiesiog uždusęs vejasi tuos Šou, rodydamas viską, kas tik šauna į galvą. Negi užmiršai į Vilnių atvykusią prancūzų trupę, kuri po gatves tampė mamytės ar uošvės karstą, o galiausiai jį linksmai nuplukdė nežinia kur Arba įvairiuose Europos ir Lietuvos festivaliuose matytus spektaklius, kuriuose rasi ko tik nori-akrobatikos, modernaus šokio, visokių burbėjimų, šnabždėjimų, publikos nervų kutenimo! Teatras įsitikinęs, jog galima rodyti viską ir visaip, todėl jam esą negalima taikyti jokių griežtesnių vertinimo kriterijų. Tai ar teatras netapo tik reginiu, kuriam svarbiausia, kad būtų nauja, įdomu, netikėta?

pirmasis balsas. Ką gi - Tavo žodžiuose yra daug tiesos. Pasakysiu dar rūsčiau. Šių dienų teatrą veikia ne tik pramogų biznis. Ir pats teatras laikinai sustojęs kryžkelėje. Jam iškilusi dilema - koks jis turi būti? Ar paklusti visagalės mados reikalavimams ir plaukti gyvenimo paviršiumi, ar ieškoti vidinių rezervų, kad galėtų išsaugoti savo paskirtį, apie kurią buvome užsiminę pradžioje ir dar plačiai kalbėsime. Tokie „sustojimai" teatrui yra natūralūs.

  • Teatras Aprašymas
  • Microsoft Word 53 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (10016 žodžiai)
  • Marius
  • Daugiaveidis dramos gyvenimas teatre
    10 - 10 balsai (-ų)
Daugiaveidis dramos gyvenimas teatre. (2015 m. Lapkričio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/daugiaveidis-dramos-gyvenimas-teatre.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 16:02
×