Dauginiai skaitvardžiai


Įvadas. Dauginiai skaitvardžiai. Dauginių skaitvardžių klaidos. Išvados. Literatūra.

Dauginių skaitvardžių yra 9. Jie yra vediniai, su priesaga -eji (dveji, treji), -eri (ketveri, penkeri) padaryti iš devynių pirmosios dešimties pagrindinių skaitvardžių. Nuo kitų kiekinių skaitvardžių dauginiai skiriasi tuo, kad vartojami su daugiskaitiniais daiktavardžiais (Jakaitienė, Laigonaitė, Paulauskienė,). Jie kaitomi kaip ia (f. iā) kamieno būdvardžių daugiskaita, pvz., žali, -ios. Turi tik daugiskaitos formas, nes vartojami kaip daugiskaitos galūnes turinčių daiktavardžių pažyminiai: Po trejų pralaimėtų rungtynių „Žalgiris“ pasiekė pergalę. (r.) Mūsų namuose yra devynerios durys. (r.) Jam jau sukako aštuoneri metai.

Dažniausiai keblumų kelia pagrindinių ir dauginių skaitvardžių vartosena su daiktavardžiais. Dauginiai skaitvardžiai nuo pagrindinių skiriasi tuo, jog jie vartojami tik su daugiskaitiniais daiktavardžiais, pvz., durys (neturime vienaskaitos – duris), žirklės, kelnės, marškiniai, varžybos ir kitais daiktavardžiais, kurie neturi vienaskaitos. Todėl su visais šiais daiktavardžiais vartotini tik dauginiai skaitvardžiai, pvz., ne trys, bet trejos durys, ne keturios, bet ketverios žirklės, ne dvi, bet dvejos varžybos ir t.t. Ta pati taisyklė galioja ir įvardžiams – keli, kelios, abu, abi: ne kelios, bet kelerios rungtynės, ne abu, bet abeji rūmai ir kt. Tačiau besivadovaujant šia taisykle dažnai persistengiama ir dauginiai skaitvardžiai imami vartoti ten, kur nereiktų, pvz., ne penkerios, o penkios savaitės, ne šešeri, o šeši mėnesiai, nes savaitė ir mėnesis turi tiek vienaskaitą, tiek daugis-kaitą. Daugiskaitiniai daiktavardžiai su skaitvardžiu vienas, viena nuo seno vartojami pagrindine forma: vienos durys, vieni metai, vienos žirklės. Tačiau ne taip seniai pradėta vartoti ir kuopinė forma vieneri, vienerios susidaryta nusižiūrėjus į kitus skaitvardžius. Bendrinėje kalboje galima sakyti tiek vieni metai, tiek vieneri metai (abu pasakymai teigtini), tačiau, kalbininkų teigimu, pirmenybė vis dėlto teiktina senesnei formai (vieni metai). Tačiau reiktų įsiminti, jog įvardžio forma kiekvieneri, -ios yra susidaryta persistengiant, todėl keistina į kiek-vienas, -a: tad ne kiekvieneriais, bet kiekvienais metais, ne kiekvienerios, bet kiekvienos durys.

  • Lietuvių kalba Aprašymas
  • Microsoft Word 65 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1562 žodžiai)
  • Erika
  • Dauginiai skaitvardžiai
    10 - 9 balsai (-ų)
Dauginiai skaitvardžiai. (2016 m. Sausio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/dauginiai-skaitvardziai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 12:29
×