Degiojo mišinio uždegimo sistemos ir jų vertinimas


Įvadas. Degiojo mišinio uždegimo sistemos. Uždegimo energija. Klasikinė baterinė uždegimo sistema. Tranzistorinė uždegimo sistema. Bekontaktė tranzistorinė sistema su Holo davikliu. Mikroprocesorinė uždegimo sistema. Uždegimo sistemų analizė ir vertinimas. Klasikinės baterinės uždegimo sistemos privalumai ir trūkumai. Tranzistorinės uždegimo sistemos privalumai ir trūkumai. Bekontaktės tranzistorinės uždegimo sistemos privalumai ir trūkumai. Mikroprocesorinės uždegimo sistemos privalumai ir trūkumai. Literatūra.

Elektrokibirkštinio uždegimo idėją pirmas pasiūlė italų fizikas Aleksandras Volta (Aleksandro Volta 1745–1827). Eksperimentuodamas su degiosiomis dujomis jis nustatė, kad dujas uždarame vamzdyje galima uždegti elektros srove. Greitai ši naujovė buvo pritaikyta vidaus degimo varikliuose. 1801 m. prancūzų inžinierius Filipas Lebonas (Philipp Lebon, 1769–1804) užpatentavo dujinį dvipusio veikimo stūmoklinį variklį, kurio dujas siūlė uždegti elektros kibirkštimi. Šią idėją praktiškai įgyvendino šveicaras Isakas de Rivazas (Issak de Rivaz, 1752–1829). 1807 m. jis sukonstravo ir pagamino pirmą eksperimentinį veikiantį vežimėlį su vidaus degimo varikliu (trumpiau tariant – VDV), kuriame dujos buvo uždegamos elektros kibirkštimi. Tobulinant VDV degiojo mišinio uždegimą, labai svarbus anglo Maiklo Faradejaus (Michall Faraday 1791–1867) elektromagnetines indukcijos atradimas, kurios pagrindu 1831 m. buvo sukurta aukštosios įtampos uždegimo ritė (Rumkorfo rite). 1860 m. ši ritė pirmą kartą buvo panaudota Ž. Lenuaro dujiniame variklyje, kuriame degiojo mišinio uždegamąją žvakę taip pat sukonstravo Ž. Lenuaras. Šiuolaikiniuose benzininiuose ir dujiniuose varikliuose degusis mišinys uždegamas elektros kibirkštimi, atsirandančia tarp uždegamosios žvakės elektrodų vykstant aukštosios įtampos išlydžiui.

Visuose vidaus degimo varikliuose, kuriuose degusis mišinys dirbant įprastomis sąlygomis savaime neužsiliepsnoja, yra naudojama kibirkštinė uždegimo sistema. Nuo to, kaip gerai ji atlieka savo darbą priklauso ir variklio darbo kokybė bei parametrai – galia, temperatūrinis režimas, sunaudojamas degalų kiekis, kenksmingų dujų kiekis variklio išmetamosiose dujose. Degusis mišinys yra uždegamas elektros kibirkštimi, kuri šoka tarp žvakės elektrodų, aukštosios įtampos išlydžio metu. Būtent ši įtampa, kurios reikia tarpą tarp žvakės elektrodų pramušti, kad būtų gauta kibirkštis, vadinama pramušimo įtampa. Ji didėja, didėjant dujų slėgiui cilindre, tarpeliui tarp žvakės elektrodų ir mažėjant elektrodų temperatūrai. Mažesnė įtampa reikalinga, kad būtų gaunamas neigiamas potencialas. Taip pat pramušimo įtampai didelę įtaką daro degiojo mišinio sudėtis. Esant riebesniams ir liesesniams mišiniams, reikalinga didesnė pramušimo įtampa. Ji turi tiekti 10-20 kV. Uždegimo sistemos būna: kontaktinės baterinės, kontaktinės tranzistorinės, tranzistorinės nekontaktinės, kondensatorinės ir nekontaktinės su elektroniniu aukštosios įtampos skirstymu. Uždegimo sistema yra reikalinga tam, kad uždegtų degųjį mišinį variklio cilindre.

Kaip jau minėta prieš tai, kad degusis mišinys užsidegtų, elektros kibirkštis turi būti pakankamos energijos. Energijos kiekis priklauso nuo:

Esant didesnei mišinio temperatūrai ir tankiui, reikalinga mažesnė uždegimo energija. Didesnė reikalinga liesesniams ir riebesniams mišiniams, mažesnė – stechiometrinės sudeties mišiniams. Kad degusis mišinys lengviau užsiliepsnotų, jis turi lengvai patekti į kibirkšties zoną bei ilgai jo nenuslopti. Kibirkšties padėtis ir ilgis priklauso nuo uždegimo žvakės matmenų ir tarpelio tarp žvakės elektrodų. Kibirkšties trukmė priklauso nuo to, kokia yra uždegimo sistema, jos tipas ir sandara, taip pat momentinės uždegimo sąlygos. Didesnė uždegimo energija yra reikalinga liesų mišinių uždegimui. Dabartinės uždegimo sistemos mišinio uždegimui reikia sukaupti 50-100 mJ energiją.

  • Mechanika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 373 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2500 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paulius
  • Degiojo mišinio uždegimo sistemos ir jų vertinimas
    10 - 8 balsai (-ų)
Degiojo mišinio uždegimo sistemos ir jų vertinimas. (2015 m. Birželio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/degiojo-misinio-uzdegimo-sistemos-ir-ju-vertinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 14:53
×