Dauno sindromas. Socialinio darbuotojo veikla, dirbant su dauno sindromą turinčiais asmenimis


Mozaikinis dauno sindromas. Dauno sindromas paveldimas. Mozaikinė forma. Dauno sindromo tipai. Mozaikinė chromosomų forma. Mozaikinė dauno sindromo forma. Diplominio temos apie dauno sindroma. 11 poros trisomija. Kaip ivyko dauno ligos mutacija. Mozaikine translokacija.

Įvadas. Dauno sindromo priežastys ir bruožai. Problemos, su kuriomis susiduria dauno sindromą turintys asmenys ir jų artimieji. Socialinio darbuotojo veikla dirbant su dauno sindromą turinčiais asmenimis. Išvados. Literatūra.

Vaikų, kurie serga dauno sindromu pasaulyje yra be galo daug ir jie visi yra labai panašūs. Šia liga sergančius vaikus pirmasis aprašė anglų mokslininkas l. Downas ir jo garbei sindromas pradėtas vadinti dauno sindromu

Pasak, gydytojo genetiko a. Utkaus (2001) dauno sindromas yra fizinių anomalijų ir protinio atsilikimo derinys dėl papildomos 21 – osios chromosomos.

Dauno sindromas yra genetinis sutrikimas – nenormalus chromosomų rinkinys (21-osios chromosomų poros trisomija). Dalijantis ląstelėms, įvyksta sutrikimas, ir spermatozoide arba kiaušialąstėje vietoj vienos 21-os chromosomos susiformuoja dvi. Tokiais atvejais atsiranda trisomija. Ši anomalija daugiausia ir nulemia dauno sindromą.

Kitas daug retesnis nenormalus chromosomų rinkinys vadinamas “translokacija”. Dar anksčiau, prieš apvaisinimą, besidalijant ląstelėms, viena 21-oji chromosoma susijungia su kita. Čia iš pirmo žvilgsnio chromosomų skaičius atrodo normalus (46). Dauno sindromas, atsiradęs dėl tokio chromosomų sutrikimo, dažnai laikomas paveldimu, ir būtent tada, kai vienas iš tėvų turi tą sutrikimą, nors šiaip atrodo sveikas. Šiuo atveju yra tikimybė, jog vienas trečdalis jo palikuonių turės dauno sindromą, kitas trečdalis bus iš išorės nepastebimi chromosomų sutrikimo nešiotojai, o likusiųjų nei išvaizda, nei chromosomų rinkinys neturės specifinių nenormalumų.

Reikėtų dar paminėti trečiąją, vadinamą mozaikinę, formą. Šiuo atveju tiriant ląsteles, branduolius, atrandama tiek normalių – su 46, tiek ir nenormalių – su 47 chromosomomis (trisomija) branduolių. Kuo didesnis ląstelių su trisomija procentas, tuo ryškesni simptomai.

Šio chromosomų rinkinio sutrikimo priežastys moksliškai dar nevisiškai išaiškintos. Anksčiau buvo manoma, jog trisomija pasitaiko tik kiaušialąstėje, o dabar jau žinoma, kad ir tėvas gali būti šio sutrikimo kaltininkas. Kaip dažnai vaikai gimsta su dauno sindromu, tikslių duomenų nėra. Tai iš dalies priklauso ir nuo tėvų amžiaus. Iki 30 metų amžiaus gimdančioms motinoms iš 600 naujagimių vienas gimsta su dauno sindromu, nuo 34 iki 41 metų moterims šis skaičius padidėja 7 kartus, tai yra jis priklauso nuo amžiaus ir su kiekvienais metais padvigubėja.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2012 m.
  • 12 puslapių (3547 žodžiai)
  • Kolegija
  • Danute
  • Dauno sindromas. Socialinio darbuotojo veikla, dirbant su dauno sindromą turinčiais asmenimis
    10 - 1 balsai (-ų)
Dauno sindromas. Socialinio darbuotojo veikla, dirbant su dauno sindromą turinčiais asmenimis. (2012 m. Balandžio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/dauno-sindromas-socialinio-darbuotojo-veikla-dirbant-su-dauno-sindroma-turinciais-asmenimis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 16:11
×