Dažymo medžiagos (2)


Įvadas. Dažymo medžiagos lakai ir dažai. Pigmentai ir dažalai. Rišamosios dažymo medžiagos bei priedai, dažymo sistemų eksploatacinės ir technologinės savybės. Dažai. Vandeniniai dažai. Aliejiniai dažai. Lakai. Lakų rūšys. Išvados.


Dažymo medžiagos yra sudėtinga daugiasluoksnė sistema. Dažomasis paviršius gruntuojamas, kad geriau sukibtų visi kiti sluoksniai. Nugruntavus paviršių, naudojant glaistus padengiamas išlyginamasis sluoksnis. Vėliau paviršius lakuojamas ir (arba) dažomas. Kitu atveju pirmiausia dažomas, o paskui – lakuojamas. Visų dažymo medžiagų pagrindinis komponentas yra rišikliai. Dažuose ir emalyje taip pat yra pigmentų ir dažalų, o gruntuose bei glaistuose – užpildų. Dažymo medžiagos yra skiedžiamos organiniais skiedikliais ir tirpikliais arba vandeniu.

Gruntas – tai dažymo medžiaga, skirta apatiniam dažymo sluoksniui sudaryti, padengti ar modifikuoti, siekiant užtikrinti gerą dangos padengimą ir su kibimą su gruntuojamu paviršiumi. Gruntai gali atlikti tokias funkcijas kaip antiseptiko, rūdžių rišiklio, apsaugos nuo rūdijimo ir kt.

Glaistai – tai pastos pavidalo medžiagos, skirtos paviršiams išlyginti prieš tolesnes dažymo procedūras.

Lakai – tai rišiklių tirpalai, organiniuose tirpikliuose sudarantys ant paviršių gerai sukibusias skaidrias, blizgančias arba matines dangas. Lakų sudėtis: plėvėdaris, sikatyvas, plastifikatorius, tirpiklis.

Emalis – lakas su pigmentu ar dažalu. Emalis sudaro lygias, blizgančias, spalvotas dangas.

Dažai – rišiklio, pigmento ar dažalo, užpildo ir tam tikrų priedų mišinys.

Dengiamumas yra pigmentų savybė, rodanti, kiek darbinės konsistencijos dažų sunaudojama 1m2paviršiaus neperšviečiamu sluoksniu padengti. Pigmento dengiamumui nustatyti paruošiami darbinės konsistencijos dažai su tam tikru pigmentu.

Pigmento spalvos intensyvumas yra jo savybė suteikti savo spalvą kitiems pigmentams dažų mišiniuose. Pavyzdžiui, labai mažas kiekis mėlynojo pigmento suteikia kreidos baltajam pigmentui melsvą atspalvį, tuo tarpu šimtą kartų didesnis geltonos ochros kiekis kreidai savo atspalvio nesuteikia. Pigmentų dispersiškumas ir tankumas taip pat turi įtakos dengiamumui ir intensyvumui.

Smulkumas yra pigmento savybė, nuo kurios priklauso dažymo intensyvumas, dengiamumas ir dažomojo sluoksnio savybės. Kuo smulkesnis pigmentas, tuo didesnis jo santykinis paviršius. Geresni yra smulkiai malti pigmentai. Pigmentai yra skirtingo tankio. Sudarant dažų mišinius iš kelių pigmentų, reikia parinkti juos taip, kad jų tankių skirtumas būtų kuo mažesnis. Būdami skirtingo tankio, pigmentai labai blogai susimaišo, iš jų pagaminti dažai lengvai susisluoksniuoja.

  • Microsoft Word 309 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2011 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vaida
  • Dažymo medžiagos (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Dažymo medžiagos (2). (2017 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/dazymo-medziagos-2.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 17 d. 18:01
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!