Daukšos skaidrės


Mikalojus Daukša. Knygos lietuvių kalba Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo pradėtos spausdinti XVI a. Daukšos literatūrinio darbo tikslas – ginti gimtosios kalbos teises ir kovoti prieš reformaciją Lietuvoje. Mikalojaus Daukšos plunksnai priklauso 2 labai reikšmingi leidiniai Vilniuje 1595m. “Katekizmas” – pirmoji išlikusi lietuviška knyga. Literatūrinę šlovę Daukšai pelnė kitas jo darbas – lenkų autoriaus J. “Postilė” – didelis veikalas (apie 650 psl. Lietuvoje tuo metu dar buvo gaji viduramžiška pažiūra. Tokias pažiūras Daukša atmetė ir vietoj jų paskelbė naują. Lietuvoje XVI a. “Kaip paprasti žmonės supras, kas gera ir išganinga. Jos išaukštinimui skyrė pakiliausias eilutes. Daukša įtikinėja, kad lietuviai bajorai privalo vartoti savo gimtąją kalbą. Daukšos įsitikinimu, lietuviška raštija paskatins ne tik religijos skleidimą. Grožinės literatūros elementai “Postilėje” “Postilė” – religinio turinio knyga. Vaizdingi veiksmažodžiai, personifikacijos padeda geriau įsivaizduoti aprašomus reiškinius. Aprašomus žmones, daiktus, reiškinius geriua suprasti padeda gausiai ir išradingai vartojami sinonimai. Apibendrinimas Mikalojus Daukša – didžiausias kovotojas dėl gimtosios kalbos teisių XVI amžiuje. Apibendrinimas Daukšos raginimas branginti savo gimtąją kalbą buvo pažangus ir reikšmingas.


Lietuvoje tuo metu dar buvo gaji viduramžiška pažiūra, pagal kurią tautiškumas dažnai būdavo tapatinamas su valstybe arba religija (pvz., lietuvis, priėmęs stačiatikybę, galėjo būti laikomas rusu). Tokiais atvejais ne gimtoji kalba viską lėmė.

Lietuvoje XVI a. ir vėliau buvo manoma, kad tauta – tai tik didikai ir bajorai (stambieji ir smulkieji žemvaldžiai). Daukša su tuo nesutiko: tautą sudaro ne tik bajorija, kuriai ir jis pats priklausė, bet ir liaudis. Vadina jis ją prastuomene, bet tai nieko blogo nereiškia:.

Jos išaukštinimui skyrė pakiliausias eilutes, kurios išpuoštos tauriausiais žodžiais (motina, tėvas, saulė, garbė, gyvybė), skamba kaip eilėraštis (žiūrėti literatūros vadovėlyje 60 psl.).

Apibendrinimas Mikalojus Daukša – didžiausias kovotojas dėl gimtosios kalbos teisių XVI amžiuje, padėjęs pagrindus raštijai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (Lebedys). Daukša kartu su Mažvydu sukuria lietuviškų raštų tradiciją. Lietuvių kalba įgyja rašytinę formą, paruošiama terpė grožinei literatūrai lietuvių kalba.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 53 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (685 žodžiai)
  • Universitetas
  • Zygis
  • Daukšos skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Daukšos skaidrės. (2016 m. Balandžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/dauksos-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 09:16
×