Deguonies ir ozono reiksmė žmogui


Deguonies reikšmė. Kodėl žmogaus organizmui būtinas deguonis. Deguonies svarba. Deguonis referatas. Ozonas chemija. Is ko susideda oras. Referatas apie deguoni. Deguonies svarba ir reikšmė. Ozono svarba. Deguonies reiksme zmogui.

Įvadas. Ozono reikšmė ir svarba žmogui. Deguonies reikšmė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Atmosferos oras susideda iš įvairių dujų: azoto (78,09%), deguonies (20,95%), argono (0,98%), anglies dioksido (0,03%) ir nežymios procento dalies inertinių dujų – neono, helio, kriptono, kesono, vandenilio. Į oro sudėtį įeina ozonas. Jo kiekis nežymus (1,010–6%), tačiau svarba didelė. Tokio oro sudėtis yra iki 120 km aukščio.

Deguonis yra svarbiausias elementas gyvybei palaikyti. Jo nuostolius kompensuoja augalai. Kai kurių mokslininkų nuomone padėtis gali pasikeisti. Kasmet deguonies suvartojimas padidėja 10%, o augalai negalės atkurti prarasto kiekio. Dėl gamybos ir transporto 2020 m. Deguonies atmosferoje gali sumažėti 0,77%, po 100–150 m jo jau gali būti per maža gyvybei palaikyti.

Be maisto žmogaus organiznui nuolat reikalingas deguonis. Kvėpavimas – gyvybiškai būtinas nuolatinės dujų apykaitos tarp organizmo ir jo aplinkos procesas. Kvėpuodamas žmogus iš aplinkos oro ima deguonį, o išskiria anglies dioksidą.

Daugeliui organizmo medžiagų kitimo reakcijų būtinas deguonis. Be jo negali vykti medžiagų apykaita, jis reikalingas gyvybei palaikyti. Vystant medžiagų apykaitai ląstelėse ir audiniuose susidaro co2, kuris iš organizmo turi būti pašalintas. Susikaupęs didesnis jo kiekis organizme yra pavojingas. Kraujas iš audinių co2 nuneša į kvėpavimo organus ir jis iškvepiamas. Įkvėpto į plaučius oro deguonis patenka į kraują, kuris jį nuneša audinių ląstelėms. Bet kurio organizmo audinių ląstelei reikia energijos. Jos energijos šaltinis organizme – tai nuolat vykstantis organinių junginių skaidymasis ir oksidavimasis. Kadangi šiuose procesuose dalyvauja deguonis, ląstelės turi nuolat jo gauti.

Žmogaus ir gyvūnų organzime nėra deguonies atsargų, todėl jo nuolat reikia gauti iš aplinkos. Be maisto žmogus gali išgyventi daugiau mėnesį, be vandens iki 9 - 10 dienų, o negaunant deguonies negrįžtami procesai organzime prasideda jau po 5 – 7 minučių.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2012 m.
  • 14 puslapių (3604 žodžiai)
  • Erika
  • Deguonies ir ozono reiksmė žmogui
    10 - 1 balsai (-ų)
Deguonies ir ozono reiksmė žmogui. (2012 m. Vasario 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/deguonies-ir-ozono-reiksme-zmogui.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 10:36
×