Dažų perdavimo koeficiento nustatymas


Įvadas. Ofsetinė spauda. Ofsetinės spaudos mašinos spaudos aparatas. Dažų aparatas. Dažų sluoksnio užnešimas. Spaudos dažai. Spaudos dažų paruošimas naudojimui. Popieriaus ir dažų sąveika. Išvados. Literatūra.

Ofsetinė spauda (dar kitaip vadinama litografija) yra bene populiariausia spaudos rinkoje. Šis spaudos būdas užima apie 50 proc. pasaulinės spaudos rinkos. Labiausiai vertinami šio spaudos būdo privalumai – gaunama itin aukšta kokybė ir palyginus maži paruošimo kaštai.

Spausdinant ofsetiniu spaudos būdu reikia gerai paruošti spaudos dažus, parinkti tinkamą spaudos popierių, nuolat tikrinti ar gaunami atspaudai atitinka reikalavimus.

Spaudos forma 1 drėkinimo velenėliais 5 yra sudrėkinama vandeniniu tirpalu, kurį absorbuoja spaudos formos tarpiniai elementai. Toliau ant spaudos formos dažų velenėliais yra užnešami dažai, kurie prilimpa prie spaudos formos spausdinamųjų elementų, o sudrėkę tarpiniai elementai dažus atstumia. Ofsetinėje spaudos mašinoje dažai nuo spaudos formos pirmiausia pereina ant guminio (tarpinio) cilindro ir tik po to ant popieriaus. Spaudos forma, liesdama elastingą gumą, o ne kietą popierių, ilgiau nedyla, o guminis velenas, prispaustas prie popieriaus, lygiai perkelia ant jo dažus. Tarp spaudos ir ofsetinio cilindrų patenka popierius ant kurio ir yra pernešami dažus[ 2 ].

Kadangi dažai, nuo spaudos formos ant spausdinamosios medžiagos (popieriaus) patenka netiesiogiai, bet yra pernešami tarpinio gumuoto cilindro pagalba, tai suteikia keletą privalumų:

Ofsetinės spaudos įrenginys yra sudarytas iš spaudos aparato, t.y. forminio, ofsetinio ir spaudos cilindrų, privedimo mechanizmų. Ofsetinių mašinų spaudos aparate dažai nuo spaudos formos pernešami ant popieriaus ofsetiniu (tarpiniu) cilindru. Norint gauti kokybišką atspaudą kontakto zonoje tarp ofsetinio cilindro su spaudos forma ir tarp ofsetinio cilindro su popieriumi būtina sudaryti tam tikrą, technologiškai būtiną slėgį. Spaudoje slėgis yra sudaromas dėl elastingo (ofsetinio cilindro) paviršiaus kontakto zonoje. Tai reikalinga, kad dažai nuo spaudos formų pereitų ant elastingo ofsetinio paviršiaus, o nuo jo ant spausdinamos medžiagos. Dažų perėjimas ant popieriaus yra sudėtingas reiškinys, apimantis popieriaus paviršiaus mikronelygumų sudrėkinimą ir užpildymą dažais, su daliniu jų prasiskverbimu į spausdinamos medžiagos kapiliarus.

Norint užtikrinti nepriekaištingą dažų pernešimą nuo spaudos formos ant popieriaus būtina, kad visi trys cilindrai suktųsi vienodais apskritiminiais greičiais be praslydimo. Kadangi cilindrų apskritimai turi technologines išėmas, neįmanoma viso tiražo spausdinimo metu palaikyti reikalaujamą santykinį sukimąsi.

Be vienodo kampinio sukimosi greičio pernešant dažus būtina, kad tarp forminio ir ofsetinio cilindrų, o taip pat tarp ofsetinio cilindro ir popieriaus būtų užtikrintas pakankamai aukštas slėgis. Dažų pernešimo metu ant spausdinamos medžiagos metu kontakto zonoje būtina sureguliuoti slėgį (jėgą į ploto vienetą). Tarp forminio ir ofsetinių cilindrų, kurie sukasi esant pastoviai nustatytam (nekintančiam) tarpašiniam atstumui, slėgis reguliuojamas podekeline danga ant ofsetinio cilindro, kuri užtikrina ofsetinės gumos skersinę deformaciją 0,05-0,15 mm ribose. Slėgis tarp ofsetinio ir spaudos cilindrų yra nustatomas priklausomai nuo spausdinamos medžiagos savybių. Normalus dažų perėjimas nuo spaudos formos ant ofsetinio cilindro yra užtikrinamas esant būtinam 0,5-0,8 MPa technologiniam slėgiui, o ofsetinio ir spaudos cilindrų kontakto zonoje esant – 1,2-2MPa slėgiui (1Pa=1N/m2) [ 2 ].

Dažų aparato paskirtis – tai nepertraukiamas optimaliai reikalingo dažų kiekio tiekimas ant spaudos formos kiekvieno cilindro apsisukimo metu, t.y. pastoviai paduodamos naujos dažų porcijos ant spaudos elementų taip, kad nenutruktų spausdinimo procesas. Reikalingas dažų kiekis dozuojamas zoniniu reguliavimu per visą spaudos lapo plotį. Formos padengimas dažais turi būti tolygus [ 2 ].

Bendri reikalavimai dažų ir drėkinimo aparatams:

1) tolygus ir stabilus dažų ir drėkinimo skysčio užnešimas ant spaudos formos;

2) nuoseklus dažų ir drėkinimo skysčio padavimo reguliavimas ant visos formos ir ant atskirų jos zonų;

  • Inžinerija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 733 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3637 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Dažų perdavimo koeficiento nustatymas
    10 - 7 balsai (-ų)
Dažų perdavimo koeficiento nustatymas. (2015 m. Lapkričio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/dazu-perdavimo-koeficiento-nustatymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 17:04
×