Dekartas egzistencinė filosofija


Dekartas. Egzistencinio stiliaus mąstymas jau gali būti aptiktas Dekarto literatūroje. Dekartui yra svarbiausia – kaip yra. Kantas. Trancendalinė persepcija – aš mąstau, vaizdinys turi lydėti kitą vaizdinį. Trečias etapas – antrinė refleksija – refleksija apie refleksiją. Pirma - vardas. Antra – jau konstruojamas sakinys, kuriame yra aš, atliekamas matymo veiksmas. Trečia – aš suvokiu, kad aš matau. Veiksmas yra sudvejinamas – matymas + suvokimas. Ketvirta – nuo ketvirto etapo suvokiu veiksmažodis ima kartotis. Galima bandyti veiksm mąstau išnaudoti, tačiau dėstytojas tam jaučia pasipriešinimą.


Atsiskaitymas – testas (10 sakinių, sukonstruotų iš paskaitų medžiagos. Sakiniuose bus klaidų, jas reikės atpažinti ir ištaisyti. Egzamino vertė – 50%, seminarų irgi.

Abejonė (Dekartas. Dekartas gyveno karo metu, dalyvavo kare kaip muškietininkas. Abejonė pagal Dekartą anot filosofų yra kaip metodinė gudrybė. Tačiau tai nėra gudrybė, tai kyla daugiau iš vidinio diskomforto)

Kančia (filosofinis klausymas kyla suvokus, jog gyvenimas nėra pasivaikščiojimas atrakcionų parke)

Dekarto filosofavimo būdas gali išryškinti pokytį, kuris atsiranda filosofijoje. Dekarto ambivalentiškumas pasireiškia tuo, kad jis netelpa įprastiniuose filosofijos rėmuose, jam tinka ir tai, kas yra ir vėlesnėje egzistencinėje filosofijoje.

Mąstau, vadinasi egzistuoju. Ši sąvoka svarbi siekiant suvokti egzistencinę filosofiją. Pasirodo įvardis aš filosofijoje. Tai leidžia pastebėti kai kuriuos svarbius dalykus, jis tampa vienu iš pagrindinių filosofinių terminų. Būtent Dekartas yra šio įvardžio terminologizacijos tėvas.

Pirmasis Dekarto tekstas – Samprotavimai apie metodą. Šiuo laikotarpiu lotynų kalba užima labia svarbią vietą, tačiau jis rašo prancūziškai. Tai kažką pasako, bet ką, sunku pasakyti. Jo santykis su ankstesne filosofine tradicija, galima manyti, kad jis bando atsiriboti nuo scholastikos, kur lotynų kalba buvo traktuojama kaip savaiminė suprantamybė. Dekarto nepasitenkinimas tradicine filosofija, galėtų būti traktuojamas kaip vienas iš motyvų atsigręžti į prancūzų kalbą.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (800 žodžiai)
  • Universitetas
  • Valentina
  • Dekartas egzistencinė filosofija
    10 - 1 balsai (-ų)
Dekartas egzistencinė filosofija. (2017 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/dekartas-egzistencine-filosofija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 11:55
×